Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Na koniec roku MON idzie na zakupy. Na pierwszy ogień – śmigłowce [AKTUALIZACJA]

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej (zdjęcie ilustracyjne)
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. st. chor. szt. Marcin Czerwiński/CSWL-Drawsko

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje podpisanie umowy na zakup śmigłowców S-70i Black Hawk, przeznaczonych dla Wojsk Specjalnych, a konkretnie dla Jednostki Wojskowej GROM — dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl.

AKTUALIZACJA 16:45 14.12.2021 - MON poinformowało, że zatwierdzenie umowy na cztery śmigłowce Black Hawk planowane jest w środę 15 grudnia. Jest to zbieżne z informacjami przekazywanymi wcześniej przez Defence24.pl.

MON jeszcze w tym roku podpisze umowę na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że podpisanie umowy zaplanowano na środę, 15 grudnia. Mowa o czterech maszynach S-70i Black Hawk, które trafią bezpośrednio do JW GROM. Wykonawcą umowy będą należące do koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec.

Będzie to już druga partia śmigłowców Black Hawk, zakupiona dla Sił Zbrojnych RP. Pierwsza została zamówiona za ponad 683 mln zł (wraz z doposażeniem i pakietem logistycznym) jeszcze w styczniu 2019 roku. Śmigłowce dostarczono w grudniu tego samego roku w podstawowej konfiguracji, a następnie je doposażono. Natomiast po realizacji obecnie planowanej umowy, do dyspozycji żołnierzy Wojsk Specjalnych będzie łącznie osiem Black Hawków.

Czytaj też

W ten sposób Black Hawki staną się najliczniejszymi śmigłowcami nowej generacji, używanymi w Wojsku Polskim. Obok nich do służby mają trafić także zakupione w 2019 roku cztery morskie śmigłowce AW101 służące do zwalczania okrętów podwodnych, z możliwością prowadzenia bojowych misji poszukiwawczo-ratowniczych. Inne programy zakupu śmigłowców, takie jak maszyny uderzeniowe Kruk, lżejsze morskie Kondor i wielozadaniowe Perkoz, nie wyszły dotąd poza etap prac analityczno-koncepcyjnych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (12)

 1. Azazel Pazuzu

  Po tak spektakularnym zakupie i ogromnym wzmocnieniu naszego potencjału militarnego MON musi iść za ciosem i powinno kupić pół okrętu podwodnego. Bo aktualnie nie mamy żadnego.

 2. Prezes Polski

  Kolejne żałosne pozorowanie, że coś robią.

 3. Paweł P.

  1. Granatniki jednorazowe - 2. Dywizjon HIMARS'a - 3. Kraby - .4. WAMPIR. //Pewnie ktoś lepiej mógłby punkty dobrać, to moje.

  1. Rea

   Co jest z tym granatnikiem u diabła, ktoś wie? Co do WAMPIR-a, to jest gdzieś jakieś porównanie Warmate/FlyEye/FT5 z zagranicznymi odpowiednikami? Wiadomo czemu nie wzięto FT5, tylko PGZ rzeźbi PGZ-19R, który ma, delikatnie mówiąc, problemy - Macierewicz brał sprzęt od WB Electronics, czemu odwidział mu się FT5?

  2. Z prawej flanki

   @Rea było porównanie Warmate z izraelskim Hero-30Hero-30- organizowane przez klienta zagranicznego. Warmate wygrał. Na naszym poletku było porównanie Warmate z Dragonfly od PGZ, gdzie w zasadzie nie było co porównywać. Jest o tym w mailach Dworczyka. Podobnie jak wytłumaczenie jakie podejście do WB miał Macierewicz. Ole ostrzegam- ktoś nieuświadomiony może doznać szoku widząc w jaki sposób podejmowane są ważne decyzje w naszym kraju i jak wyglądają zakupy uzbrojenia za setki milionów.

  3. Tomm

   Wojsku potrzeba najprostszych rzeczy - porzadnych butów, kamizelek, helmow, karabinow, samochodów, łączności, namiotów ogrzewanych, calej masy wyposazenia zimowego, kontenerow mieszkalnych, itd Dopiero jak sie zaspokoi podstawowe potrzeby to trzeba popatrzec dalej - podstawowe wyposazenie przeciwpancerne i przeciwlotnicze, rozpoznanie, systemy łączności, nawigacji itd, U nas zawsze zaczyna sie od F-35 , fregat, himarsow itp, a w normalnym wojsku jezdzą (jak odpalą) ZIŁy, UAZY, Honkery i Humvee z lat 90, a wojsko zamiast cwiczyc musi zajmowac sie restaurowaniem klasyków, proszeniem o wsparcie i ochrone przed zimnem i jedzieniem ludnosci cywilnej przy granicy,

 4. DA(łn)VIEN

  Kolejne 600 mln za goliznę? Kupcie 60-80 helikopterów dla straży pożarnej,policji i SG razem ,LPR i będzie po sprawie a nie jakieś pitu pitu

  1. Davien

   Znowu olgino nie morze wytrzymać, że serpenty poszły w niebo, biało czerwonych dzisiaj niebiosa strzegą. Gramy fair, bez agresji bo to tylko sport, niech zawsze wygra leprzy.

  2. Valdore

   Chyba musisz zmienic podpis bo Davien to teraz jego rosyjska kopia z Olgino..

  3. Darek

   LPR śmigłowce ma, straż pożarna raczej nie zgłasza potrzeb posiadania śmigłowców, przynajmniej nic o tym nie wiadomo, dla policji są kupione i mają być następne 3 BH więc o czym ty piszesz?

 5. SpongeBob

  Przygody wieśniaków w mieście, tak można opisać działania MON.

  1. Darek

   Po twoim komentarzu widać jaki jesteś ,,miastowy" słoik.

 6. Wolna Polska

  4 ŚMIGŁOWCE TO TROCHĘ MAŁO PATRZĄC NA REALIA POLSKIE PATRZĄC NA STARZEJĄCE SIĘ ŚMIGŁOWCE JAKIE SĄ W ARMI POTRZEBY SĄ WIELKIE ALE 4 ŚMIGŁOWCE TO TROCHĘ MAŁO KOSZ JEDNEGO TO 75 MILIONÓW MINIMALNY ZAKUP TO 8 A MY KUPOJEMY 4

  1. Darek

   Pewnie dla tego, że 4 już zostały kupione wcześniej, to razem 8....

 7. Olszyna

  Cztery sztuki! Już by się nie wygłupiali z takimi ilościami i zamówiliby jeszcze śmigłowce dla 7 Eskadry Działań Specjalnych (o zamówieniu większej liczby, która obejmowała by jeszcze kawalerię powietrzną to na razie chyba nie ma co marzyć).

 8. Jan Nowak

  Niestety śmigła w GROM są straszną solą w oku dla niektórych w naszej armii i robią co mogą, żeby je wyrwać..

  1. Z prawej flanki

   Może dlatego, że GROM nie potrzebuje własnych śmigłowców, skoro jest 7EDS? No ale... Jak MON koniecznie chciał kupić S-70i w wariancie "bieda", to w 7EDS od razu powiedzieli że się nie nadaje na śmigłowiec SOF i oni tego nie wezmą. A skoro nikt nie chciał, to GROM ochoczo przytulił- bo tam już od dawana były pomysły żeby utworzyć własny komponent. Więc nie wybrzydzali.

 9. Davien

  Unifikacja śmigłowców pod kątem dalszej członkowskowości w NATO?

  1. Valdore

   No i kiepska kopia Daviena się pojawiła ponownie.

  2. Cpt. Price

   @Valdore to się Davien spóźnił już ma ksywkę zajętą ;p

 10. Thore

  Opóźnienia programu Kruk to jakieś nieporozumienie

 11. VanBasten

  Cztery.

 12. Paweł P.

  Jakaś ankieta przydałaby się... Co MON powinien kupić na "drugi" ogień. Paweł P.

Reklama