Reklama

Siły zbrojne

MON: 22 kwietnia polscy medycy lecą do Chicago

Fot. Marta Rachwalska/Defence24
Fot. Marta Rachwalska/Defence24

W środę polscy lekarze wylecą w ramach misji do Chicago - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej zapowiedział, że medyczne misje będą kontynuowane, ponieważ lekarze oprócz niesienia pomocy zdobywają również wiedzę niezbędną do radzenia sobie z pandemią COVID.

Szef resortu obrony narodowej zauważył również, że liczba zakażonych koronawirusem nie jest w Polsce tak duża, jak w przypadku innych państw Europy, co - jego zdaniem - jest efektem szybkiej reakcji rządu na pojawienie się koronawirusa w kraju oraz wiedzy eksperckiej polskich lekarzy.

Mariusz Błaszczak pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o zapowiadaną misję polskich medyków w Chicago poinformował, że lekarze wylecą do Stanów Zjednoczonych już w środę 22 kwietnia. Zapowiedział również, że podobne misje będą kontynuowane.

Będą kontynuowane dlatego, że z jednej strony to jest pomoc, którą świadczą nasi lekarze, ale oni także zdobywają ekspercką wiedzę na temat sytuacji, radzenia sobie z koronawirusem. Ta ekspercka wiedza jest niezwykle dla nas istotna

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Misje medyczne to podwójna korzyść. Z jednej strony okazujemy wsparcie naszym sojusznikom, z drugiej strony pozyskujemy wiedzę na temat tego, jak skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się epidemii

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodwej

Wysłanie polskich medyków na misję do Stanów Zjednoczonych było jednym z tematów sobotniej rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Jak poinformował później szef gabinetu prezydenta Dudy Krzysztof Szczerski, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

PAP/PJ

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Matnet

  Niech Pan Minister powie łaskawie, dlaczego umiera tak mało ludzi na tego wirusa w Polsce. Bo o dobrej organizacji to bajki właśnie wychodzą bokiem w szpitalach, dps-ach itp. Czy to tylko sukces kreatywnej księgowości, czy po prostu przy fatalnie zorganizowanej i zawsze niedofinansowanej służbie zdrowia polski pacjent umarł już wcześniej na inne choroby zanim zdążył się zarazić wirusem?

  1. Dudley

   To akurat pytanie choć trafne, to nie do tego ministra. Ale nie trzeba Ministra by odpowiedź poznać. Wystarczy przeanalizować statystyki państw europejskich ( Turcja to europejskie państwo ), zestawić je z sytuacją gospodarczą i poziomem demokracji. Obraz będzie jasny i czytelny. Zadziwiające jest że ilość zakażeń i śmiertelność jest mała w państwach biednych, oraz tych gdzie poziom demokracji nie jest najwyższy. U nas niestety nakładają się te dwa elementy, brak kasy na szerokie testowanie społeczeństwa, a tym bardziej testowanie osób zmarłych które miały objawy ale nie przeszły testów. A w drugim wypadku fałszowanie statystyk poprzez umieszczanie zmarłych z wykrytym covid19 jako zmarłych na inne przyczyny np niewydolności oddechowej. A to wszystko, by nie tracić poparcia w przed dzień wyborów prezydenckich. No cóż taką mamy demokrację i państwo prawa na jakie zasłużyliśmy wybierając takich a nie innych przedstawicieli. Pewnie po latach przeczytamy że średnia śmiertelność na covid19 to coś ok. 10 procent. Ale po co straszyć społeczeństwo, jeszcze zażądało by "głów"

  2. Wy

   Poprosimy o konkretne dowody a nie fantasmagorie !!!

  3. Qwert

   A grono z tych DPS-ów to przypadkiem nie jest prywatnych ??? Gdzie koszą konkretna kasę ??? Jak zrobił się problem to niech się państwo martwi !!

 2. Jato

  Czy ktoś rozumie logikę, którą kieruje się minister Błaszczak ? Bo z jednej strony mówi, że walka z koronawirusem w Polsce przynosi sukcesy m.in. dzięki "wiedzy eksperckiej polskich lekarzy", a z drugiej strony wysyła się polskich lekarzy do USA, by tę wiedzę tam zdobywali. Gdyby brać słowa ministra Błaszczaka poważnie, to nie polscy medycy powinni jechać po nauki do USA, lecz amerykańscy medycy powinni po te nauki przyjechać do Polski. Panie ministrze Błaszczak, w chwili, gdy tak brakuje w Polsce lekarzy, to co Pan mówi i to co Pan robi, to czysta propaganda i kolejny przykład wasalizacji Polski w stosunkach z USA. Taka to logika.

 3. pl

  Ciekawe po co ??? To przecież łameryka jest światową potegą, a my, tacy malutcy mamy ich wspiera? Pewnie wyjdziemy na tym sojuszu jak z ruskimi

  1. Dudley

   No co ty przecież nie po to przyjmuje się pod skrzydła mniszego i słabszego by na nim żerować. Doskonałym przykładem jest np Irak, po sprowokowanej przez Husaina wojnie, która pociągnęła za sobą ponad 120 tys ofiar cywilnych. Amerykańscy żołnierze i najemnicy są tak uprzejmi że nadal pomagają Irakijczykom w pilnowaniu szybów wiertniczych, a amerykańskie kompanie naftowe pomagają tymże biednym Irakijczykom zarządzać ich zasobami ropy. USA to światowy lider w utrzymywaniu demokracji i praw człowieka szczególnie znany ze swojej dobroczynnej działalności w latach 70dziesiątych i dalej, w Ameryce Łacińskiej. Tak że nie ma obaw, pod opiekuńczy skrzydłem amerykańskiego orła i cieniem Stars and Stripes nic nam nie grozi.

 4. Sarmata

  Trzeba pomagac krajom III swiata,popieram pomoc dla USA. One bez pomocy nie dają sobie rady.

  1. Dudley

   Masz rację lepiej wysyłać medyków do Chicago, jak piechurów do Kandaharu. Przynajmniej tym razem (mam nadzieję) nie będzie ofiar po naszej stronie. A tak z ciekawości to ilu medyków leci do USA tylu ile do Italii?

 5. Cyrk na kółkach

  Jak za komuny. Urban bezdomnym jankesom koce wysyłał...

 6. Jarzębina Czerwona

  Koledzy z zamkniętego szpitala w Białymstoku juz,są gotowi Przekaża amerykanom bezcenna wiedzę

 7. K

  a co z wizami pracowniczymi i pozwoleniem na wykonywanie pracy lekarza w US?

  1. Sztabowiec

   B1 wiza biznesowa Nikt ich do pacjentów nie,dopuści

 8. Szept

  Po pierwsze nie podano ilu tych lekarzy wysyłamy, jak 2 to jeszcze do przełknięcia. Po drugie dlaczego wysyłamy pomoc do kraju który może sobie wynająć dowolną liczbę lekarzy za dolary w sytuacji gdy w Polsce dramatycznie brakuje lekarzy??? Znów łapanie malutkich plusików u Amerykanów jest dla naszych rządzących ważniejsze niż zdrowie i życie obywateli. W mojej ocenie drama i przejaw bezmyślności naszej klasy politycznej.

  1. K

   Podziękowania Trumpa na tydzień przed wyborami bezcenne!

  2. Pankracy

   A kampania reklamowa dla prezydenta za darmoche? To gdzie

  3. Marek

   A nie przyszło ci do głowy, że są też korzyści inne niż propagandowe? Wojskowi lekarze wcześniej byli w najbardziej zapowietrzonym mieście we Włoszech. Pomogli tamtejszym ile mogli i dobrze zrobili. Wrócili tutaj z bezcennym doświadczeniem. To samo można powiedzieć o obecnym wyjeździe wojskowych lekarzy do USA.

 9. Ponury

  ja bym lepiej wysłał polskich grabarzy

Reklama