Reklama

Legislacja

Będą podwyżki w wywiadzie wojskowym

Ilustracja: SWW
Ilustracja: SWW

O ok. 320 zł wzrośnie przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego. Podwyżki będą obowiązywały od początku 2018 r. Odpowiednie rozporządzenie czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.

Uposażenia żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych stanowią wielokrotność kwoty bazowej zapisanej w budżecie państwa na dany rok. Od 2009 r. kwota ta się nie zmienia i wynosi 1523,29 zł (tylko Służba Celno-Skarbowa ma wyższą). Każda służba ma swój mnożnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie brutto jej funkcjonariuszy.

W przypadku Służby Wywiadu Wojskowego mnożnik ten od 2016 r. wynosił 4,78. Jednak jak wynika z informacji Rządowego Centrum Legislacji na publikację w Dzienniku Ustaw czeka nowe rozporządzenie rządu w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SWW. Oznacza to, że dokument jest już podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W nowym rozporządzeniu mnożnik dla SWW wynosi 4,99. Jego przepisy będą miały zastosowanie do uposażeń od początku 2018 r., co wskazuje, że funkcjonariusze otrzymają wyrównanie za styczeń i luty.

Podwyżka mnożnika oznacza, że przeciętne uposażenie w SWW wzrośnie z ok. 7280 zł do ok. 7600 zł, czyli o ok. 320 zł.

Należy podkreślić, że dane te dotyczą przeciętnego uposażenia. Płace funkcjonariuszy są zróżnicowane ze względu na grupy zaszeregowania (w najniższej uposażenie zasadnicze to 2,5 tys. zł, w najwyższej – 10,2 tys. zł). Duży wpływ na wysokość pensji mają także dodatki.

Skutki finansowe nowego rozporządzenia oszacowano na 1,771 mln zł w 2018 r. i 2,1 mln zł od roku 2019 r. (z uwzględnieniem zwiększenia nagrody rocznej za 2018 r.).

Reklama

Komentarze (4)

 1. rateras

  to super tymczasem np piloci smiglowcow masowo odchodza do cywila miedzy innymi z powodu zenujacych pensji - robcie tak dalej

  1. Marek1

   spoko ... i tak nie mamy śmigłowców, wiec po co piloci ??

 2. żenujące jest to..

  że MON tak dzieli wojsko. Wszędzie podwyżki tylko Marynarka Wojenna ciągle zapomniana. Nawet w biedronce zachęcają do pracy dając 3000 na \"start\". A tu po 14 latach służby 4000 tyś. Trzeba w przyszłym roku iść na emeryturę zatrudnić się w biedroneczce,usiąść na kasie,pouśmiechać się do ludzi,8 godzin i w domu. Żenada.

 3. swejk

  I to jedyny \"sukces\" wywiadu wojskowego ...

 4. Jaś

  Po prostu śmiech na sali.

Reklama