Siły zbrojne

Mroczek: "Niespotykana skala odejść najważniejszych dowódców" [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

"Odchodzą żołnierze, generałowie (...) z dużym doświadczeniem, z dużymi kwalifikacjami, z autorytetem również w Sojuszu Północnoatlantyckim - ci, którzy poprzez służbę w Afganistanie, w Iraku budowali markę polskich Sił Zbrojnych" - mówił w rozmowie z Defence24.pl Czesław Mroczek, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.   

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek (PO), były wiceminister obrony w rządzie PO-PSL, skomentował w rozmowie z Defence24.pl zmiany, jakie zachodzą na najważniejszych stanowiskach Wojska Polskiego. Zwrócił uwagę na "niespotykaną" od 1990 roku skalę odejść najwyższych dowódców. Wskazał, że odchodzący oficerowie budowali "markę polskich Sił Zbrojnych", poprzez służbę w Iraku i Afganistanie. "Mogliby służyć Polsce, Ojczyźnie jeszcze wiele, wiele lat". - podkreślił.

O zmianach w wojsku rozmawiała wczoraj Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Spotkanie, zwołane na wniosek klubu PO, odbyło się jednak w trybie niejawnym. 

Jesteśmy świadkami (...) niespotykanej od '90 roku skali, jeżeli chodzi o odejścia najważniejszych dowódców. W zasadzie wymienieni zostali wszyscy najważniejsi dowódcy rodzajów sił zbrojnych. Odchodzą żołnierze, generałowie w sile wieku, z dużym doświadczeniem, z dużymi kwalifikacjami, z autorytetem również w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Czesław Mroczek

W opinii Czesława Mroczka na najwyższe stanowiska weszli "dobrzy żołnierze", ale będą musieli zdobywać "doświadczenie i kompetencje", oraz "dopiero budować autorytet u współpracowników w NATO". "Polska została niesłychanie osłabiona, jeżeli chodzi o przedstawicieli Sił Zbrojnych" - zaznaczył Mroczek. Były wiceminister obrony odniósł się krytycznie do utajnienia wczorajszego posiedzenia Sejmowej Komisji ON i wezwał do odsunięcia obecnego kierownictwa.

Mieliśmy dowódców, którzy byli partnerami, kolegami z wykonywania tych samych zadań, z dowódcami NATO-wskimi, z ważnymi generałami amerykańskimi, brytyjskimi, niemieckimi. Z dowódcami sił NATO, najkrócej mówiąc.

Czesław Mroczek

Jak poinformowała Katarzyna Jakubowska z Centrum Operacyjnego MON, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz „przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO”. Resort przyznał, że w Sztabie Generalnym zmiany objęły one "90% stanowisk dowódczych", a w Dowództwie Generalnym RSZ - 82%. Do komunikatu MON krytycznie odniósł się były Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański.

Czytaj więcej: MON o oficerach "dobranych przez PO". Gen. Różański odpowiada

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.