Mesko zwiększa współpracę z Politechniką Świętokrzyską

2 grudnia 2020, 15:22
1555
Fot. MESKO

Spółka Mesko S.A. wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zawarła dwie umowy z Politechniką Świętokrzyską dotyczące współpracy badawczo-rozwojowej i naukowej oraz kooperacji w projekcie związanymi z technologią rakietową. Porozumienia te mają pozwolić na uzyskanie wymiernych korzyści w wymiarze naukowym i praktycznym przez obu partnerów.

Uroczystość podpisania odbyła się 1 grudnia br. w siedzibie spółki. Umowy ze strony Mesko S.A. podpisali Prezes Zarządu Tomasz Stawiński i Wiceprezes Zarządu Gabriel Nowina Konopka, natomiast ze strony Politechniki Świętokrzyskiej porozumienie sygnował JM Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

Pierwsza z umów dotyczy wieloletniej współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej, w szczególności w zakresie: inicjowania i prowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych ukierunkowanych m.in. na innowacyjne rozwiązania w zakresie obronności. Mesko w komunikacie podkreśla, że porozumienie przewiduje również działania mające na celu pozyskanie dofinansowania na realizację projektów badawczych i rozwojowych, finansowanych w ramach krajowych i międzynarodowych programów oraz tworzenie warunków do podnoszenia kompetencji zawodowych pracowników Spółki poprzez studia podyplomowe lub doktorskie na wydziałach Politechniki Świętokrzyskiej.

Ważne miejsce zajmować będzie również tworzenie warunków do wykonywania przez studentów Uczelni projektów inżynierskich zbieżnych z potrzebami Spółki i wzajemne świadczenie usług w zakresie udostępniania laboratoriów dydaktycznych i badawczych oraz aparatury badawczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Umowa zakłada też organizowanie i współorganizowanie kursów specjalistycznych, warsztatów i konferencji naukowo-technicznych z obszarów wiedzy interesujących partnerów, a także – co szczególnie ważne - wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymianę informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych i rozwojowych.

Druga z zawartych umów dotyczy współpracy Mesko S.A. z Politechniką Świętokrzyską przy projekcie realizowanym przez  pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia, pt. „Innowacyjny układ wykonawczy sterowania kierunkiem wektora ciągu silnika rakietowego” finansowanym z NCBiR w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

Mesko S.A. to należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej producent amunicji i systemów rakietowych. W ofercie spółki są m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, amunicja mało-, średnio- i wielkokalibrowa różnych typów, niekierowane pociski rakietowe, oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike, budowane na izraelskiej licencji. Spółka prowadzi również prace rozwojowe, między innymi nad Amunicją Precyzyjnego Rażenia kalibrów 120 i 155 mm (odpowiednio do moździerzy Rak oraz haubic Krab i Kryl) oraz przeciwpancernym pociskiem kierowanym Pirat. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Przyjaciel z witu
środa, 9 grudnia 2020, 00:15

Czy Politechnika Świętokrzyska posiada odpowiednie tunele aerodynamiczne, superkomputery do obliczeń CFD, fachowców od symulacji lotu rakiet czy programistów od układów FPGA??? Odpowiedź jest prosta - NIE. Poza tym do jakiej rakiety Mesko chce zastosować wektorowanie ciągu? Niestety wygląda na to że podpisana umowa to jedynie próba poprawy wizerunku a nie faktyczna chęć rozwoju techniki rakietowej ...

Absolwent
czwartek, 3 grudnia 2020, 23:45

Niestety nasze uczelnie do zachodnich to jak porównywać naszą Ekstraklasę do Ligi Mistrzów. Tak naprawdę to nasze uczelnie to szkoła średnia +, nadrabiają braki wiedzy z liceum i dopiero tam następuję selekcja ludzi, którzy się tam nie nadają. I to jest podstawowa praca polskich uczelni a praca badawcza jest szczątkowa (ze względu na znikome granty).

tekniks
czwartek, 3 grudnia 2020, 23:36

Dobra współpraca nauka - przemysł-wojsko to podstawa rozwoju zbrojeniówki i jej przyszłość oczywiście przy wsparciu rządu.

Łukasz
czwartek, 3 grudnia 2020, 09:59

podpisana umowa zaowocuje kilkoma "doktoratami" w Mesko i kilkoma Jaguarami na Politechnice

Gucio77
czwartek, 3 grudnia 2020, 05:23

To co się dzieje na politechnikach to postępujący upadek. Aktualnie proporcje są takie : 75% kadry z punktu widzenia inżynierskiego nie przedstawia żadnej wartości( 30% - grupa geriatryczna dla której pisanie na komputerze to już osiągnięcie - specjaliści od kwiecistych przemówień ,15 % - ofiary losu którym politechnika uratowała życie, 15% - rodzina na swoim , 10% - pracowników którzy mają awersję do jakiejkolwiek pracy z racji tego ze jak pokażesz że nic nie umiesz będziesz miał święty spokój, 5 % grupa którym uczelnia opłaca ZUS. Pozostałe 25% to ludzie którzy mają odpowiednie umiejętności ale nie zmienią nic bo ile można głową przebijać ścianę. Także przedsiębiorco masz 1/4 szansy że wygrałeś los na loterii.

Piotr ze Szwecji
środa, 2 grudnia 2020, 23:07

Dobra inicjatywa. Dobry kierunek! Kadry to najboleśniejszy brak w rozwoju Zbrojeniówki. Kiedy zaistnieje potrzeba na zapełnienie kilku etatów to można by było zamówić kurs dokształcający na 2x-10x więcej uczestników. 50%-10% najlepszych by miało gwarantowane zatrudnienie w Mesko. Kwestia tylko ustalenia podstawowego wymaganego wykształcenia na takim kursie podyplomowym/dokształcającym. Dziś trzeba specjalistów. Epoka 20 wieku spawaczy i ślusarzy się skończyła z wejściem precyzyjnych robotów przemysłowych. Precyzja nieosiągalna dla ludzi jest dziś podstawowym wymogiem przemysłowej produkcji. Życzę powodzenia Mesko, tej uczelni, WP i Polsce.

Mersoner
czwartek, 3 grudnia 2020, 11:01

Z tymi spawczami to byś się zdziwił

pl przemysł
czwartek, 3 grudnia 2020, 23:33

Racja a spawacz specjalista to skarb w firmie, poza tym wielu czynności nie da się wykonać przy pomocy robotów, które i tak ktoś musi zaprogramować i nadzorować.

Andrzej
środa, 2 grudnia 2020, 20:52

Mesko co chwile podpisuje nowe kontrakty a wiec akcje spółki myśle ze będą mocno w gorze!

w
środa, 2 grudnia 2020, 19:20

dobry krok ale zeby nie słuzył tylko do robienia doktoratów i habilitacji na bazie tego co MESKO ma. Ale do rozwoju. PILNOWAC

Witek-Pytek
środa, 2 grudnia 2020, 17:26

5-6 lat wstecz ówczesny zarząd MESKO wystartował z kooperacją badawczo-rozwojowo-wdrożeniową (B+R+W) z Politechniką W-wską. Zrealizowano nawet projekt z Naukowym Centrum Badawczo-Rozwojowym za 70 Mln (słownie: siedemdziesiąt) PLN, który został rozliczony a jakże pozytywnie. Pytam się jaka technologia hula w MESKO czy gdzie indziej. Mam nadzieję, że teraz będzie efektywniej bo uczyć się na błędach własnych dużo kosztuje - nas wszystkich. Pytanie retoryczne: do jakiego typu polskich rakiet będzie "innowacyjny układ sterowania kierunkiem wektora ciągu....".

kj1981
czwartek, 3 grudnia 2020, 10:46

Do myśliwca 7. generacji xD

Polak Mały
środa, 2 grudnia 2020, 17:24

Powiem krótko-dobry kierunek.

inzynier
środa, 2 grudnia 2020, 23:08

tylko politechnika taka 'naukawa' z trzeciego szeregu

Czarny Ziutek
czwartek, 3 grudnia 2020, 11:01

Czasem lepsza Politechnika z trzeciego rzędu która się stara, niż ta z pierwszego rzędu, która ma 1500 profesorów, z których każdy jest bardzo mądry aczkokwiek jego opinia różni się odrobinę od pozostałych.

inzynier
czwartek, 3 grudnia 2020, 12:32

coś w tym jest

Tweets Defence24