Szczerski: umowa wojskowa Polska-USA będzie jawna

12 sierpnia 2020, 13:35
1385676853
Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Wszystkie partie polityczne będą mogły zapoznać się z umową o współpracy wojskowej między Polską a USA; nie jest ona umową niejawną — zapewnił w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Zobacz także
Reklama

W sobotę sekretarz stanu USA Mike Pompeo weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Pompeo oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

Prezydencki minister na antenie TVP Info został poproszony o odniesienie się do zarzutów opozycji, że ta umowa była negocjowana w tajemnicy, a ona powinna być upubliczniona tak, żeby wszystkie stronnictwa polityczne miały wiedzę, co w tej umowie się znajduje. "Gwarantuję wszystkim stronnictwom polskim, że będą z tą umową zaznajomione. Ta umowa nie ma aneksów tajnych, nie jest umową niejawną. Ona po prostu będzie jawna w momencie jej podpisania, dlatego że nikt nigdy nie ujawnia treści dokumentu, zanim on nie zostanie podpisany. W momencie podpisania wszystkie polskie partie polityczne będą z tą umową zaznajomione" - zapewnił Szczerski.

Wyjaśnił, że "to jest standardowa umowa między krajem goszczącym trwale wojska amerykańskie a Stanami Zjednoczonymi". Jak mówił, umowa jest potrzebna po to, że "mamy zmianę jakościową obecności amerykańskiej". "Dotychczasowa umowa dotyczyła tylko akcydentalnej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski, czyli przyjeżdżali na ćwiczenia, wyjeżdżali, więc ona miała zupełnie węższy zakres i dotyczyła zupełnie innych spraw" - zaznaczył.

Podkreślił, że "od tej pory mamy umowę, która jest taka, jak w Korei, Japonii, Niemczech, w Turcji czy we Włoszech, w tych krajach, gdzie wojska amerykańskie są trwale i ona wymaga zupełnie innych regulacji". Ocenił, że umowa jest wynikiem "znakomitych relacji polsko-amerykańskich ostatnich lat".

Pytany, czy sobotnia wizyta Pompeo w Polsce będzie okazją do tego, żeby zaapelował on do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, do władz w Mińsku o zmianę postepowania, chociażby na ulicach, odpowiedział: "pan prezydent będzie z Pompeo rozmawiał także o sytuacji na Białorusi, bo to jest dzisiaj oczywiście bieżący, ważny temat".

"To jest tak, że trzeba zbierać taką kulę śniegową społeczności międzynarodowej, taką, która by którąś z tych naszych inicjatyw, z tych naszych głosów, których się domagamy, których oczekujemy od naszych partnerów, budować rzeczywiście taką świadomość pana u prezydenta Łukaszenki, że warto otworzyć się na dialog z opozycją. Przecież my nie dążymy do zmiany reżimu na Białorusi +par force+ (gwałtem, siłą — przyp. PAP). My chcemy zaapelować dzisiaj o powstrzymanie łamania praw człowieka, powstrzymanie działań przeciwko własnym obywatelom" - zapewniał Szczerski.

Dodał, że w drugim roku Polska będzie "apelować o to, żeby pan prezydent Łukaszenka usiadł i zaczął swoje państwo reformować, zmieniać razem z obywatelami, a nie przeciw obywatelom". Jak mówił, "jeśli to by się udało, to będzie to też możliwe dzięki temu, że budzimy sumienia, budzimy także tą świadomość państw na całym świecie ws. Białorusi". Ocenił, że to jest "nasze zadanie na dzisiaj".

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, jak Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność.

Pod koniec lipca b.r. minister obrony USA Mark Esper przekazał, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego.

Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska planuje rotację do Polski wysuniętego dowództwa nowo formowanego V Korpusu armii USA po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane".

31 lipca o zakończeniu negocjacji pomiędzy polską a USA dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju poinformowali na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher i szef MON Mariusz Błaszczak.

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Reklama
codybancks
środa, 26 sierpnia 2020, 11:40

chyba nie cała , bo byśmy się podkładali sami innym !!!

sceptyk
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 12:04

Tajne są i będą stenogramy dodatkowe załączniki i protokoły

Wika
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:14

Racja, szczegółów takich umów się nie ujawnia. Po co głosić takie kłamstwa, że umowa bedzie jawna.

Kanonier
piątek, 14 sierpnia 2020, 07:40

Wypowiedź pokrętna, żeby nie powiedzieć fałszywa. Po pierwsze, umowa będzie nie jawna tylko ujawniona wybranym z zobowiązaniem zachowania tajemnicy. Po drugie, standardem jest podpisywanie umów między USA a innym państwem gospodarzem ale treści umów nie są standardowe, a więc minister manipuluje. Na podstawie medialnych przecieków można stwierdzić, że społeczeństwo polskie w zamian za iluzoryczne obietnice obrony przed mało prawdopodobną agresją, poniesie bardzo realne wszelkie materialne koszty takiej gościnności, rezygnuje z suwerenności na wybranych przez USA terenach w tym kosztem warunków szkolenia własnych sił zbrojnych a także z prawnej osłony własnych obywateli przed przestępcami US Army. Nie trzeba dodawać, że mamy już amerykańskiego komisarza - ambasador, która bezczelnie wpływa na decyzje gospodarcze do sterowania zakupami zbrojeniowymi włącznie. Z dnia na dzień w naiwności polskiego społeczeństwa stajemy się darmowym narzędziem amerykańskiej polityki.

444
środa, 19 sierpnia 2020, 16:25

Umowa już jest dostępna. Ta umowa to tak naprawdę okupacja Polski.

andys
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:51

"Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność." Jesli obecność wojsk USA na ziemii niemieckiej jest taka potrzebna i ważna, to dlaczego Niemcy, naród pragmatyczny i rozsądny, nie zwieksza swojego budżetu i nie prosi Amerykanów , aby zostali?

Imperial Palace
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:20

Zwiększa swój budżet ale zamiast wydawać go na obce wojsko przeznaczają go na swoje. Taka różnica.

chateaux
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:38

Prosili już za Schoedera, który specjalnie poleciał do Waszyngtonu, aby Amerykanie nie wycofywali z Niemiec brygady pancernej.

Asd
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:09

Bo trzymają się dwoma rękami z Rosją w jednej nordstrem1 w drugiej nordstrem 2

Roman
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:41

Ale załączniki już nie... Takiego zapisu jak eksterytorialność prawna dla żołnierzy US w Polsce nikt nie pokaże ślepym wyznawcom polskiej siły i wyższości obecnie rządzących.

andys
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:56

Musimy poczekać do pierwszej sytuacji konfliktowej, gdy Amerykanin popełni przestepstwo, karane przez polskie prawo, na naszym terenie.

rob ercik
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:00

Mógł przyjechać w rocznicę spotkania w Jałcie albo Teheranie albo może Poczdamie, też symboliczne daty

codybancks
środa, 26 sierpnia 2020, 11:44

Nie w rocznice napaści na ruskich na Polskę !!! Czyli w ten sam dzień co Murzyn odstąpił od Tarczy Ochronnej nad Polska i Europą oraz NATO !!

Oooooo co chodzi
czwartek, 13 sierpnia 2020, 11:04

Szczera łapa ? PiS nigdy nie przyzna sie do KASY za żołnierza USA 56tys usd? WYSTARCZY?

plusik
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:54

Tiaaaa....Ściema oczywista. Ujawni treść po podpisaniu:/ Tak czy siak będziemy bulić na obce wojska i środowiska Żydów amerykańskich. Pompeo też ponoć przyjeżdża by rozmawiać o 5G czyli wojna amerykańsko chińska w tle. Dla Polski korzyść żadna z ustawą 447 w tle

Olej rustrolla
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:56

Ściema oczywista, wszystko co piszesz plusik, z korzyścią dla ruskiej propagandy w tle.

Szpin
sobota, 15 sierpnia 2020, 16:01

Sam jesteś trollem. O 5G to sami Amerykanie mówią , a reparacje to jasna sprawa że będą do tego dążyć .... Więc albo jesteś ślepy albo sam się domyśl pozdro.

anakonda
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:00

no to ruski wywiad bedzie miał co kolaborować .

Qwe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:42

Polak czy ty rozumiesz co sam piszesz? Co ma ten wywiad kolaborować, może notować:)???

As
czwartek, 13 sierpnia 2020, 07:46

Będzie jawna i słusznie, bo wszyskie zainteresowane kraje i tak miałyby w nią wgląd. Już dawno zatraciliśmy możliwość nie jawnych poczynań.

chateaux
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:40

Na mocy traktatu wiedeńskiego, zwanego prawem traktatowym, wszystkie niejawne umowy i niejawne załączniki do umów międzynarodowych, są zakazane.

Fluffy
czwartek, 13 sierpnia 2020, 07:43

Pakt Ribbentrop Mołotow też był jawny. Niejawny był tylko jeden załącznik, za to jakże istotny.

Kopara
środa, 12 sierpnia 2020, 23:38

To po ile żołnierz USA? 38 tys usd pa? Dawaj szary wilk

Ojej rustrolla
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:01

Pytasz za sztukę czy od pary?

dajcie to
środa, 12 sierpnia 2020, 22:05

Jeszcze raz pytam, w jakim % będzie jawna i ile będzie uitajnionych "załaczników". Drugie pytanie, dlaczego zablokowaliście wcześniejszy komentarz.

chateaux
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:42

Nie jawne załączniki do umów międzynarodowych, są zakazane prawem międzynarodowym, na mocy traktatu wiedeńskiego. Na mocy prawa traktatowego.

Fanklub Daviena
środa, 12 sierpnia 2020, 22:00

Wandzik Wasilewski z tego Szczerskiego...

Olej rustrolla
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:58

O, Dzierżyński z tego fankluba

BUBA
środa, 12 sierpnia 2020, 20:28

I czego jeczycie byly WYBORY ...

tajny aneks
środa, 12 sierpnia 2020, 19:38

nie utajnić rządowej umowy ? szczyt łaski

Alek
środa, 12 sierpnia 2020, 18:51

Drogo nas ta "przyjaźń z Amerykanami będzie kosztowała. Nie będziemy mogli rozwijać własnych intratnych technologii wojskowych, bo nasz "Pan i władca" zza oceanu na to w jakiś sposób nie pozwoli - 'V" KOLUMMNA umiejscowiona w szeregach MON i decydentów oraz pan Hubert K. obecny doradca w MON, a wcześniej lobbysta amerykański. Ponadto inne silne kraje nie pozwolą na to byśmy byli silni militarnie. Jakieś pytania? Pomyślcie i odpowiedzcie sobie sami.

Hub
środa, 12 sierpnia 2020, 21:39

Jasne, czyli Japonia, Korea, Niemcy, Włochy.... Te kraje też nic nie mogą rozwijać? Ile nas kosztowała obecność byłego sojusznika? Dobrze wiadomo co większość Polaków o tym myśli, są za. Narzekaczy oczywiście nie zabraknie.

rob ercik
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:01

Zdaje się ze Alek pisze o teraźniejszości a nie o przeszłości

y
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:42

Nie narzekaczy - ruskich trolli i innych "pożytecznych idiotów" !

Pawlak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 10:34

Porownujesz te kraje do Polski? Przeciez w tych krajach politycy maja wbite w glowe troske o wlasny przemysl i wlasna ludnosc. W Polsce jest rasa Panow, ociezalych umyslowo ktorzy chca sie obstawic obcym wojskiem. Ci ludzie juz dawno winni odejsc!!!!

X
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:20

Racja.

Polish blues
środa, 12 sierpnia 2020, 17:58

"My chcemy zaapelować dzisiaj o powstrzymanie łamania praw człowieka, powstrzymanie działań przeciwko własnym obywatelom" - zapewniał Szczerski." Gratuluję poczucia humoru!

J 23
środa, 12 sierpnia 2020, 22:50

Tęczowy trollu jeszcze długo będziesz wypisywał głupoty ?

Qwe
czwartek, 13 sierpnia 2020, 13:52

Napisz może coś rzeczowego, jeżeli potrafisz.... Bo wpis jaki komentujesz jest konsekwencją uważnego czytania i wyciągania wniosków, w przeciwieństwie do twojego, nic nie wnoszącego.

...
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:34

Twój za to dużo wnosi . Następny wielbiciel tęczowych ,który dzięki telewizji TVN uważa ,że żyje w dyktaturze . POwodzenia

Skitarii
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:21

Za to twój post to wniósł tyle że aż 5 rubli zarobiłeś.

Polish blues
środa, 12 sierpnia 2020, 17:56

Łaskawcy! Rządzący powiedzą suwerenowi na co idą jego pieniądze! Toż to ludzkie paniska!

Kasia z wawy
środa, 12 sierpnia 2020, 22:52

Cicho sługusie Brukseli i tak nikogo nie interesują twoje prowokacje

Kormoran
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 14:22

Katiusza z Moskwy, po co te prowokacje że niby Kasia?

Roman
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:59

Jeśli miałbyś potwierdzać wpisy linkiem Facebooku pewnie nie miałbyś odwagi tego napisać. Wszyscy mocni są anonimowo - bohaterzy III RP...

pogromca debilów
środa, 12 sierpnia 2020, 19:39

To co piszesz to są brednie, ale zamiarem jest szkodzenie.

Roman
czwartek, 13 sierpnia 2020, 14:00

Klarowność i jawność wydatków państwa jest jednym z filarów demokracji. Ale wy takich pojęć nie znacie jak klarowność, jawność, demokracja. Twój guru Czarnecki jest ostatnim tego dowodem... A twój nick także wiele mówi...

plusik niszczyciel
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:56

Prawdę pisze a brednie ty nikomu nie szkodzą ale siejesz głupotę oczywista a niektorzy się złapią na to

X
czwartek, 13 sierpnia 2020, 08:22

On (i jemu podobni) już "zapomniał" co idzie ze wschodu, chyba że ...sam jest ze wschodu

Tweets Defence24