Siły zbrojne

Obrona Terytorialna będzie współpracować z aeroklubami. MON potwierdza

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje zaangażowanie potencjału aeroklubów do działań proobronnych, w tym do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. O planach poinformował podsekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki w odpowiedzi na poselską interpelację.

W grudniu 2016 roku poseł Marcin Horała (PiS) w interpelacji do MON podniósł kwestię dalszego zaangażowania aeroklubów w ramach projektu Obrony Terytorialnej, o której po raz pierwszy wspomniał Antoni Macierewicz w czasie spotkania Zarządu Aeroklubu Polskiego z przedstawicielami MON, mającego miejsce w dniu 26 października 2016 r.

W odpowiedzi sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej przewiduje zaangażowanie potencjału aeroklubów do działań proobronnych, w tym do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej. Do tego celu ma zostać powołany specjalny zespół powołany przy Dowództwie WOT, w składzie którego znajdą się przedstawiciele wojska oraz instytucji cywilnych.

Kierunki ewentualnej współpracy będzie wytyczać Zespół ds. Opracowania Koncepcji Współpracy, który zostanie powołany po osiągnieciu gotowości do działania przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład tego zespołu wejdą przedstawiciele Aeroklubu Polskiego, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej oraz Sił Powietrznych. Celowym będzie również zaproszenie do współpracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz innych podmiotów, których uczestnictwo w projekcie jest uzasadnione.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON

Zgodnie z zapowiedziami gen. Wiesława Kukuły Dowództwo WOT powinno osiągnąć gotowość operacyjną do końca marca br. W momencie jego uzyskania przejmie dowodzenie nad sformowanymi już trzema brygadami WOT oraz nad kolejnymi etapami formowania kolejnych jednostek.

Czytaj także: Etapy budowy WOT

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. MON chce, by w 2019 r. w nowej formacji służyło ponad 50 tys. żołnierzy. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Ustawa wymienia również udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, ochronie mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu lub ochronie zdrowia i życia ludzkiego, udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także współdziałanie z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa.

Czytaj także: "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Gen. Kukuła dla Defence24.pl o zadaniach i szkoleniu Wojsk Obrony Terytorialnej

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.