Reklama

Geopolityka

Marokański F-16 zestrzelony nad Jemenem

Fot. Maj. Krista DeAngelis/USAF.
Fot. Maj. Krista DeAngelis/USAF.

Samolot F-16 marokańskich sił powietrznych, biorący udział w nalotach prowadzonych przez siły koalicji arabskiej na pozycje bojowników Huti w Jemenie, nie powrócił do bazy.

Rzecznik marokańskich sił powietrznych poinformował o zaginięciu jednego z samolotów F-16, biorących udział w kampanii lotniczej przeciwko siłom bojowników Huti w Jemenie Północnym. Maszyna, stacjonująca w bazie na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaginęła w niedzielę wieczorem czasu miejscowego.

Nie wiadomo obecnie co stało się z zaginionym myśliwcem, pojawiły się niepotwierdzone informacje, że został on zestrzelony. Pilot drugiego F-16, biorącego udział w tej samej misji, którą wykonywał zaginiony samolot, stwierdził, że nie widział, by jego kolega katapultował się w czasie wykonywania zadania.

Jeśli potwierdzą się doniesienia mówiące o zestrzeleniu samolotu, byłby to kolejny już statek powietrzny strącony przez bojowników w ostatnich dniach. W minionym tygodniu udało im się zestrzelić saudyjski śmigłowiec szturmowy AH-64.

Reklama

Komentarze (9)

 1. marek!

  Podpowiadam !!!! w pewnym okresie, w naszej historii, kiedy to nasz kraj jako glowny ( i raczej niepewny ) sojusznik niezwyciezonej ......mial za zadanie nauczyc sojusznikow i sympatykow z cieplych krajow poslugiwania sie wyzsza technika....niestety jak pokazaly pozniejsze epizody - z bardzo miernym skutkiem.....jedynym profitem wowczas byly zamowienia dla fabryk bez nazw w nieistniejacych miejscowosciach..... nie wszystko da sie kupic....

 2. Polak

  Gdyby przeciwnikiem były rosyjskie wojska uzbrojone w TorM2, Pancyr, czy S400 a nie pastuchy kóz uzbrojone w kałasznikowy i śmieszne WKM-y na samochodach to po kilku dniach Saudowie i ich sojusznicy nie mieli by ani jednego samolotu / śmigłowca

  1. senkju

   Arabowie nigdy nie mieli dobrych pilotów. Jest to kwestia wyszkolenia pilotów i taktyki a nie samolotów. W Syrii izraelskie F-16 i F-15 robią co chcą od kilku lat i żadne Buki. Tory, Pancyry nie pomagają.

 3. Nemido

  Gdyby to były Ruskie maszyny straty były by już liczone w dziesiątkach.

 4. hmm

  Jak myslicie naprawde go zestrzelili czy to raczej awaria?

 5. leon

  a podobno nie zniszczalne

 6. rebeliant80

  Brawo Huti, widocznie Iran podesłał jakieś rakietki

 7. Marek

  A zatem coraz więcej irańskiego sprzętu plot z irańską obsługą napływa do Jemenu. Huti ze swoimi wkm na pikapach nie byliby w stanie sami zestrzelić w/w maszyn.

 8. Gryfinger

  Do tego 16 są stworzone. Naloty na cele naziemne. Widocznie Huti dostarczono zestawy p-lot. I efekty widać. Piewcy 16. 48 naszych maszyn nie będzie wykonywało nalotów na cele w Rosji, zresztą przy rosyjskich systemach o-plot i walczyc z Flankerami które nad 16 goruja nawet nie dotrą nad cel. Polsce potrzebne są Myśliwce i O-plot.

 9. Krzysiek

  Czyżby do Jemenu przybył z Rosji transport Igieł i Strzał ewentualnie Dżigitów które mieli sprzedać do Iraku ?

Reklama