Reklama

Siły zbrojne

Polacy ćwiczą w Rumunii. Z "technicznym" Rosomakiem

  • Dron „Altius-U” ma być uzbrojony w bomby „Grom”. Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony
    Dron „Altius-U” ma być uzbrojony w bomby „Grom”. Fot. Rosyjskie ministerstwo obrony

Kompania piechoty zmotoryzowanej, wchodząca w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii wyruszyła wspólnie z rumuńskim 26 Batalionem Piechoty na ćwiczenia Saber Guardian ’17. Siły jakimi dysponują to 13 Kołowych Transporterów Opancerzonych, w tym 1 Wóz Ewakuacji Medycznej oraz 1 Wóz Rozpoznania Technicznego wraz z załogami.

Kompania zmotoryzowana dzisiejszego ranka rozpoczęła wraz z rumuńską piechotą ćwiczenia Saber Guardian ’17. Jak informuje por. mar. Agata Pszczółka, ćwiczenia mają na celu doskonalenie umjejętności w zakresie przemieszczania się, utrzymania pozycji, walkę z wykorzystaniem środków pozoracyjnych. Ważnym elementem będzie prowadzenie patroli pieszych jak i z wykorzystanie pojazdów.

Na uwagę zasługuje fakt obecności w kontyngencie PKW Rumunia specjalistycznych odmian Rosomaka, w tym pojazdu medycznego, ale też Wozu Rozpoznania Technicznego. Dostawy tych ostatnich rozpoczęły się w grudniu 2016 roku.

Czytaj więcej: Pierwszy Rosomak WRT w rękach Wojsk Lądowych

Najważniejszym zadaniem kończącym manewry, będzie pokonywanie przeszkody terenowej w celu zabezpieczenia terenu i stworzenia warunków do prowadzenia działań bojowych przez wydzielone wojska państw sojuszniczych, głównie 2 Pułku Kawalerii US Army Europe. Przypomnijmy, że jeden z jego batalionów (szwadronów) jest podstawą grupy bojowej NATO, rozlokowanej w rejonie Orzysza. Wsparcie dla niej zapewnia też rumuńska bateria przeciwlotnicza z armatami 35 mm. W Saber Guardian będą zapewne brać udział inne jednostki 2 Pułku.

Czytaj więcej: Nowe warianty Rosomaka. Odmiany specjalistyczne i zdolności modernizacji

 

Z kolei biorąca udział w omawianym ćwiczeniu kompania z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej szkoli się w ramach tzw. tFP (ang. Tailored Forward Presence) - Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO polegającej na wzmocnieniu południowej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Saber Guardian ’17 to międzynarodowe ćwiczenie z udziałem ponad 25 tys. żołnierzy z 22 państw sojuszniczych NATO, organizowane corocznie od 2013 r. Jest to największe ćwiczenie w rejonie Morza Czarnego, odbywające się na terenie trzech krajów, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Ma na celu współpracę armii amerykańskiej oraz uczestniczących krajów europejskich, które razem mają osiągnąć gotowość i pełną operacyjność pod jednolitym dowodzeniem. 

Reklama

Komentarze

    Reklama