Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Zakup samochodów ciężarowo-osobowych dla armii opóźniony; Amerykańska krytyka pod adresem Rosji; Rok prezydentury Donalda Trumpa; Wojna hybrydowa na Ukrainie
Piątkowy przeglad prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Mustang nadal w drodze”: Opóźnienie postępowania w sprawie zakupu samochodów ciężarowo-osobowych dla armii. „Jak poinformował „Codzienną" ppłk Robert Wincencik, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, 3 stycznia 2018 r. do wykonawców przesłano informację o unieważnieniu czynności wykluczenia wykonawców z postępowania i czynności oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu. Nastąpi teraz ponowna ocena wniosków, przy czym wezwano potencjalnych kontrahentów do uzupełnienia dokumentów w terminie do 19 stycznia. Konkretne wymagania dotyczące realizacji programu Mustang, czyli zakupu samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności, mają zostać przekazane wykonawcom razem z zaproszeniem do złożenia oferty. Do tego momentu wymagania zamawiającego nie mogą być ujawnione - dowiedziała się „Codzienna".
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja pod pręgierzem Stanów Zjednoczonych”: Donald Trump krytykuje Rosję. „W wywiadzie dla Agencji Reutera przywódca USA mocno skrytykował postawę Kremla wobec komunistycznej Korei, która wciąż rozwija swój program atomowy i stanowi coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno państw w regionie, jak i Stanów Zjednoczonych. - Rosja wcale nam nie pomaga w sprawie Korei Płn. - powiedział Donald Trump. - Jeśli w czymś pomagają nam Chiny, to Rosja to psuje - dodał. Prezydent USA ostrzegł przy tym, że skala zagrożenia jest poważna i wciąż rośnie, gdyż reżim w Pjongjangu zbliża się do stworzenia broni balistycznej, która będzie zdolna dosięgnąć terytorium USA. „
Zbigniew Lewicki, Rzeczpospolita, „Prezydent, który spełnia obietnice”: Rok w polityce zagranicznej prezydenta Donalda Trumpa. „Największym i niezaprzeczalnym osiągnięciem Trumpa na tym polu jest zlikwidowanie nie tylko zagrożenia stwarzanego przez ISIS, lecz praktycznie całej organizacji jako takiej. Choć nie jest to jedynie zasługa prezydenta, to jednak za jego kadencji i z jego istotnym udziałem udało się zrealizować cel, który wydawał się nieosiągalny. Świat współczesny nie jest zbudowany na prostej w gruncie rzeczy dychotomii Wschód-Zachód, jak miało to miejsce za czasów Kennedy'ego czy Reagana. Przede wszystkim niezwykle ważnym uczestnikiem polityki międzynarodowej stały się Chiny i na nich w znacznej mierze skupiły się dyplomatyczne wysiłki Donalda Trumpa.”
Marek Wrzosek, Rzeczpospolita, „Wojna bez odpowiedzialności”: Konflikt na Ukrainie jako przykład wojny hybrydowej. „Po pierwsze, wojna nie została wypowiedziana i utrzymywane są stosunki dyplomatyczne pomiędzy państwami, dowodem na to jest ostatnie spotkanie w Mińsku (Mińsk 2). Po drugie, na obszarze wschodniej Ukrainy prowadzone są działania nieregularne z użyciem sił rebeliantów i działania regularne z wykorzystaniem formacji zbrojnych, do których kierowane są wydzielone pododdziały sił zbrojnych zarówno Ukrainy, jak i FR. Po trzecie, prowadzone są intensywne działania dezinformacyjne, w tym propagandowe, w celu skupienia uwagi społeczności międzynarodowej na trudnej sytuacji humanitarnej panującej w rejonie konfliktu zbrojnego. W ten sposób odciąga się opinię publiczną od kwestii nieautoryzowanego przejęcia Krymu, Donbasu i Doniecka. Po czwarte, na pozostałym obszarze Ukrainy inspirowane są akty przemocy i zamachy terrorystyczne w celu destabilizacji sytuacji wewnętrznej i osłabienia struktur państwa. Piąty - niezwykle ważny - element wojny hybrydowej to zmagania w sferze cyberprzestrzeni.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie