Pierwsi ewakuowani afgańscy tłumacze dolecieli do USA

30 lipca 2021, 14:59
4763814246_dd30ccc998_c
Fot. Mass Communication Specialist Christopher Hall
Reklama

Administracja Joe Bidena poinformowała w piątek o dotarciu do Waszyngtonu pierwszego samolotu z ok. 200 afgańskimi tłumaczami i współpracownikami sił USA. Był to pierwszy krok specjalnej operacji ewakuacji zasłużonych dla USA Afgańczyków.

Samolot z Afganistanu wylądował w Waszyngtonie w piątek rano. Afgańczycy zostali przetransportowani do bazy wojskowej Fort Lee w Wirginii, gdzie będą oczekiwać na ostateczne rozstrzygnięcie ich wniosków o specjalną wizę.

Jest to pierwszy z wielu planowanych lotów w ramach operacji Allies Refuge. W ciągu najbliższych dni do USA ma trafić kolejnych 700 tłumaczy i ich rodzin, którzy przeszli już weryfikację przez służby. Część z pozostałych trafi do amerykańskich baz poza USA, a także do krajów trzecich na czas czekania na wydanie wiz.

Jak podkreślił Pentagon, od początku wojny w Afganistanie do USA przeniosły się ponad 72 tys. Afgańczyków, którzy pomagali siłom USA w tym kraju.

"To ważny kamień milowy w wypełnianiu naszej obietnicy złożonej tysiącom afgańskich obywateli, którzy służyli ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami i dyplomatami przez ostatnie 20 lat w Afganistanie" - oświadczył prezydent Joe Biden w komunikacie.

"Chcę podziękować tym dzielnym Afgańczykom za bycie ze Stanami Zjednoczonymi i dziś z dumą mówię im: witajcie w domu" - dodał.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
rzeszow
sobota, 31 lipca 2021, 19:27

płk Kuklińsi,,,Był zdrajcą, który złamał wojskową przysięgę. okazał się cennym nabytkiem dla wywiadu USA. Jako zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP miał dostęp do tajnych wojskowych informacji. W ciągu 10 lat współpracy przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów wojskowych.Sam Kukliński tłumaczył, że do skontaktowania się z CIA skłoniła go analiza sowieckich planów ataku na Zachód.edynym ratunkiem dla NATO byłby wtedy atak nuklearny na przedpola Układu Warszawskiego, czyli na Polskę, ,,,,dzieki niemu. polski nie bedzie. na mapie ... DLA MNIE BOCHATER TO. Marian Zacharski-35 lat temu, 14 grudnia 1981 r., agent PRL-owskiego wywiadu Marian Zacharski został skazany przez sąd w Los Angeles na dożywotnie więzienie. Ukarano go w ten sposób za wykradzenie tajemnic amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, m.in. systemów radarowych i antyrakiety PatriotZacharski okazał się bardzo skutecznym agentem. Podczas swej misji w latach 1975-1985 zdobył informacje dotyczące największych tajemnic z zakresu obronności Stanów Zjednoczonych. W wyniku jego działalności służby wywiadowcze PRL - - uzyskały m.in. dokumentację techniczną systemów radarowych myśliwców F-14, F-15, F-16, F-18, bombowca strategicznego Rockwell B-1, systemu sonarowego dla okrętów podwodnych, dokumentację ulepszonej rakiety ziemia-powietrze Hawk i plany pocisków rakietowych Phoenix i Patriot. Materiały te udało się uzyskać Zacharskiemu dzięki nawiązaniu przez niego kontaktu z amerykańskim specjalistą od systemów radarowych Williamem Holdenem Bellem, który był jego sąsiadem oraz partnerem do gry w tenisa.

Urko
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 12:07

Zmartwię Cię, Rosjanie ostatnio wymyślili taką historyjkę, że Kukliński był podwójnym agentem, który przekazał USA dokładnie takie informacje, jakie w Moskwie przygotowano. To oczywiście tylko historyjka, której nie można sprawdzić, ale ciekawe jest w niej to, że o rzekomym zaangażowaniu Kuklińskiego, nikt w Polsce miał nie wiedzieć, i był prowadzony bezpośrednio z Moskwy. Zaznaczam, że tylko powtarzam. Osobiście nie mam na ten temat zdania. Byłem w tamtym wojsku i gdyby mi wtedy kazali strzelać, nie patrzyłbym czy to jest ktoś z USA czy ZSRR :)

wiarus
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:47

Po Polsku pisze się patriota. Kup lepszy translator, bo ten jedzie sputnikiem.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 31 lipca 2021, 10:11

Tam gdzie wchodzi z wojskiem USA, tam zazwyczaj scenariusz jest ten sam długa nieefektywna wojna bo jankes nie ma jaj żeby ją wygrać i kompromitacja, a w efekcie oszukani tubylcy muszą uciekać ze swojego kraju.

były porucznik zmechu
piątek, 30 lipca 2021, 17:39

A kiedy nasi? Nie znoszę imigrantów wszelkiej maści i wyznania, ale naszym tłumaczom także należy się pomoc! Przecież Talibowie wyrżną ich do ostatniego w rodzinie!

lol
sobota, 31 lipca 2021, 02:08

A kolega chyba na emeryturze ? Toć tam 40 tys było. Siła chłopa i dziewczyn dzieci się też urodziły

były porucznik zmechu
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:43

W swoim kraju lole muszą dorabiać trollowaniem, aby im wystarczyło na zakąskę. Spadaj na Ural

pisowiec
piątek, 30 lipca 2021, 17:09

dla talibów są zdrajcami tak jak dla wielu Polaków zdrajcą na zawsze pozostanie Kukliński

peowiec
piątek, 30 lipca 2021, 21:35

mów za moskali sprzedawczyku, a nie za Polaków

Terytorials
sobota, 31 lipca 2021, 02:28

No ale taka jest prawda. Kuklinski to zdrajca. Zdradzil kraj, zdradzil armie, zdradzil swoich zolnierzy. Wystawil ich.

zimny kubek
wtorek, 24 sierpnia 2021, 09:13

A co zrobili obecni wojskowi gdy podeptano konstytucję, gdy obecny reżim dokonał zamachu stanu, sfałszował wybory prezydenckie, podzielił i okradł naród. Nie zrobili nic. Ten kraj zdrajcami , złodziejami i kolaborantami stoi, a historię to ma pisaną na nowo co 30-40 lat

Kowalskiadam154
sobota, 31 lipca 2021, 11:21

Zdradzi zdrajców z PRL i LWP

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 31 lipca 2021, 10:09

Bzdura. Kukliński zdradził ZSRR dla którego kazano przysięgać wierność tak jak i reszcie oficerów a jego działania uderzały w sowietów i ich plany, dla Polaków nie były szkodliwe bo bez nich byli już dawno na straconej pozycji a z nimi scenariusz mógł się zmienić i zmienił.

Bielefeld
sobota, 31 lipca 2021, 13:41

tak zdradził ZSRR wskazując cele w Polsce dla amerykańskich rakiet strategicznych ,hihi

G. M.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:59

Ale nie było wyjścia, trzeba było uznać go za bohatera, bo od tego administracja USA uzależniała nasze wejście do NATO. To żadna tajemnica.

Tweets Defence24