Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Litwa zwiększa liczebność swojej armii; Turcja trudnym sojusznikiem USA; Azow problemem Ukrainy; Kulisy działań ABW w związku z zatrzymaniem terrorystów; Ataki hybrydowe na żołnierzy NATO

Fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army
Fot. Staff Sgt. Keith Anderson/US Army

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Litewska armia się rozrasta”: Litewski rząd chce zwiększyć liczebność Sił Zbrojnych Litwy z obecnych 21 300 żołnierzy do 26 900 w roku 2024. „Litwa ma zamiar wzmocnić swoje siły zbrojne poprzez utworzenie nowego batalionu w zachodniej części kraju, a także zwiększyć nasycenie wojska żołnierzami zawodowymi, co pozwoli na wzrost armii aż o 25 proc. Wzmocnienie potencjału obronnego możliwe będzie dzięki kolejnemu zwiększeniu budżetu obronnego Litwy.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Trudny sojusznik Waszyngtonu”: Eksperci podkreślają, że relacje turecko-amerykańskie znacząco się pogorszyły w ostatnim czasie. „W Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa oraz Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Mimo pozytywnej atmosfery przywódcom obydwu krajów członkowskich NATO nie udało się dojść do porozumienia w kluczowych, kwestiach takich jak zakup przez Ankarę rosyjskich systemów S-400.”


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Azov to realny problem”: Problem z jednostką ze Specjalnych Pododdziałów Ochrony Porządku Publicznego na Ukrainie, która działa na południowym wschodzie Ukrainy i walczy przeciw separatystom oraz Rosjanom w Donbasie. „Po tym jak amerykański polityk zaproponował, by pułk Azow dopisać do listy organizacji terrorystycznych, na Ukrainie wybuchła burza. Od kilku tygodni protestują skrajnie prawicowi aktywiści i mainstreamowi politycy. Przy okazji ujawniono też skalę wpływów tej organizacji we władzach w Kijowie”


Zuzanna Bukłaha, Gazeta Wyborcza, „Kim są Szturmowcy”: Kulisy działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie zatrzymań osób przygotowujących atak terrorystyczny. „W domu Grzegorza Ć. funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, odzież, emblematy, naklejki, flagi, banery oraz publikacje i książki. Powód? Miały propagować <<ideologię ekstremistyczną>>, a ABW obawiało się, że Szturmowcy, tak jak w poprzednich latach, będą próbowali doprowadzić do zamieszek podczas Marszu Niepodległości.”


Jędrzej Dzitko, Gazeta Finansowa, „Boty atakują NATO”: Duńskie media poinformowały, że na początku listopada natowski kontyngent na Litwie, Łotwie i w Estonii został zaatakowany przez rosyjskie boty. „Celem ataku rosyjskich botów stali się żołnierze NATO strzegący państw bałtyckich. Nieco wcześniej Rosjanie zaatakowali Polskę. Na szczęście tylko informacyjnie, co nie zmienia faktu, że hybrydowa wojna Kremla trwa w najlepsze.”


Gazeta Finansowa, „Fortuna za Ślązaka”: Historia budowy i wydanych funduszy na okręt ORP Ślązak. „[...] Prace ponownie przerwano jednak w 2018 r., by wznowić je w czerwcu tego samego roku. Ostatecznie 14 listopada 2018 r. okręt po raz pierwszy wyszedł w morze, a rok później przekazano go Marynarce Wojennej. Ostateczny koszt budowy tej jednostki wyniósł 1,2 mld złotych.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.