Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Komandosi NATO będą dowodzeni z Krakowa; Sienkiewicz przejmuje kontrolę nad służbami, NATO będzie ćwiczyć przy granicy z Rosją

fot. DWS
fot. DWS

Przegląd prasy

Dziennik Polski, Komandosi NATO będą dowodzeni z Krakowa, Piotr Subik: Pierwszy dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO nowe Dowództwo Sił Specjalnych ma pełnić przez cały rok 2015. Oficerowie z Pychowic są do tego gotowi.
Pierwszego stycznia przyszłego roku przestanie istnieć w Krakowie Dowództwo Wojsk Specjalnych. Zastąpi je Dowództwo Sił Specjalnych. Różnica w nazwie niewielką zadania zmienią się jednak znacznie. Teraz pod rozkazy oficerów z Krakowa będą mogli bowiem trafić żołnierze sił specjalnych wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Rzecznik ministerstwa obrony ppłk Jacek Sońta podkreśla, że nowe dowództwo będzie nadal odpowiadać za szkolenie i ewentualne użycie w walce polskich wojsk specjalnych. 

Rzeczpospolita, Tornado w specsłużbach, Andrzej Stankiewicz: W półtora roku przez służby przeszło personalne tornado. Czy w tej czystce jest jakieś drugie dno? (...) Karuzela ruszyła na początku 2012 r. Nowy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki swe urzędowanie rozpoczął od wymiany szefa policji. Cichocki był wcześniej koordynatorem specsłużb w Kancelarii Premiera, przyznać trzeba jednak, że głównie na papierze. Po wyborach premier zdecydowanie go umocnił - poza koordynowaniem służb specjalnych dołożył właśnie stanowisko szefa MSW. Jednocześnie z tylnego fotela zaczął Cichockim sterować Bartłomiej Sienkiewicz, od lat jego dobry znajomy.(...) Według naszych rozmówców w rządzie, to właśnie Sienkiewicz był głównym architektem rozprawy z Bonda-rykiem, choć nie był jeszcze wówczas szefem MSW. Oficjalnie do rządu dołączył dopiero w lutym 2013 r, kiedy Cichocki odszedł na stanowisko szefa Kancelarii Premiera. Sienkiewicz - decyzją premiera - przejął od Cichockiego także nadzór nad służbami specjalnymi. Wielkich porządków robić nie musiał: policję i ABW posprzątał wcześniej rękami Cichockiego. (...)Więcej przemawia za tezą, że to Sienkiewicz dąży do przejęcia wyłącznej, osobistej kontroli nad specsłużbami, czyszcząc tych, którzy nie pasują jemu albo partii. - Sienkiewicz uwielbia władzę. Lubi się nią napawać - mówi przedstawiciel kierownictwa jednej ze specsłużb.

Rzeczpospolita, SLD kusi żołnierzy spod Lenino, Wiktor Ferfecki: Partia Millera organizuje własne obchody 70. rocznicy bitwy której pamięć czczono w Polsce Ludowej. - Sprzeciwiamy się dzieleniu kombatantów na lepszych i gorszych - mówi Rz" rzecznik SLD Dariusz Joński. Jego partia zaprasza na sobotę do Sejmu kombatantów spod Lenino. 70. rocznica bitwy przypadła w poprzednią sobotę, jednak zdaniem Sojuszu nie została odpowiednio uczczona przez polskie władze. Pomysł konferencji Sojuszu budzi mieszane reakcje. Jej pomysł chwalą niektórzy kombatanci, jednak prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz przestrzega, że może doprowadzić do podziałów w środowisku. 

Dziennik Polski, NATO będzie ćwiczyć przy granicy z Rosją, Piotr Subik: Sześć tysięcy żołnierzy z 20 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego weźmie udział w ćwiczeniach Steadf ast Jazz 2013". Na początku listopada odbędą się one na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, a także na Morzu Bałtyckim. Podczas "Steadfast Jazz 2013" ma zostać sprawdzona gotowość do działania i zgranie Sił Odpowiedzi NATO. To oddziały wojsk wydzielone przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, mogące w każdej chwili wziąć udział w obronie któregoś z państw członkowskich czy np. nieść pomoc humanitarną podczas klęsk żywiołowych. Tak było np. w latach 2005-2006 po trzęsieniu ziemi w Pakistanie. Muszą być gotowe na każdy scenariusz, łącznie z intensywnymi walkami.

Fakt, GROM szkoli narodowców: Specjalna straż na Marszu Niepodległości 11 listopada. 500 wolontariuszy zostało przeszkolonych przez byłych żołnierzy GROM i Legii Cudzoziemskiej. Organizatorzy marszu nie chcą policji. Stąd pochodu mają pilnować specjalnie przeszkoleni wolontariusze, ich treningiem zajęli się byli żołnierze elitarnych formacji wojskowych.

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. ito

    Jeśli Fakt napisał prawdę to powiało grozą. Co oznacza "nie chcą"? niech się zachowują przyzwoicie to z czasem na ich pochody będzie przychodziło paru znudzonych stójkowych. Państwowe szkolenie partyjnych bojówek- zły pomysł. Powiało schyłkiem Republiki Waimarskiej.

  2. Zgryźliwy

    Jeżeli ten Fakt pisze prawdę to jestem ZA!

Reklama