Polityka obronna

Policja ostrzega przed hakerami podszywającymi się pod stróżów prawa

Fot. www.eastserve.com
Fot. www.eastserve.com

Komenda Główna Policji ostrzega przed nową wersją wirusa komputerowego Weelsof. Blokuje on komputer, przejmuje kontrolę nad kamerą komputera (jeśli jest zainstalowana) a na ekranie pojawia się komunikat o nagrywaniu obrazu. Hakerzy, podszywając się pod Policję, żądają następnie wpłaty określonej kwoty w zamian za usunięcie blokady.Wirus atakuje komputery z systemami operacyjnymi z rodziny MS Windows®. Na ekranie zaatakowanego komputera pojawia się informacja o jego zablokowaniu, logo Policji z nazwą miasta Sępólno Krajeńskie i zdjęcie Komendanta Głównego Policji. (Policja nie ma z tym nic wspólnego) Ciekawostką jest fakt, iż wirus przejmuje kontrolę nad zainstalowaną kamerką internetową – wyświetlany jest komunikat o nagrywaniu obrazu w celu identyfikacji użytkownika. Odblokowanie komputera ma nastąpić po uiszczeniu od 200 do 500 zł m.in. w systemie UKASH.

Więcej: Saperzy na lotnisku Chopina. Sprawdzają podejrzany obiekt


Zablokowanie komputera może nastąpić w wyniku wejścia na zainfekowaną stronę internetową bądź otworzenia zarażonego załącznika wiadomości e-mail. Dokonywane są wtedy zmiany w plikach systemowych i rejestrze systemowym, co powoduje ograniczenie funkcjonalności komputera. Blokada działa również po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się „intruza” jest uruchomienie komputera z płyty zawierającej aktualne oprogramowanie antywirusowe (do uzyskania za darmo ze stron producentów) i przeskanowanie komputera z usunięciem zdiagnozowanych problemów bądź przywrócenie kopii zapasowej systemu zrobionej przed infekcją. Pomaga również całkowita reinstalacja systemu.

Więcej: Wyciek danych z rządowego serwera? ABW sprawdza

KGP ostrzega użytkowników zarażonych komputerów, że ewentualne dokonanie wpłaty i uzyskanie kodu nie gwarantuje odblokowania komputera i zachęca do używania aktualnego i legalnego oprogramowania antywirusowego.

(MMT)

Na podst. Uwaga na hakerów podszywających się pod Policję! 

Komentarze