Mosty na podwoziach Leopardów 2 dla Szwajcarii

15 stycznia 2015, 13:27
Fot. KMW.

Koncern KMW otrzymał kontrakt na dostawę dwunastu mostów samobieżnych typu Leguan, opartych na podwoziach czołgów Leopard 2 siłom zbrojnym Szwajcarii.

System Leguan umożliwia przygotowanie dwóch oddzielnych przepraw o długości 14 metrów bądź jednego 26-metrowego mostu. Maksymalna masa pojazdów, jakie będą mogły korzystać z przepraw wynosi około 70 ton (klasa MLC 80).

Służby prasowe KMW podkreślają, że system Leguan będzie mógł być wykorzystywany nie tylko do prowadzenia działań militarnych, ale także np. w trakcie akcji ratunkowych po katastrofach naturalnych. Zawarty kontrakt obejmuje dostawę dwunastu mostów wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym także przeznaczonym do szkoleń.

Szwajcaria po zrealizowaniu zamówienia stanie się szesnastym użytkownikiem mostów systemu Leguan. Są one używane również między innymi w Stanach Zjednoczonych, na podwoziach czołgów M1A2 Abrams, w Malezji – w oparciu o pojazdy PT-91M Twardy czy w Holandii – na podwoziu samochodów ciężarowych MAN 8x8. Zestawy Leguan bazujące na czołgach Leopard 2 zostały wcześniej zakupione m.in. przez Szwecję i Finlandię.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
gość
piątek, 16 stycznia 2015, 14:40

Dobre taka mała Szwajcaria zamówiła 12 mostów a my posiadamy tylko 2 Daglezje. Ciekaw jestem dlaczego ?

gość
czwartek, 15 stycznia 2015, 15:58

Daglezja również powinna wykorzystywać tego typu podwozia.

blabla
czwartek, 15 stycznia 2015, 15:20

My nie używamy legwanów, mamy własne mosty...

Tweets Defence24