Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Mark Brzezinski zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce. Wiceszef MSZ komentuje

Mark Brzezinski
Fot. US Embassy Sweden

Cieszymy się, że będzie nowy ambasador USA w Warszawie, ponieważ to pozwala udrożnić pewne kanały kontaktu na ambasadorskim poziomie - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jestem przekonany, że jego działalność będzie prowadziła do tego, aby nasze relacje były silne i niepodważalne - dodał.

W programie "Tłit" Wirtualnej Polski, wiceszef MSZ był m.in. pytany o oczekiwania Polski w związku z zaprzysiężeniem Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce. "Długo oczekiwaliśmy na przyjazd nowego amerykańskiego ambasadora do Polski" – przypomniał Szynkowski vel Sęk. Jak jednak zastrzegł, "to nie wynikało z polskich procedur, tylko złożonego procesu po stronie amerykańskiej".

Czytaj też

"Cieszymy się, że będzie nowy ambasador w Warszawie, ponieważ to pozwala udrożnić pewne kanały kontaktu na ambasadorskim poziomie" - zapewnił. Wiceszef MSZ podkreślił, że "tematów między nami a naszym strategicznym sojusznikiem zza oceanu jest bardzo wiele". Ocenił, że "w tak szczególnym czasie w zasadzie można powiedzieć, że jest niezbędne, aby na stałe był amerykański ambasador". "Dobrze, że ten brak został nadrobiony" - dodał.

Podczas rozmowy Szynkowski vel Sęk podkreślił, że "liczymy na to, że Mark Brzezinski będzie robił wszystko, żeby relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi były wzmacniane". "Biorąc pod uwagę jego życiorys, doświadczenie i znajomość Polski, jestem przekonany, że jego działalność będzie prowadziła do tego, aby nasze relacje były silne i niepodważalne" - podkreślił. Wiceprezydent USA Kamala Harris oficjalnie zaprzysiężyła w środę Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce. Kończy to roczny okres bez ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W grudniu kandydatura Brzezinskiego została zatwierdzona przez Senat USA przez aklamację.

Czytaj też

Ambasadora USA w Warszawie nie ma od początku 2021 r. 25 grudnia 2020 roku, w związku z wygraną w wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, rezygnację z funkcji ambasadora w Polsce złożyła Georgette Mosbacher, która była ambasadorem od jesieni 2018 r. Mark Brzezinski to syn Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. W ramach stypendium Fullbrighta napisał pracę "Walka o konstytucjonalizm w Polsce". Za działalność na rzecz Polski został w 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło:PAP