Litewskie Boxery opóźnione

3 stycznia 2020, 10:09
VILKAS-01
Fot. Artec
Reklama

Jak donoszą litewskie media opóźnieniu uległy terminy dostaw kołowych transporterów opancerzonych Boxer noszących lokalną nazwę Vilkas dla Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej. Przyczyną opóźnienia mają być usterki, jakie wykryto w czasie testów prowadzonych przed ostatecznym odbiorem pierwszych dostarczonych wozów.

Pierwsze informacje o opóźnieniach realizacji kontraktu podpisanego przez litewski resort obrony ze spółką Artec GmbH pojawiły się na początku zeszłego roku gdy to poinformowano o przesunięciu terminu dostaw pierwszych dwóch seryjnych Vilkasów z marca na czerwiec 2019 roku. Ostatecznie wozy zostały przekazane litewskiemu gestorowi pod koniec czerwca bez podania przyczyny tego opóźnienia, a według ówczesnych planów kolejnych 15 egzemplarzy miało zostać dostarczonych do końca 2019 roku.

Niektóre z Boxerów, które Litwa planowała otrzymać w 2019 roku, nie zostały jeszcze dostarczone. Jest to spowodowane wadami, które zostały wykryte podczas restrykcyjnej kontroli jakości i których producent nie był w stanie wyeliminować w odpowiednim czasie

- Ministerstwo Obrony Republiki Litewskiej

Litewskie władze oczekują wznowienia dostaw Vilkasów w styczniu br. po wyeliminowaniu wykrytych usterek. Kontrakt na dostawy 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla Litwy został podpisany w sierpniu 2016 roku i opiewa na kwotę 386 mln euro. Litwini zdecydowali się na zakup wersji kołowego bojowego wozu piechoty o lokalnej nazwie Vilkas z bezzałogowym modułem wieżowym Samson Mk II z armatą automatyczną Orbital ATK Mk 44 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wozy te trafią na uzbrojenie dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej z Brygady Piechoty Zmotoryzowanej "Żelazny Wilk", gdzie zastąpią przestarzałe transportery opancerzone M113.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
mobilny
sobota, 4 stycznia 2020, 09:27

Niemożliwe by te niemieckie cuda usterki miały:)

sża
sobota, 4 stycznia 2020, 08:18

Fajny i nieźle uzbrojony, ale nie pływa...

sobota, 4 stycznia 2020, 15:01

Tak samo jak Rosomak

mobilny
sobota, 4 stycznia 2020, 12:25

Przestań fantazjowac już. Niemieckie serio? Ale Z usterkami.:) niemożliwe. P.s. Mamy Roski które są na plus ogólnie. Brak BMS I ppk jest widoczny i oby jak najszybciej to zmieniono więc przestań siać defetyzm

Leopardzik
piątek, 3 stycznia 2020, 14:53

Bezzalogowy Samson 2 Jak nazwa wskazuje obcięto mu grzywkę Czyli integracja nawalila Ale na papierze bylo super

Bobo
piątek, 3 stycznia 2020, 13:57

Jak to opóźnione? A komentatorzy z Inowrocławia i Warszawskiego ratusza twierdzą że takie rzeczy to tylko u nas.

rED
piątek, 3 stycznia 2020, 20:36

Ba! Ciekawe kto produkuje te Boxery? Przecież takie problemy z jakością to tylko w RP

Tweets Defence24