Reklama

Polityka obronna

Policja prowadzi operację Rubin. Zabezpieczenie ŚDM

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

”Podczas ŚDM w Małopolsce zaangażowanych będzie 12 tys. policjantów i tysiąc żołnierzy; na Śląsku – ok. 6 tys. policjantów i 800 żołnierzy” - poinformował rzecznik prasowy Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka. Wszyscy funkcjonariusze będą działali w ramach operacji „Rubin”.

Kryptonim "Rubin" nosi podoperacja policji w województwie małopolskim, dotycząca zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 – poinformowano w poniedziałek podczas odprawy ministra Mariusza Błaszczaka z komendantami służb podległych MSWiA, oddelegowanymi z całego kraju do zabezpieczenia ŚDM.

Jak poinformował dowódca podoperacji "Rubin" wicekomendant małopolskiej policji insp. Paweł Dzierżak, w zabezpieczeniu ŚDM uczestniczą funkcjonariusze pionu prewencji, pionu kryminalnego oraz ruchu drogowego. Policjanci będą też wspomagani przez żołnierzy Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej i służby celnej.

Czytaj także: MSWiA: Służby nie raportują zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju

Insp. Dzierżak podkreślił, że decyzją prezydenta RP został uruchomiony art. 18 ustawy o policji, zgodnie z którym żołnierze Wojska Polskiego zostali skierowani do wsparcia działania sił policyjnych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

Jak poinformował rzecznik prasowy Centrum Medialnego Administracji Rządowej na czas ŚDM Mariusz Ciarka, podczas ŚDM w Małopolsce zaangażowanych będzie 12 tys. policjantów i tysiąc żołnierzy; na Śląsku – ok. 6 tys. policjantów i 800 żołnierzy.

Ponadto w zabezpieczeniu ŚDM uczestniczy blisko 2,4 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ok. 7 tys. strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy będą pełnić gł. służbę porządkową w ramach wolontariatu.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Czytaj także: Irakijczyk podejrzewany o terroryzm zatrzymany w Łodzi

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama