Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Cichy atak zielonych ludzików; Nie ma twardzieli, są tylko źle trafieni; Kijów obawia się ataku ze strony Naddniestrza; Republikanin w Polsce. Kim jest Jeb Bush?

Fot. ppor. Krzysztof Gonera/MON
Fot. ppor. Krzysztof Gonera/MON

Przegląd prasy pod kątem obronności

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Cichy atak zielonych ludzików: Jak informuje Rzeczpospolita, w najbliższy weekend ruszą pierwsze ćwiczenia organizacji pro-obronnych. Weźmie w nich udział kilkaset osób, przede wszystkim należących do  Stowarzyszenia FIA oraz Stowarzyszenia Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie. – „W czasie ćwiczeń zostanie wykorzystany system geolokalizacji oddziałów, a także łączność dalekiego zasięgu oraz pojazdy wojskowe” – wyjaśnił w rozmowie z Rzeczpospolitą Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA. Będą to pierwsze tego typu ćwiczenia firmowane przez Federację Organizacji Pro-obronnych utworzoną przy współpracy z MON.


Polska, Roman Laudański, Nie ma twardzieli, są tylko źle trafieni: „Na wojnie była adrenalina. W kraju weterani znowu uczą się, jak żyć. Ci, którzy stracili zdrowie mają pod górkę „tutaj".(…) - Pierwszy raz jedzie się po zaszczyty, drugi raz - po pieniądze, a trzeci - po rozwód - przypomina zasłyszaną od żołnierzy w Iraku maksymę gen. bryg. Andrzej Tuz, zastępca szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ds. Operacyjnych.”


Rzeczpospolita, Rusłan Szoszyn, Kijów obawia się ataku ze strony Naddniestrza:  Rosyjskie ministerstwo obrony w czwartek rozpoczęło ćwiczenia swoich jednostek znajdujących się na terenie Naddniestrza” – pisze Rusłan Szoszyn, informując o zaniepokojeniu tym faktem władz Ukrainy, które wysłały na granicę z tym regionem dodatkowe siły. Kijów obawia się wzmocnienia trwającej na wschodzie ofensywy separatystów niespodziewanym atakiem od zachodu.


Polska, Maciej Deja, Republikanin w Polsce. Kim jest Jeb Bush?: „- Jeb Bush jest dość doświadczonym politykiem amerykańskim, (…) Pochodzi z bardzo znanej, ale i kontrowersyjnej dynastii politycznej.” – ocenia w wypowiedzi dla dziennika Polska amerykanista, profesor UKSW Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem sam Jeb Bush kontrowersyjny jednak nie jest. Mają wyrobiona markę zbiera siły do prezydenckiego starcia w którym ma realne szanse.

Reklama

Komentarze

    Reklama