Państwa arabskie potępiają ataki na tankowce ZEA

13 maja 2019, 12:37
picture-416
Port w Al-Fudżajra / Fot. fujairahport.ae
Reklama

MSZ Egiptu i Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) wydały w niedzielę oświadczenia, w których potępiły atak na cztery statki należące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statki, które stały się obiektem sabotażu, znajdowały się na wodach terytorialnych ZEA. O wyjaśnienie okoliczności zdarzenia apeluje też irański resort spraw zagranicznych.

W poniedziałek władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że w poniedziałek ok. godz. 6 dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według ich informacji ataki nie spowodowały żadnych ofiar ani wycieku ropy. Jeden z zaatakowanych tankowców płynął do portu Ras Tannura w Arabii Saudyjskiej, gdzie miał wziąć na pokład ropę naftową; ładunek ten miał dostarczyć do odbiorców w USA.

Sabotaż [będzie prowadzić-przyp.red.] do zwiększenia napięć i konfliktów w regionie (...) Ostatecznie zaszkodzi to interesom narodów zamieszkujących obszar nad Zatoką Perską" - wskazano w

Oświadczenie sekretarza generalnego Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC; The Gulf Cooperation Council), Abdula Latifa Al Zayaniego

Al-Fudżajra jest oddalona o ok. 140 km na południe od cieśniny Ormuz i jest uważana za port strategicznie ważny dla handlu ropą w tej części świata, pośredniczący w obrocie tym surowcem między Zatoką Perską a subkontynentem indyjskim i Afryką. Przez Ormuz rocznie przepływa 20 proc. światowych transportów ropy, a Iran wielokrotnie groził zablokowaniem cieśniny w odpowiedzi na wrogie działania Waszyngtonu. 

Egipt z całą mocą potępia wszelkie działania, które mogłyby naruszać bezpieczeństwo narodowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich (...) [władze Egiptu i egipskie społeczeństwo - przyp. red.] zachowują solidarność z obywatelami ZEA w obliczu wszelkich wyzwań, jakim przyszłoby im stawiać czoła

Oświadczenie egipskiego MSZ

Rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi w wydanym oświadczeniu wyraził zaniepokojenie eksplozjami, do jakich miało dojść na pokładzie saudyjskich statków oraz podkreślił, że należy zdobyć więcej informacji na temat rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Zapewnił, że bezpieczeństwo handlu morskiego w regionie ma ogromne znaczenie.

Irańska państwowa agencja prasowa IRNA podała też, że Musawi ostrzegł przed jakimkolwiek "spiskiem zorganizowanym przez nieżyczliwych" oraz przed "awanturnictwem obcokrajowców", mającym według niego na celu osłabienie bezpieczeństwa i stabilności regionu.

W przeszłości w Zatoce Perskiej dochodziło do prób przejęcia statków zarówno przez piratów, jak i przez Iran, który m.in. w maju 2015 r. chciał przechwycić statek towarowy pływający pod singapurską banderą, żeby wyegzekwować odszkodowanie. Irańskie kutry ostrzelały wówczas statek, ale incydent zakończył się bez ofiar. Według amerykańskich źródeł będący przedmiotem ataku był statek "Alpine Eternity", który uszkodził wcześniej irańską platformę naftową. Z kolei kontenerowiec "Maersk Tigris" pływający pod banderą Wysp Marshalla, został w tym samym miesiącu zajęty przez irańską marynarkę wojenną w cieśninie Ormuz. Strona irańska twierdziła wówczas, że statek zajęto, ponieważ firma żeglugowa Maersk nie uregulowała zobowiązań finansowych wynikłych z toczonego od dawna sporu biznesowego.

Stosunki między USA i Iranem są bardzo napięte, odkąd prezydent USA Donald Trump w zeszłym roku wycofał swój kraj z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego, a następnie wznowił sankcje wobec Iranu, m.in. na eksport irańskiej ropy, które wywołały kryzys w irańskiej gospodarce.

W zeszłym tygodniu Iran poinformował, że powróci do wzbogacania uranu, jeśli światowe mocarstwa nie zdołają w ciągu 60 dni wypracować nowych warunków porozumienia atomowego

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
realista
wtorek, 14 maja 2019, 10:50

zapytajcie amerykańskich Neavy Seals, to otrzymacie odpowiedź !!!

Obserwator
wtorek, 14 maja 2019, 10:01

Czy poszlaki nie wskazują na Izrael?

Davien
wtorek, 14 maja 2019, 14:25

Szybciej na Rosje bo tylko ona zyskuje na tym konflikcie.

Stirlitz
wtorek, 14 maja 2019, 09:23

Rosja naciska na Iran, by ten rozpętał nową wojnę w regionie. Rosja ma interes w trzymaniu tlących się konfliktów, wystarczy przypomnieć Naddniestrze, Abchazję, Osetię, Armenia/Azerbejdżan, Donbas, Libia, Środkowa Afryka, Afganistan, Syria, Jemen, Wenezuela, teraz Iran. Wystarczy prześledzić dostawy broni i szkolenie terrorystów w tych regionach. Dzięki temu putin utrzymuje się u władzy w rosji i trzyma ceny ropy na wysokim poziomie.

jedno mgnienie wiosny i ....wystarczy
środa, 15 maja 2019, 20:08

"...Wystarczy prześledzić dostawy broni i szkolenie terrorystów w tych regionach..." Szczera prawda, wtedy łatwo ustalić, że za większościową terrorystów stoi USA. A najśmieszniejsze jest ich oburzenie, że ktoś śmiał "ingerować" w ich wybory kiedy przez ostatnie dziesiątki lat robili to sami setki razy gdzie tylko mogli praktycznie na całym świecie za wyjątkiem Antarktydy..

brzydki efektywny
wtorek, 14 maja 2019, 18:33

Czyli mistrz świata. Skuteczny gracz. Zresztą nasz społeczny konflikt wewnętrzny też jego robotą i też na Rosji korzyść.

olo
poniedziałek, 13 maja 2019, 23:46

Może i tak było a może nie jak by nie patrzeć jutro lub po jutrze będzie że to robota Irańczyków

ABC
poniedziałek, 13 maja 2019, 17:17

A ten artykuł jest o ataku na tankowce czy o tym jaki Iran jest zły? Chciałbym jednak coś więcej się dowiedzieć o niedzielnym sabotażu, bo nie chciało wam się nawet pochylić nad tym czyje w końcu były te tankowce - Arabii Saudyjskiej czy Emiratów? ile ich było?? Bo że Iran jest zły to już wiemy, Trump nam powiedział o tym.

sfsdfsg
wtorek, 14 maja 2019, 14:30

No właśnie zastanów się, kto zyskuje na sabotowaniu dostaw ropy z tego regionu. Przyczym weź pod uwagę zarówno kierunek Europejski, jak i Azjatycki.

Davien
poniedziałek, 13 maja 2019, 22:41

Nawet w artykule masz napisane że sabotowane były dwa saudyjskie tankowce, I na razie nie wiadomo przez kogo, ale teraz sie zastanów kto najwięcej zyska na starciu USA/AS z Iranem?

ABC
wtorek, 14 maja 2019, 10:47

A w pierwszym wytłuszczonym zdaniu co jest napisane??? Najpierw trzeba poznać fakty z rzetelnego źródła, a ten artykuł nim nie jest, a później można się zastanawiać nad konsekwencjami. To jest parodia informacji na temat niezwykle ważnego wydarzenia o potencjalnie bardzo poważnych następstwach.

Davien
wtorek, 14 maja 2019, 14:26

"W poniedziałek władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że w poniedziałek ok. godz. 6 dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich." Wystarczy?? Bo jak czytasz tylko nagłówki...

Kris
wtorek, 14 maja 2019, 10:33

Izrael.

bedziewojna
poniedziałek, 13 maja 2019, 15:28

Akcja pod fałszywą flagą w celu szukania pretekstu do ataku na Iran. Na zdrowy rozum wygląda, że tak. Zwłaszcza jeśli spojrzeć na wydarzenia z przeciągu ostatnich 2 lat dziejące się wokół Iranu.

dssfsdgfdgf
wtorek, 14 maja 2019, 14:32

Graczy, którzy mogli tego dokonać jest sporo. Nie jest łatwo o odpowiedź, bez informacji operacyjnych.

Tweets Defence24