Reklama

Polityka obronna

Amerykańskie sankcje na białoruski przemysł samochodowy i nie tylko

Białoruska fabryka MAZ odpowiedzialna była m.in. za produkcję wielu nośników pocisków rakietowych w tym MZKT-79221 będącego częścią systemu Topol-M.
Białoruska fabryka MAZ odpowiedzialna była m.in. za produkcję wielu nośników pocisków rakietowych w tym MZKT-79221 będącego częścią systemu Topol-M.
Autor. Dmitry Terekhov/Wikipedia

Amerykański resort finansów ogłosił w piątek nałożenie sankcji na trzy podmioty i ośmiu urzędników z Białorusi, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) oraz prezydencki samolot Alaksandra Łukaszenki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

"Autorytarny reżim Łukaszenki polega na przedsiębiorstwach państwowych, by generować znaczące przychody, co umożliwia represyjne działania przeciwko Białorusinom" - oznajmił w oświadczeniu podsekretarz finansów USA Brian Nelson.

Działania podjęte przez administrację USA w przeddzień białoruskiego Dnia Wolności - i podczas wizyty w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej - skupione są przede wszystkim na dwóch państwowych fabrykach samochodów ciężarowych, BiełAZ i MAZ, należących do największych firm na Białorusi oraz ich dyrektorów. Obie fabryki podlegają już sankcjom UE i Kanady.

Reklama

Czytaj też

Dodatkowo restrykcje nałożono na siedmiu nowych członków białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej, a także na prezydencki samolot Boeing 737 używany przez Łukaszenkę i jego rodzinę.

Z kolei Departament Stanu wydał zakaz wjazdu do USA 14 urzędnikom reżimu, odpowiedzialnym za "politykę zastraszania odważnych Białorusinów, korzystających ze swoich praw człowieka i fundamentalnych swobód".

Czytaj też

"Stany Zjednoczone będą kontynuować nakładanie kosztów na reżim i tych, którzy go wspierają, za ich represje wobec narodu białoruskiego i za trwające wsparcie reżimu dla niesprowokowanej i nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - oświadczył sekretarz stanu Antony Blinken.

System Polonez
System Polonez
Autor. mil.ru
Reklama

Komentarze (2)

 1. Rusmongol

  Zachód powinien się w końcu obudzić i zrobić porządek z faszystowski totalitarnym krajami jak Rosja, Białoruś czy Iran. Te kraje nowy porządek świata widzą w chaosie, wojnie i terrorze. Rodjaj7z nawet straszy armenie że ratyfikowała status rzymski. Rosja to kraj terrorystyczny, totalitarny i f@szystowski.

  1. Jerzy

   Totalitarny na pewno, imperialny też, terrorystyczny być może, ale faszystowski? - co ma wspólnego rosyjska polityka imperialna (nota bene niezmienna od wieków) z ideologią Benito Mussoliniego? Wg mnie Putin ma dużo więcej wspólnego z Leninem, Stalinem, Breżniewem, czy nawet carem Mikołajem I niż z Mussolinim.

  2. HataKumba

   @jerzy - ale w tej wyliczance nie wspomniałeś o hitlerze zapewne dlatego, że wg ciebie nie jest faszystą tylko narodowym socjalistą? Na pewno putina można porównywać z Hitlerem.

 2. Chyżwar

  Kołchoźnik z familią wożą się Boeingiem 737? Rosyjskiego "bezanalogowca" nie chcą?

Reklama