Geopolityka

Morawiecki w Bukareszcie: Współpraca w dziedzinie obronności i energetyki

Fot. twitter.com/VDancila_PM
Fot. twitter.com/VDancila_PM

Bieżąca agenda UE, współpraca dwustronna, w tym gospodarcza, w zakresie obronności i energetyki były tematami polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w środę w Bukareszcie. Premierzy obu państw podkreślali rolę wzajemnego partnerstwa.

Szef polskiego rządu w trakcie konferencji prasowej, jaka odbyła się po zakończeniu rozmów premierów Rumunii i Polski, podkreślił, że podczas środowych rozmów obie strony miały "bardzo podobne, jeśli nie jednolite" zdanie.

Wśród poruszanych tematów Morawiecki wymienił współpracę w dziedzinie energetyki, transformacji energetycznej i polityki klimatycznej. Przypomniał, że Rumunia odkrywa "nowe depozyty gazu ziemnego", również na lądzie, a Polska buduje swoją infrastrukturę, by - jak mówił - być "środkowoeuropejskim hubem" energetycznym.

"Jesteśmy otwarci na partnerstwo, na wspólne projekty" - deklarował Morawiecki.

Podkreślał również współpracę w dziedzinie infrastruktury Północ-Południe, w tym budowę drogi Via Carpatia. Szef polskiego rządu ocenił przy tym, że ten projekt może przyczynić się nie tylko do rozwoju współpracy gospodarczej, ale także kulturalnej.

"Polska i Rumunia uzgodniły również bardzo daleko idącą współpracę w zakresie podstawowych wyzwań na polu europejskim: zacząć można od polityki klimatycznej, przez politykę budżetową, wieloletnie ramy finansowe, politykę w zakresie przemysłu i konkurencyjności" - mówił premier.

Szef polskiego rządu jako jeden z najistotniejszych tematów rozmów wymienił politykę budżetową UE w przededniu negocjacji wieloletnich ram finansowych. "Tu bardzo mocno określiliśmy nasze stanowiska i uspójniliśmy stanowisko w ramach grupy przyjaciół spójności" - poinformował.

Morawiecki gratulował otrzymania w nowej Komisji Europejskiej przez Rumunię propozycji teki ds. transportu i zaznaczył, że jest ona dla Polski szczególnie istotna w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

W przypadku Polski i Rumunii, dwóch krajów, które są filarami NATO na wschodniej flance Sojuszu, nie mogło zabraknąć tego tematu - omawialiśmy wspólne zakupy w obszarze polityki obronnej. Dzisiaj już mamy kontyngenty rumuńskie na terytorium Polski, również w odwrotnym kierunku - polskie na terytorium Rumunii - i to powoduje, że ta współpraca jest coraz bardziej zacieśniana.

Premier RP Mateusz Morawiecki

Z kolei rumuńska premier Viorica Dancila dziękowała polskiej delegacji rządowej za udział w drugich polsko-rumuńskich konsultacjach. Stwierdziła przy tym, że pierwsze konsultacje z ubiegłego roku stanowiły ważny punkt w budowie relacji między krajami.

"Polska jest bliskim przyjacielem, strategicznym partnerem jak również godnym zaufania sojusznikiem dla Rumunii" - mówiła.

"W oparciu o zbieżne interesy, jak również wspólną historię współpraca polsko-rumuńska rozwijała się w ramach silnego, ożywionego i zorientowanego na przyszłość partnerstwa strategicznego" - powiedziała premier Rumunii.

Wśród tematów środowych rozmów wymieniła m.in. kwestie z bieżącej agendy europejskiej. Dancila deklarowała, że Polska i Rumunia chcą mieć wspólne podejście do takich kwestii jak brexit, wspólna polityka rolna, wieloletnie ramy finansowe czy polityka spójności.

Jako istotny temat rozmów wymieniła także Inicjatywę Trójmorza. "Będziemy kontynuować współpracę w celu wzmocnienia projektu europejskiego, od którego zależy przyszłość obywateli, których reprezentujemy" - powiedziała premier Rumunii.

Przed konferencją prasową podpisano wspólną deklarację współpracy w obszarze funduszy zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską, memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy między Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii a Ministerstwem Środowiska Biznesowego, Handlu i Przedsiębiorczości Rumunii, memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze komunikacji i społeczeństwa informacyjnego między resortem cyfryzacji a Ministerstwem Komunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego Rumunii, memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy energetycznej między resortami energii obu państw, memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze spraw morskich i żeglugi śródlądowej między Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej a Ministerstwem Transportu Rumunii, memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w obszarze transportu i infrastruktury transportowej między resortem infrastruktury a Ministerstwem Transportu Rumunii oraz umowę o współpracy między Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie a Akademią Policyjną w Bukareszcie.

Szef polskiego rządu w środę w stolicy Rumunii spotka się także z prezydentem tego kraju Klausem Iohannisem.

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

  1. Cygan

    Stocznie Rumunii wyklepia miecznika za darmo. W tej chwili maja sprawne F16, radary Patriota.THAAD,oraz pociski nuklearne z Turcji

  2. Ciemny Lud

    Rumunia to znacznie ważniejszy dla Polski partner niż Węgry. Z Rumunia jest niemal pelna wspólnota interesów, praktycznie żadnych punktów spornych, te same zagrożenia. Dodatkowo jej położenie jest militarnie strategiczne czego o Węgrzech nie można powiedziec. To w końcu większy kraj i rynek. I jest tam sympatia do Polski co nie jest częste. Dobrze, że zaczyna się myśleć o Rumunii.

  3. King

    Warto dodać że Polska zaoferowała Rumunii Kraby....