Siły zbrojne

Pierwsza bateria przeciwlotnicza 35 mm już w tym roku w Polsce

  • Fot. MON
    Fot. MON

Polski system obrony przeciwlotniczej zostanie wzmocniony artyleryjskim zestawami kalibru 35 mm. Nie będą to jednak polskie armaty, ale rumuńska bateria przeciwlotnicza, która ma działać w osłonie amerykańsko-brytyjskiego batalionu stacjonującego w Orzyszu dla ochrony wschodniej flanki NATO.

Rumuni opublikowali film z przygotowania swojej baterii przeciwlotniczej Oerlikon GDF-203 do działań w ramach sił NATO. Z komentarza do filmu wynika, że ich system przeciwlotniczy potrzebuje jedynie 10 minut by być w pełni przygotowanym do działań z położenia marszowego. Wszystko odbywa się bardzo szybko i w sposób zautomatyzowany.

Zestawy artyleryjskie są dostarczane na stanowiska ogniowe za pomocą pięciotonowych samochodów ciężarowych 6x6. Składają się one z dwulufowych, sprzężonych, holowanych armat przeciwlotniczych GDF-003 kalibru 35 mm wykorzystujących standardową amunicje NATO 35×228 mm. Wszystko to jest naprowadzane z wykorzystaniem radaru wskazywania celu oraz systemu kierowania ogniem. Cała bateria skierowana do Polski ma liczyć około 100 ludzi. Wszyscy oni będą pochodzili z 205. batalionu przeciwlotniczego armii rumuńskiej.

Nie wiadomo ile armat zostanie przerzuconych do Polski. Rumunia wykorzystuje w siłach zbrojnych 72 holowane zestawy artyleryjskie GDF-003 oraz 36 samobieżnych zestawów artyleryjskich na podwoziu gąsienicowym Flakpanzer Gepard (podobnych do polskiego systemu Loara).

 

Reklama

Komentarze (36)

  1. Podbipięta

    A propose. bo z jajem teraz rzeknę do Panów wiadomości..Z tego co usłyszałem od rumuńskiego oficera to stan tych armat jest nawet gorszy od ich poniemieckich Gepardów,A to już dziwne bo że Gepardy (choćby brazylijskie) to złom to chyba Panowie wiecie.Gadamy dalej?.P.S. Kto zgadnie jaki jest stan naszych 500 tarnowskich Zutek.Czyli mechanika,hydraulika opony,lufy zapasowe ,stan ammo etc.,Za prawidłową odpowiedż obiecuje wieczny szacun!

  2. Podbipięta

    Po pierwsze.Te armaty to jak są ładowane. Z rękawów?Po drugie.Zdwojone armaty mają słabą celność a ta zależy od rzeczy paru ale jak przy kalibrze.23 mm to jeszcze ujdzie to już zdwojone 35 mm to porażka.Po trzecie sposób naprowadzania tych złomów woła o pomstę do Nieba.Po czwarte......NASZE ZUTKI SĄ LEPSZE PRAWIE WE WSZYSTKICH CHARAKTERYSTYKACH..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I tyle!!!!!!!!!!!

    1. vvv

      23mm jest najgorszym kalibrem jakie sa. to jest rozpylacz o malym i niklym zasiegu. w stacjonarny cel 2x2m oddalonym o 500m masz 70% szanse trafienia 1 pociskiem przy serii 100tu. 35mm programowalny masz 97% szanse na trafienie pierwszym z 3 wystrzelonych pociskow.

    2. Azza

      To wymieniaj te charakterystyki, może zacznij od zasięgu skutecznego.

    3. PRS

      Panie Podbipięta. OK celność może mniejsza, ale obecnie w systemach 35 mm używa się amunicji PROGRAMOWALNEJ z defragmentacją. To nie pocisk bezpośrednio uderza w (powietrzny) cel a odłamki. A konkretnie to ,,chmura" odłamków. Więc bezpośrednia celność nie ma aż tak dużego znaczenia. Chodzi o to by ,,pokryć" dany obszar ,,gradem" pocisków, które w ZAPROGRAMOWANYM momencie eksplodują tworząc ,,strefy" odłamków na przewidzianym torze lotu wrogiego obiektu tzw. środki napadu powietrznego). Jak by nie patrzeć dwulufowe systemy (czy też wielolufowe) w takiej samej jednostce czasu potrafią wystrzelić przynajmniej dwukrotnie więcej pocisków niż systemy jednolufowe. Jeżeli mielibyśmy po tych wszystkich ,,przespanych" latach wykorzystać KDA to powinny być to systemy dwulufowe (czyli np. jakiś Tryton 2, Hydra 2, Noteć 2). Wcale ,,zdwojone" lufy nie muszą być w układzie horyzontalnym a w wertykalnym. Da to możliwość dwustronnego zasilania w amunicję z magazynków położonych po przeciwnych stronach komory zamkowej czyli w teorii na przełączanie pomiędzy dwoma typami amunicji podawanymi do komory, np. FAPDS i ABM, AHEAD. Jeżeli z jakiegoś powodu (masa???) mogą to być tylko efektory jednolufowe to moim zdaniem tylko zakup nowej licencji na ,,rewolwerówkę" oraz 57 mm od Szweda. Inną kwestią jest to, że bateria powinna mieć jak najwięcej kanałów celowania. A tymczasem w zestawie dla syst. Noteć proponowanym przez PIT Radwar część zestawu ma składać się z holo­wa­nej armaty prze­ciw­lot­ni­czej z celow­ni­kiem tacho­me­trycz­nym (A-35), a tylko część (jedna???) z AG 35 z głowicą optoelektroniczną. P.S. ,,Blenda" to ,,jednostka dowodzenia zestawu OPL" i MON planuje ją wykorzystać w zestawach 35 mm dla MarWoju (w uproszczeniu wycofane mają zostać tylko armaty 57 mm). Choć wydaje mi się, że w zaistniałej sytuacji ,,geopolitycznej" raczej nikt nie zdecyduje się na taki krok bo mogło by to być odczytane jako sabotaż przy szczupłości i mizerii sił OPL i być może te 8 dywizjonów MW zostanie po prostu ,,wzmocnione" przez baterie 35 mm. Bo ,,Noteć" w obecnym ujęciu Radwaru to delikatnie rzecz ujmując krok wstecz. O wiele lepszą propozycją jest ,,Hydra" wymagająca... mniej żołnierzy obsługi. Ale Pułkowniki muszą kimś dowodzić...

  3. ghyt

    Co z tego, że można je rozstawić w ciągu 10 minut skoro po pierwszej salwie zostaną zniszczone. Holowana artyleria może strzelać tylko z jednego stanowiska, bez możliwości szybkiej alokacji z możliwością błyskawicznego zniszczenia atakiem rakietowym. Albo Grad albo Iskander i po zawodach. Nie móiąc o małych trudno wykrywalnych dronach.

    1. Maho

      Poczytaj sobie o C-RAM.

  4. R B S

    witam jestem nowa osoba w tym szanownym gronie ekspertów , czytam od dłuższego czasu ten portal Defence i nie mogę sie nadziwić ?, dlaczego jest tak zle jak jest , zasadne jest pytanie kto jest winien za zaistniala sytuacje i tez nie dziwie sie ze odchodzi tak dużo generałów WP , wniosek jest jeden to wszystko jest ich wina , oni decydowali jak wydać kasę czyli minister postępuje dobrze

    1. Lajki

      To dziwne bo odchodzą generałowie którzy krytykują obecne zakupy czy pomysły MON.

    2. say69mat

      Problem polega na tym, że to instytucja Cywilnej Kontroli nad Armią odpowiada za realizację projektów modernizacji technicznej naszej armii. Realizując tę z praktyk rządzenia, rękoma cywilnych urzędników Ministerstwa z Klonowej. Praktyka wygląda mniej więcej następująco: przychodzi dowódca do ... urzędnika ;)))

    3. Podbipięta

      Wcale nie jest tak żle ale my musimy sobie ponarzekać.Tak jest na wszelakich forach i to nie odbiega od ogółu.

  5. pepe

    Ale żeby Polska miała gorszą artylerie plot od Rumunii to już naprawdę jest wstyd zwłaszcza że mamy licencje na takiego oerlikona

    1. say69mat

      Kaliber 23 mm to stan umysłu osób, które uznały, że system ZSU23 jest wystarczającym efektorem. Na miarę naszych czasów, w odniesieniu do całkiem realnych zagrożeń.

    2. Podbipięta

      A czemu pan tak sądzisz?

  6. swojmil

    Za 9lat wojna dojdzie prawdopodobnie do Polski. Każda zwłoka jest przeliczalna na ilość zabitych twoich znajomych i rodziny.

  7. BRZDĄC

    OK ..jest coś którego zdolność "oddziaływania" ..na wrogi cel ma jeszcze "funkcje sprawcze"...na najbliższe 10 lat..tylko jest małe ale .."radar wskazywania celu oraz system kierowania ogniem". tzw "zespół radiolokacyjno-przelicznikowy" ..elementy tego systemu "sieją" takie.."promieniowanie fal radiowych " ich niuansik są zbudowane w oparciu o "radary aktywne" które wręcz jak "latarnia morska" wskazują położenie swojego systemu plot.. ok jest to "uproszczenie i wersja tańsza" ..niż skonfigurowanie do wersji z "radarem pasywnym" ...( zainteresowani będą wiedzieć jaka jest różnica miedzy radarem aktywnym a pasywnym) ....czemu tak mówię wracając do konfliktów Irakijczycy podczas tzw pierwszej wojny zastosowali swoje armaty plot S-60...po wyłączeniu/ zagłuszeniu ich systemów radarowych ( apropo funkcjonujące w oparciu o radary aktywne) przez wojska NATO...oparli namierzanie celu tylko o optykę ..i wtedy zlokalizowanie ich przez jakiś czas było bardzo trudne a co za tym idzie ruch powietrzny jak i przemieszczania się pojazdów do transporterów opancerzonych włącznie zamarło ..w kwadracie oddziaływania ich artylerii plot zbudowanej na S-60.....Rasumując o co mi chodzi a może Wojsko Polskie rewitalizowało by nasze S-60 do współczesnych wymagań ( elektronika ,radary,amunicja ,nośniki) i mielibyśmy "efektor niszczenia" który miałby niejako uniwersalne zastosowanie i do plot i do niszczenia celów naziemnych jak niemieckie 88mm flak zwane "acht -acht"...

    1. X

      Patrz, system Blenda z armatami S-60BM

  8. Kij

    Może naszym zrobi się głupio i wymieniom te okrutne 23

    1. kozi

      Taaa My to dopiero będziemy wprowadzać nowe 23 w 2019r

    2. Extern

      Podobno nasze dowództwo zapragnęło posiadać 30stki na wozach piechoty dopiero po tym jak podczas walk w Iraku się okazało że gdyby nie Bułgarskie 30stki na ich BWP 2 to by było niewesoło. To w sumie przykre że takie refleksje trafiają do betonowych głów naszej kadry dopiero przy takich sytuacjach.

  9. Victor

    Nasze władze dalej będą popierać państwowe zakłady. A te zakłady dalej będą wciskać to co produkują, czyli przestarzały produkt. Bez dopuszczenia prywatnego kapitału i co za tym idzie konkurencji będziemy ciągle w ogonie wydając gigantyczne pieniądze. Nasz eksport zbrojeniówki praktycznie nie istnieje co bardzo dobrze świadczy o naszych produktach i ich cenie. Amen.

    1. Extern

      Jaka jest wina przemysłu że wojsko nie kupuje produkowanych przez HSW 35 mm armat KDA? Z sobie tylko znanych względów WP woli kaliber 23 mm, ale to przemysł jest winny?

  10. Gliwiczanin

    A nasze dywizje pancerne dalej bez obrony przeciwlotniczej. Już dawno powinni wprowadzić PZA Loare i pomyśleć nad produkcją PZR Loarą. Wojskowi już parę lat temu złożyli zapotrzebowanie na ponad sto sztuk tych zestawów a MON ich olał.

    1. PRS

      W liczbie mnogiej??? A znasz jakieś inne ,,Dywizje Pancerne" poza 11 Lubuską??? ;)

  11. Looker

    A nasze systemy Poprad lub modernizowana Osa - nie dają rady? Dopracować tylko PK-6 i mamy własne rozwiązania.

    1. Vvv

      Chyba opracować od podstaw a samo założenie tej rakiety jest przestarzałe i poniżej osiągów rakiet na osach bo one maja zasięg 10km a nie 8km

  12. matros krzak

    Taka ogulna uwaga stwierdzenie o zdolności zwalczania dronów jest jak strwierdzenie o zdolnośći zwalczania samolotów trzeba wiedzieć dokładnie jakie. dam taki przykład zwalczanie drona artylerią lufową na pułapie ponad 10 000 metrów albo takiego mikrusa latającego między drzewami w lesie artylerią 35mm

  13. we

    Dlaczego u nas kupują 23 mm zamiast 35mm ?

    1. matros krzak

      Opcjonalne zwalczanie piechoty pozatym 35 mm to bezsens .W takich przypadkach trzeba patrzeć na armate jako uniwersalną zwalczanie celów latającychy ale takrze naziemnych np. transport lekki cele miękkie 35 to troche mało nie lepiej mieć większy skok możliwosci np 20mm 60mm 120mm

  14. Marek1

    Taaaa ... holowane 35mm Oerlikana. W razie nagłego ataku na ochranianą kolumnę panc-zmot w której są jadą, już po 10 min. od momentu ataku mogą skutecznie ochraniać płonące wraki pozostałe z kolumny pojazdów. Gratulacje ...

    1. say69mat

      Holowane systemy służą do obrony miejsc postojowych oraz infrastruktury. Do obrony kolumn w ruchu służą systemy samobieżne

    2. Smuteczek

      Pomyslalem tak samo :)

    3. Lubi

      A nasze pilice szybciej osiagaja zdolnosc?

  15. say69mat

    @def24.pl: Polski system obrony przeciwlotniczej zostanie wzmocniony artyleryjskim zestawami kalibru 35 mm. Nie będą to jednak polskie armaty, ale rumuńska bateria przeciwlotnicza, która ma działać w osłonie amerykańsko-brytyjskiego batalionu stacjonującego w Orzyszu dla ochrony wschodniej flanki NATO. say69mat: Wygląda na to że amerykanie mają więcej zaufania do systemu stacjonarnego opl, opartego na efektorze GDF-003 niż ZSU23.

  16. PRS

    Sprzedali nam licencję na KDA 35 mm w momencie gdy już wdrażali armatę rewolwerową. Budowa zestawu podobnego rozwiązaniami do GDF-003 to w obecnej chwili są dwa kroki wstecz. Moim zdaniem tylko zakup licencji na Milenium i osadzenie wieży na różnych nośnikach od Rosomaków zaczynając poprzez ,,tanie" ciężarówki na zestawach stacjonarnych kończąc. I oczywiście reaktywowanie Loary na trakcji gąsienicowej. Udało się Reginę wskrzesić to i Loarę też się uda - nośników mamy w bród.

    1. Azza

      2 kroki w tył? Chyba 10 w przód w przypadku Polski oczywiście.

    2. hmm

      teraz to trzeba kupować licencje na lasery a nie kolejna 35mm

    3. say69mat

      Zgadza się, delikatnie mówiąc, na systemie KDA35 zrobiliśmy kolejny złoty ... 'interes' ;))) Jednak biorąc pod uwagę, że podstawę naszego systemu p-lot stanowi myślenie w kategorii 23mm, jest to jakiś przełom.

  17. ewa

    No cóż, fajnie ze przyjadą do nas kolejni sojusznicy. To dobrze. W razie potrzeby my tez wyślemy nasze super Pilice. Oby tylko u nich nie padało bo nasi operatorzy będą smiesznie wyglądać siedząc pod parasolem. Pewnie w NTW czy też Raporcie pojawią się zdjęcia z rozmieszczenia oddziału sojuszniczego i znowu zobaczymy naszych żołnierzy jak z ciekawością, niedowierzaniem i pewnym podziwem oglądają 35-tki. Tak tak panowie zawodowcy, 35 istnieje, ma to cały normalny cywilizowany świat. My tez mamy, kupiliśmy nawet licencję. Niestety już 20 lat przy niej grzebiemy i zawsze z tej licencji wychodzi 23mm. Taki klimat, i zaraz pewnie odezwie się 20 specjalistów z netu że 23 to super skuteczna tania broń do której amunicje w Polsce ma każdy nawet babcia pod poduszką. I jeszcze jedna zagwiostka dla naszych "mózgów" z branzy zbrojeniowej: jak to jest że kraje ościenne maja 35 w zestawach dwulufowych a u nas się nie da? nasza armata wygląda żywcem wyjęta z 1939 r, ten sam wózek?????? ech no ruszcie trochę głowami za to wam naród placi no nie?. Ale brawo dla Rumunów, jesteście mile widziani chłopaki!

    1. Antex

      bo to jest tak ... mamy starą amunicję to zamawiamy "nowe" armaty ... mamy "nowe" armaty to znowu zamawiamy amunicję starego typu itd.. Czyli: piję by upaść, upadam by wstać, wstaję by pić dalej.. natomiast w sprawie zestawów dwulufowych ... podobno jednolufowe są celniejsze (wyważenie, symetria itp).

  18. Tede

    Juz nie marudzić o tej 35mm.Mamy co mamy.Na rosyjskie drony lepsza jest z pewnością 23mm niż 35mm.

    1. Azza

      Zdecydowanie lepsze na drony jest 35mm.

    2. hmm

      Oświecisz mnie w czym lepsza?

    3. sylwester

      no właśnie badania potwierdzają ze jest na odwrót , 35 ma ponoć 80 % więcej szans na trafienie , sam nie wiem dlaczego może idzie o amunicję odłamkową 35 mm

  19. ja

    Rumunia ma nie 36 a 42 Gepardy

  20. gromek

    to rumunia ma gepardy a my jakies stare szylki ? :)

    1. krzysiek84

      Wszystkie nasze "szyłki" są nowsze niż rumuńskie gepardy; tylko obiekty muzealne mają podobny wiek co nie zmienia faktu, że Pilica i Noteć to komplet marzeń.

  21. Gojan

    Problem rumuńskiej lufowej OPL 35mm jest, moim zdaniem, naprowadzanie radarowe, którego promieniowanie widzi przeciwnik, więc jest podatna na zniszczenie. W Polsce wprawdzie tłuczemy wciąż armaty 23 mm, jednak nasze "Pilice", i rodzące się od 16 lat w bólach systemy OPL 35 mm, są/mają być naprowadzane pasywnie, czyli mają szanse na większą przeżywalność.

    1. Vvv

      Zle myślisz. 23mm nie trafi nawet sterowca

    2. tttt

      Może radar stoi oddzielnie, np 15 m od działka ?

  22. Anders

    Swietnie zamaskowane te rumunskie 35tki!

  23. Afgan

    Nie potrafię zrozumieć, że wydaliśmy kupę publicznej kasy na rozwój broni przeciwlotniczej 35mm (projekty Loara, Hydra i Noteć) i zakupiliśmy od Oerlikona licencję na doskonałą armatę KDA. No co z tego wynikło? A no to, że wojsko nie ma ani jednego działka 35mm na stanie i nadal królują u nas nieśmiertelne ZU-23-2/ZSU-23-4 23mm i zabytkowe S-60 57mm, które już nie długo się rozsypia ze starości. Rumunia ma znacznie lepszą artylerię przeciwlotniczą od nas. Na prawdę powinniśmy się wstydzić, tym bardziej że w rozwój środków ogniowych kal 35mm zainwestowaliśmy na prawdę dużo pieniędzy i nie ma z tego żadnych efektów.

    1. PiotrS

      Chyba Hydra i Noteć powstała na bazie licencji armaty KDA, PIT Radwar opracował taki zestaw i planowane były w zeszłym roku zakupy w latach 2019-22. Powstały właśnie w celu zastąpienia S-60.

    2. Willgraf

      i właśnie sobie odpowiedziałeś....Polska inwestuje dużo, ale przełożenia brak..bo profesjonalizmu i kontroli wydatków brakuje nic do końca nie jest doprowadzone ..każdy projekt ciągnie się latami , a konsekwencji brak ...bo wszystko jak publiczne to niczyje.... Jakby był tzw. MON-NIK poza kontrola min Obrony Narodowej, a szefa kontrwywiadu i wywiadu mianowałby Prezydent i tylko on - to wtedy nie byłoby takich sytuacji - W POLSCE NADAL POKUTUJE SAMO KONTROLA

    3. Grf

      Kaliber 35 blokują producenci amunicji. Może loara była za droga ale trzeba znaleźć tabszy nośnik.

  24. Zbulwersowany podatnik

    Oczywiście u nas 35mm to nadal jakiś skansen niedorzeczności. Ile pieniędzy wydaliśmy na Loarę i Hydrę? Czy osadzenie na Pilicy działek 35mm pomimo złożenia przez wojsko zamówienia na baterie 23mm jest zbyt kosztowne i nierealne? Nie lepiej jeszcze chwilę poczekać aby usprawnić ten system?

  25. ccc

    Nawet Rumuni mają lepszą lufową plot niż Polska !

    1. gts

      Sluchajcie w wielu przupadkach nie istnieje kraj ktory mialby gorszy sprzet od Polskiego... owszem to taki sarkazm, ale zeby bola jak sie czyta ze u innych cos sie dzieje cos sie konstruuje a u nas nic i tylko w firmach slychac daj daj daj daj dotacje z ministerstwa a my bedizemy tluc te radziecka technike w nieskonczonosc. A nawet jak ktos ma cos nowszego to dospawa do tego jakies dziadostwo - patrz Krab na podwoziu K9 ktory ma wieze bez automatu... albo Rosomak bez wiezy bezzalogowej i Spike - i trzepie to 50 lat. U nas jest jeden wielki niedasizm za grube pieniadze.