Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy modernizują Boxery

Fot. Bundeswehr/Mandt.
Fot. Bundeswehr/Mandt.

Organizacja OCCAR poinformowała o podpisaniu kontraktu na modernizację niemieckich transporterów opancerzonych Boxer.

Organizacja OCCAR (Organizacja Jednoczącej Współpracy w Dziedzinie Uzbrojenia - Organisation conjointe de coopération en matière d'armement) poinformowała o podpisaniu porozumienia, na mocy którego flota niemieckich transporterów opancerzonych Boxer zostanie zmodyfikowana do standardu A2. Modernizacji do najnowszego wariantu poddanych zostanie łącznie 246 pojazdów wcześniejszej wersji. Dzięki podpisanej umowie Bundeswehra będzie dysponować transporterami w ujednoliconej, najnowszej wersji.

Czytaj też: 400. Boxer dostarczony. Nowe kontrakty.

Wersja A2 powstała dzięki doświadczeniom wyniesionym z użytkowania transportera w realnych warunkach bojowych w Afganistanie. Zmiany w stosunku do oryginalnej wersji produkcyjnej to wzmocnione opancerzenie dna kadłuba, urządzenia elektroniczne służące do zakłócania IED i wyrzutnie granatów dymnych kalibru 76 mm. Oprócz tego pojazdy wyposażone są też w system ochrony przeciwwybuchowej, nowy system wizyjny kierowcy, satelitarne urządzenia komunikacyjne. Wprowadzone są też pewne zmiany do wyposażenia modułów misyjnych, mają one najczęściej charakter wzbogaconego wyposażenia modułów.

Czytaj też: Litewski kontrakt stulecia podpisany. "Wilk" - bojowy Boxer.

Najważniejszą zmianą z punktu codziennego użytkowania transporterów jest system wizyjny kierowcy. Dotychczas pojazdy tego typu poruszały się po drogach publicznych dzięki współpracy kierowcy i dowódcy wozu, Boxery wyposażone w nowy system będą mogły jeździć po ogólnodostępnych drogach przy udziale tylko kierowcy.

Proces modernizacji ma zakończyć się do 2023 r.

Zgodnie z podpisanym kontraktem modyfikacją 38 pojazdów Boxer w wersji dowodzenia zajmie się Rheinmetall MAN Military Vehicles. Wartość tej części umowy to 21 mln EUR. 208 kolejnych transporterów zostanie zmodernizowanych w zakładach Krauss-Maffei Wegmann. Niemiecki podatnik zapłaci za to 73 mln EUR. Ogólna wartość kontraktu to 94 mln EUR.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Zbulwersowany podatnik

  A kiedy my zaczniemy modernizować nasze Rosomaki do wersji M oraz XP?

  1. vvv

   myslisz pojęcia. wersja XP to jest rosomak nie pływający, zbudowanej z nowej lższejszej i wytrzymalszej stali nanometrycznej dająca dookółną odporność na poziomie stanag 4 czyli rosiek w wersji afganiśkiej. XP ma opuszczaną rampę desenatu oraz wzmocnione podwozie. Wersja M to jest rosomak zbudowany z nowej stali nanometrycznej, z dodanymi wpływakami pozwalającymi na dodanie więcej ton sprzętu bez utraty zdolności pływania. Nasze rosomaki nie mogą być zmodernizowane, ponieważ główna różnica jest w wykorzystaniu innego typu stali.

  2. sojer

   Przecież były modernizowane w produkcji na potrzeby misji afgańskiej - rezygnacja ze zdolności pływania dla dodatkowego pancerza, siatek kinetycznych, pewnie jakaś klimatyzacja, filtry, etc. Zaraz ruszy produkcja ostatnich 200 sztuk, które maja otrzymać nową wieżę ze Spike.

  3. xyz470

   Modernizacja jest wskazana, gdy linie produkcyjne są zamknięte. W naszym przypadku następne partie Rosomak, które ma otrzymać nasze wojsko powinny być produkowane w wymienionych przez ciebie wersjach. Potem można zastanawiać się o celowości modernizacji sprzętu.

Reklama