Polityka obronna

Opioła dla Defence24.pl: wzmocnić program modernizacji służb MSWiA, poprawić rozpoznanie w MW

  • Fot. Defence24.pl.

Trzeba wzmocnić program modernizacji służb podległych MSWiA, uprościć system podejmowania decyzji oraz wymianę informacji między służbami – o takich wnioskach z wizytacji granicy morskiej powiedział Defence24.pl przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS). Jego zdaniem konieczna jest odbudowa zdolności rozpoznawczych Marynarki Wojennej.

Speckomisja w tej kadencji Sejmu postanowiła przeprowadzić wizytacje na wszystkich granicach. W czerwcu posłowie byli na wschodzie (włącznie z granicą z obwodem kaliningradzkim), a w pierwszych dniach października – wizytowali granicę północną, czyli w praktyce polskie Wybrzeże.

Po czerwcowym wyjeździe powstał niejawny dezyderat do premier Beaty Szydło oraz opinie do kilku ministrów. Trafiły one też do wiadomości przewodniczących kilku innych komisji sejmowych, bowiem tematem granic speckomisja zajęła się w sposób przekrojowy, nie tylko związany ze służbami specjalnymi.

W czwartek komisja jednogłośnie zdecydowała, żeby wysłać podobne niejawne dokumenty z podsumowaniem wizytacji na północy.

W czerwcu skoncentrowaliśmy się na fizycznym bezpieczeństwie na granicy, czyli współdziałaniu służb podległych MSWiA, MON i w tle służb specjalnych. Podczas wizytacji granicy północnej bardziej skoncentrowaliśmy się na bezpieczeństwie strategicznym z punktu widzenia instalacji, które są w bliskiej odległości wybrzeża. Komisja wizytowała np. terminal LNG w Świnoujściu i bazę tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Braliśmy pod uwagę bezpieczeństwo morskie i tutaj koncentrowaliśmy się na współdziałaniu służb specjalnych z służbami podległymi MSWiA i MON oraz na zabezpieczeniu antyterrorystycznym kraju, ale w kontekście granicy morskiej.

przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS)

Jakie są wnioski z wizytacji? – Proces modernizacji i unowocześnienia służb podległych MSWiA jest zasadny, potrzebny i jeszcze potrzeba go wzmocnić – powiedział Opioła. Dlatego – jego zdaniem – zasadne jest przekazanie części środków z budżetu obronnego na modernizację służb MSWiA, co jest przewidziane w projekcie budżetu na 2018 r.

Czytaj więcej: Projekt: prawie 400 mln zł z budżetu MON na służby MSWiA

Ponadto zdaniem przewodniczącego speckomisji potrzebne jest ujednolicenie aktów prawnych, by uprościć system podejmowania decyzji oraz funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Trzecią rzeczą, która powszechnie jest bolączką, to koordynacja i wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami. To zaszłości od wielu lat i tu potrzeba silniejszej i bardziej zdecydowanej polityki – uważa Opioła.

Czytaj więcej: Sejmowa komisja wnioskuje o dodatkowe pieniądze dla Agencji Wywiadu i CBA

Częścią podróży posłów po wybrzeżu było wyjście w morze na pokładzie jednego z okrętów Marynarki Wojennej. Jej zdolności do rozpoznania, zarówno z lądu, jak i z pokładu okrętów, zdaniem Opioły mają pierwszoplanowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. – Mówimy o całym rozpoznaniu. Od 2004 r. ta funkcja sił zbrojnych była zwijana. Dopiero ta wizytacja uświadomiła nam, że działania MON idą w dobrym kierunku odbudowania tej zdolności – uważa poseł PiS.

Czytaj więcej: Okręty rozpoznawcze do modernizacji. Pauza w programie Delfin? [ANALIZA]

Speckomisja zamierza przeprowadzić wizytację na kolejnych odcinkach granicy państwa, najpierw na zachodzie, potem na południu. Zdaniem Opioły są one konieczne, by "głos żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na granicach, był słyszalny w Warszawie". – Tego się nie da zrobić, siedząc na Wiejskiej w zamkniętej sali obrad i słuchając tylko i wyłącznie komendantów i dowódców. Mamy tę możliwość, że możemy przyjechać i porozmawiać w sposób otwarty i to realizujemy. Później przekładamy to na wnioski, które płyną do decydentów – powiedział Opioła.

Czytaj więcej: Opioła: Każda granica to zupełnie inne wyzwania [SKANER Defence24]

Komentarze