Litwa testuje system NASAMS

8 października 2019, 07:22
206429_1F
Fot. MO Litwy
Reklama

Litewskie Siły Powietrzne rozpoczęły badania i testy systemu obrony przeciwlotniczej NASAMS zaprojektowanego i produkowanego przez norweskiego Kongsberga, który zakupiono - w części - jako używany z nadwyżek sprzętowych norweskiej armii z pociskami rakietowymi klasy powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.

Wspomniany cykl prób rozpoczął się w zakładach Konsberga w Norwegii z udziału litewskich ekspertów. Badaniom poddawane są nowe elementy, które zostały zintegrowane z systemem NASAMS na zlecenie władz Litwy, a następnie testowane wraz z całym systemem. Po zakończeniu prób zakładowych system ten zostanie przetestowany także w warunkach poligonowych już na terenie Litwy przez tamtejsze siły zbrojne.

Testy mają za zadanie ocenę zgodność techniczną i taktyczną poszczególnych komponentów systemu NASAMS. Dotyczą one przede wszystkim wyrzutni rakiet, radarów, systemów optoelektronicznych oraz podzespołów łączności, sterowania czy też współdziałania z systemem obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu RBS70, jaki już jest na wyposażeniu litewskiej armii. Przewidywany termin ich zakończenia to luty 2020 roku, a termin zakończenia dostaw na Litwę jest planowany na koniec 2020 roku, gdy rozpocznie się szkolenie specjalistyczne operatorów tych systemów w batalionie obrony przeciwlotniczej wchodzącym w skład Litewskich Sił Powietrznych.

Umowa na dostawy systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu NASAMS z rakietami AMRAAM została podpisana przez Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy z norweską spółką Kongsberg 26 października 2017 roku. Kontrakt obejmuje dostawy dwóch baterii przeciwlotniczych systemu NASAMS (jedna jednostka ogniowa w każdej) z używanymi wyrzutniami i nowymi, pozostałymi elementami zamówionymi przez siły zbrojne Litwy wraz z pakietem zabezpieczenia logistycznego, szkoleniowego i wsparcia.

Zakup tego systemu pozwoli na znaczące wzmocnienie potencjału litewskiej obrony przeciwlotniczej. Wilno używa obecnie zestawów bardzo krótkiego zasięgu: szwedzkich RBS-70, amerykańskich Stingerów, i polskich Gromów, produkowanych przez Mesko i Telesystem-Mesko. Dostawy tych ostatnich odbywają się na bazie wieloletniego kontraktu, podpisanego jeszcze w 2014 roku. Obronę przestrzeni powietrznej Litwy wspiera też lotnictwo poszczególnych państw NATO w ramach operacji Baltic Air Policing w ramach rotacyjnej obecności w państwach bałtyckich.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Litwinów
wtorek, 8 października 2019, 23:32

2 baterie na dobry początek

Bukland
wtorek, 8 października 2019, 17:52

Jak na AMRAAMach to najwyżej 15km a nie średni zasięg. No cyba że w USA to jest średnio ...

Davien
wtorek, 8 października 2019, 22:58

Panie Bukland AIM-120 to nie stary R-77-1 o zasiegu z ziemi 12km:0 Zasięg AMRAAM-ów sięga 25km w wersji C-5/C-7 a w wersji D jeszcze więcej. Więc bez manipulacji prosze:)

Fanklub Daviena
środa, 9 października 2019, 08:53

Amerykańskie bajania trzeba dzielić przez 2. A rosyjskie mnożyć, vide zestrzelenie przez Ukrainę samolotu pasażerskiego nad Morzem Czarnym 360km od brzegu rakietą S-200 o deklarowanym zasięgu 180km... :)

Davien
środa, 9 października 2019, 22:33

Funku ale to przeciez Wympieł chwalił sie R-77-1 odpalana z ziemi o zasięgu 12km, a zasięg AMRAAM-ów jest dawno potwierdzony więc zmyslasz jak najety:) A co do tego "zestzrelenia" to dziwne że nie wierzy w to ani Rosja, ani Izrael, ani wojskowi ukraińscy doskonale wiedzący ze pociskiem o zasięgu 240km nie trafi się nic na 350km. Ale funek łyka to jak pelikan:)

Polak
wtorek, 8 października 2019, 12:37

A nasi co testują ? A sory poco testować jeszcze się okaże ze badziewie jakieś kupić chcemy

Tweets Defence24