Niemieckie mosty dla szwedzkiej armii

9 lipca 2014, 09:03
Szwedzi zakupili trzy samobieżne zestawy mostowe Leguan na podwoziu Leopard 2 – fot. M.Dura

Niemiecki koncern KMW (Krauss-Maffei Wegmann) będzie dostawcą samobieżnych mostów gąsienicowych Leguan dla szwedzkich wojsk lądowych.

Zgodnie z umową podpisaną pod koniec czerwca bieżącego roku Szwedzi otrzymają trzy samobieżne mosty Leguan zabudowane na podwoziu niemieckich czołgów Leopard 2. Kontrakt przewiduje dodatkowo zabezpieczenie serwisu, dostawę wyposażenia treningowego oraz zakłada możliwość zamówienia kolejnych zestawów mostowych.

Szwecja stała się w ten sposób 15. państwem, które wykorzystuje mosty Leguan i trzecim, które kupiło system zabudowany na podwoziu czołgu Leopard 2. Wersja zamówiona przez szwedzkie wojska lądowe może zbudować dwa niezależne mosty o długości 14 m lub jeden o długości 26 m. Każda przeprawa pozwala na przejazd najcięższego wyposażenia wojskowego (o masie do 70 t).

System jest w pełni automatyczny i całą operację wykonuje jedna osoba w 5 minut (przy rozkładaniu przeprawy o długości 14 m) lub 6 minut (przy przeprawie o długości 26 m). Zestaw Leguan powstał na bazie zabudowanego na podwoziu gąsienicowym czołgu Leopard 1 mostu samobieżnego Biber, który od lat siedemdziesiątych jest na wyposażeniu niemieckiej armii.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24