Reklama

Geopolityka

Operacja „Reassurance” – kanadyjscy żołnierze będą ćwiczyć w Polsce

Kanadyjski żołnierz ustawia minę claymore na poligonie w Drawsku. Fot. forces.gc.ca
Kanadyjski żołnierz ustawia minę claymore na poligonie w Drawsku. Fot. forces.gc.ca

90 kanadyjskich żołnierzy będzie odbywać ćwiczenia w Polsce. Wezmą oni udział w operacji „Reassurance”, mającej na celu wsparcie państw wschodniej flanki NATO wobec „agresji reżimu Putina w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Kanadyjczycy, którzy mają odbywać w Polsce szkolenia, służą w 5. Zmechanizowanej Grupie Brygadowej z 2. Dywizji, stacjonującej na co dzień w Valcartier w pobliżu Quebec. Obecną grupę w przyszłym miesiącu zastąpi kolejna, licząca ok. 200 wojskowych z 2. Zmechanizowanej Grupy Brygadowej z 4. Dywizji.

Żegnający żołnierzy kanadyjski minister obrony narodowej Jason Kenney powiedział, że ćwiczenia NATO, w tym operacja „Reassurance”, mają jasny cel – mają pokazać, że Kanada i jej partnerzy są razem z sojusznikami z Europy Wschodniej, wspólnie przeciwstawiając się próbom zastraszania czy agresji wojskowej.

Przerzucani obecnie żołnierze wezmą udział w szeregu ćwiczeń poligonowych, mających potwierdzić ich gotowość do współdziałania operacyjnego z żołnierzami innych państw Sojuszu i jego partnerami. Żołnierze kanadyjscy obecni są rotacyjnie w państwach Europy Środkowo-Wschodniej od maja 2014 r.

Reklama

Komentarze (2)

 1. dwa

  "Agresja reżimu Putina" coraz ciekawiej :)

  1. Jajec

   "Agresja reżimu Putina" Podoba mnie się te określenie, takie soczyste i wymowne. Ja bym napisał agresja starej mordy z KGB ;)

 2. kriss

  Czas zacząć nazywać rzeczy po imieniu :) Tu w Środkowej Europie zagrożeniem jest Rosja !!!

Reklama