MSPO 2019: polsko-amerykańska współpraca wojskowa [Defence24 TV]

20 września 2019, 09:41

Aby była mowa o partnerstwie, musimy myśleć tymi samymi kategoriami, musimy mówić tym samym językiem i musimy się wzajemnie rozumieć. Praktyczne aspekty tego partnerstwa w idealnym układzie powinny wyglądać w ten sposób, że wiemy, co robimy, wiemy jak robimy, wszyscy znamy rolę i zadania w tym partnerstwie, a jeśli dochodzi do jego realizacji, to działa to na zasadzie podłącz się i pracuj — powiedział płk (rez.) pil. Piotr Łukaszewicz z MP Lukas Consulting reprezentujący spółkę Northrop Grumman.

Piotr Łukasziewicz podkreślił, że nie jest w stanie wypowiadać się w imieniu amerykańskiego przemysłu, a wypowiada się jedynie we własnym imieniu. Stwierdził, że każda współpraca, która jest dograna i zrozumiana, jest kooperacją, która jest wskazana i możliwa do realizacji.

Płk Łukaszewicz przedstawił także swoje doświadczenia ze współpracy z jedną z dywizji tej firmy — Northrop Grumman Defense Electronics Systems Division, oferującej na polskim rynku m.in. pocisk przeciwradiolokacyjny AARGM. Podkreślił także, że w rozwoju systemów uzbrojenia opartego na dotychczasowych doświadczeniach konieczne jest dostosowanie ich do przyszłych działań, które pozostają w zakresie antycypacji.

System uzbrojenia nie jest czymś skończonym, raz zrobionym i danym raz na zawsze. System uzbrojenia nie jest celem samym w sobie, jest to środek, narzędzie umożliwiający osiągnięcie celów strategicznych, operacyjnych czy taktycznych, które zostały założone

płk (rez.) pil. Piotr Łukasziewicz

Płk Łukaszewicz zwrócił też uwagę na konieczność rozwoju systemów rozpoznania radioelektronicznego - tym bardziej, że na terenie Polski dostęp do wielu ważnych informacji jest łatwiejszy, niż w wypadku państw Europy Zachodniej.

Nagranie przygotowano podczas debaty "Strategiczne partnerstwo dla obrony, odstraszania i przemysłu", zorganizowanej przez Defence24.pl 

Defence24
Defence24
Tweets Defence24