Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Sikorski o unijnych sankcjach wobec Rosji; Kara za więzienia CIA; Wolta Platformy w sprawie WSI

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Radosław Sikorski w Polska the Times- Na ostatnim szczycie ministrów spraw zagranicznych UE ustaliliśmy, że zostaną przedstawione propozycje punktowych sankcji [wobec Rosji- przyp. red.] w dziedzinie eksportu broni, technologii podwójnego zastosowania, technologii zaawansowanych, w tym energetycznych, a także dotyczących rynków finansowych, m.in. możliwości refinansowania rosyjskiego długu publicznego i korporacyjnego (...) Droga do wprowadzenie tych sankcji jest bardzo krótka, jeśli tylko kraje członkowskie wyrażą taką wolę. Bo wszelkie ograniczenia w kwestii sankcji nie wynikają ze złej woli, unijnej biurokracji czy niezborności europejskiej służby zagranicznej tylko z polityki państw członkowskich.

Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, Kara za więzienia CIA- Polska przegrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu sprawę związaną z rzekomymi tajnymi więzieniami CIA w Polsce (...) Nie ma wątpliwości, że wyrok stawia Polskę w bardzo złym świetle. - Wyrok Trybunału w Strasburgu w sprawie więzień CLA jest wstydliwy dla Polski i stanowi obciążenie zarówno finansowe, jak i wizerunkowe dla naszego kraju - powiedziała rzecznik prezydenta Bronisława Komorowskiego Joanna Trzaska-Wieczorek. Kancelaria Prezydenta twierdzi, że "obecny rząd robił wszystko, żeby bronić Polski w tym postępowaniu, ale pytania w zaistniałej sytuacji trzeba kierować do tych, którzy wówczas sprawowali w Polsce władzę i byli odpowiedzialni za podejmowanie decyzji". Ci jednak uchylają się od wypowiedzi. - Szanuję wyroki niezawisłych sądów, ale ich nie komentuję - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, a Leszek Miller uznał wyrok za niesprawiedliwy. Poseł Marek Opioła (PiS) z sejmowych komisji: Obrony Narodowej i ds. Służb Specjalnych, uważa, że w całej sprawie polskie władze popełniły wiele błędów. - Polska dyplomacja i Ministerstwo Sprawiedliwości powinny zrobić wszystko, by nie dopuścić do procedowania tej sprawy przed Trybunałem. Udało się to Litwie i Rumunii. Skargi przeciwko nim nie zostały w ogóle przyjęte do rozpatrzenia -zauważa parlamentarzysta. 

Andrzej Stankiewicz, RZ, Wolta Platformy w sprawie WSI- Platforma rozważa poparcie dla powołania komisji śledczej w sprawie WSI. Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu (...) Platforma jest podzielona. Zwolennikami ścigania Macierewicza są stronnicy Grzegorza Schetyny, a także szef MSZ Radosław Sikorski. Na ujawnionych przez "Wprost" nagraniach Sikorski mówi: "Ja uważam, że można zaj...ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza. Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym". A Sikorski był wówczas zwierzchnikiem Macierewicza jako minister obrony w rządach PiS (...) Z naszych informacji wynika, że podczas poufnych negocjacji z lewicą emisariusze premiera postawili taki warunek: pierwsze czytanie projektu ma się odbyć przed wakacjami, a głosowanie nad powstaniem komisji dopiero po nich, aby Donald Tusk miał kilka tygodni na decyzję. - PO chce też uniknąć wrażenia, że z jednej strony blokuje powstanie komisji śledczej w sprawie afery taśmowej, a z drugiej tworzy komisję przeciw PiS - mówi uczestnik negocjacji. - Potrzebują kilku tygodni, żeby stwierdzić, jak szybko ludzie zapomną o aferze taśmowej.

Polska Dziennik Zachodni, Głównodowodzący NATO opowiada się za bazą w Europie Wschodniej- Głównodowodzący sił NATO opowiada się za bazą w Europie Wschodniej. Według "The Times" gen. Philip Bradlove bierze pod uwagę utworzenie takiej bazy w okolicach Szczecina. Chodzi o zaplecze logistyczne dla ewentualnych działań w razie kryzysu wywołanego działaniami Rosji.

Danuta Frey, RZ, Nie będzie prywatyzacji terenu wojskowego- Antoni de Bourbon nie odzyska działki, na której stoi w Warszawie biurowiec Ministerstwa Obrony Narodowej. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy sprawę trwającą prawie 20 lat. Mieszkający w Belgii 85-letni książę Antoni de Bourbon był właścicielem działki z kamienicą na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Na mocy dekretu z 1945 r. o gruntach warszawskich działka przeszła na własność miasta, a następnie Skarbu Państwa. 

Wojciech Czuchnowski, GW, Czy rewizja u posła Burego to naruszenie konstytucji?- Szykuje się ostra dyskusja [przed Sejmem- przyp. red.], bo posłowie PSL mają opinie prawne, z których wynika, że podczas przeszukania mogło dojść do naruszenia immunitetu poselskiego Burego, co narusza konstytucję (...) Do przeszukania doszło 10 lipca. Tuż po godz. 8 rano do Sejmu weszła prokurator Monika Mazur z warszawskiej prokuratury apelacyjnej w towarzystwie agentów CBA z nakazem przeszukania pokoju posła Burego w hotelu sejmowym. Lech Czapla, szef Kancelarii Sejmu, zawiadomił o wszystkim marszałek Ewę Kopacz, posła Burego i prawników z Biura Analiz Sejmowych. Ci ostatni szybko przygotowali notatkę. Stwierdzili, że "przeszukanie pomieszczeń zajmowanych przez posła bez uchylenia immunitetu stanowiłoby naruszenie art. 105 ust. 3 Konstytucji RP". Według BAS "tego rodzaju eksces procesowy mógłby podlegać ocenie Sejmu w procedurze rozpatrywania wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła". Ale prokuratura nie czekała na opinię BAS i przeprowadziła przeszukanie. Dopiero potem odebrała notatkę sejmowych prawników.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama