"AARGM zapewnia swobodę manewru wojsk" [Defence24 TV]

16 września 2019, 09:06

AARGM zapewnia siłom lądowym i powietrznym swobodę manewru w prowadzonych działaniach - mówi w rozmowie z Defence24 TV Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems. W wywiadzie mówi także o możliwym harmonogramie dostaw AARGM dla Polski i rozwoju nowej wersji AARGM-ER. 

AARGM cechuje przede wszystkim nowy system naprowadzania, pozwalający - dzięki wykorzystywaniu serii algorytmów - atakować radary, ale także zestawy pocisków ziemia-powietrze.

Wraz z AARGM wprowadzana jest nowa, zmodernizowana sekcja naprowadzania, która daje pociskowi szansę dostrzeżenia radarów, a następnie umożliwia naprowadzenie, za pośrednictwem serii programów naprowadzania lub algorytmów, stworzonych, by pocisk mógł dolecieć do tych celów. Definiujemy te cele głównie jako zestawy pocisków powierzchnia-powietrze naprowadzanych radarowo lub sprzęt do wykrywania zagrożeń.

Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems

Mike Stuart mówi, że obecnie Northrop Grumman dostarcza pociski dla amerykańskiej marynarki wojennej w ramach pełnoskalowej partii nr 8. W październiku dostarczony zostanie tysięczny pocisk tego typu. Jego zdaniem dostawy pocisków AARGM dla Polski mogłyby rozpocząć się w ciągu dwóch lat od podpisania umowy między producentem i amerykańską marynarką, oczywiście wcześniej musi zostać zawarta umowa między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych.

Program US Navy w tej chwili wszedł na etap produkcji pełnoskalowej w ramach umowy nr 8, będziemy dostarczać pociski w ciągu najbliższych 2 lat. Dostarczymy tysięczny egzemplarz pocisku US Navy w październiku. (...) AARGM, jeśli chodzi o Polskę, może zostać dostarczony najprawdopodobniej w ciągu 2 lat od podpisania kontraktu między Northrop Grumman i US Navy, przed tym jednak musi zostać podpisany dokument LOA, co koordynowane i negocjowane będzie między rządem polskim i amerykańskim.

Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems

Przedstawiciel firmy Northrop Grumman mówi też o programie pocisku AARGM-ER, wersji rozwojowej, dysponującej zwiększonym zasięgiem i przystosowanej do przenoszenia przez samoloty F-35 w komorze uzbrojenia.

AARGM-ER zaprojektowano konkretnie do przenoszenia w wewnętrznych komorach uzbrojenia F-35. (...) Oczekujemy, że pocisk ten uzyska wstępną zdolność operacyjną w 2025 roku.

Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems

Ostatnia część wypowiedzi Stuarta poświęcona jest roli pocisków AARGM na współczesnym polu walki. Mają one zapewnić siłom lądowym oraz powietrznym swobodę działania i manewru, ograniczaną przez zaawansowane stacje radarowe i systemy obrony przeciwlotniczej przeciwnika, działające w ramach zintegrowanego systemu chroniącego przestrzeń powietrzną.

AARGM zapewnia siłom lądowym i powietrznym swobodę manewru w prowadzonych działaniach. Obecnie, to co widzimy, to zaawansowane stacje radarowe obrony powietrznej i zintegrowane systemy obrony przeciwlotniczej zaprojektowane tak, by zatrzymać kogokolwiek, kto zechce wlecieć w bronioną przestrzeń powietrzną.

Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems

Brak możliwości wykonywania lotów, zdaniem rozmówcy Defence24.pl, uniemożliwi prowadzenie działań opóźniających, nie pozwoli na prowadzenie misji wsparcia oddziałów naziemnych przez siły powietrzne, pozbawi nas możliwości wykonywania lotów nad obszarem oddziaływania środków obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

Bez możliwości latania w tej przestrzeni, nie będziecie w stanie wykonać działań opóźniających czy też prowadzić bliskiego wsparcia powietrznego wojsk na ziemi, nie będziecie w stanie w ogóle latać nad tym obszarem.

Mike Stuart, Director Business Development z Northrop Grumman Corporation Innovation Systems
Defence24
Defence24
Tweets Defence24