Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Białoruś rozmieści siły specjalne przy granicy z Ukrainą

Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś/Facebook

Po ćwiczeniach, które wojska białoruskie odbywały w minionych dniach, zapowiedziano rozmieszczenie sił operacji specjalnych Białorusi wzdłuż granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek brytyjski wywiad.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Oprócz rozmieszczenia tych elitarnych wojsk, władze Białorusi zapowiedziały również rozlokowanie jednostek obrony przeciwlotniczej, rakietowych i artylerii na poligonach na zachodzie kraju.

Czytaj też

Obecność sił białoruskich w pobliżu granicy prawdopodobnie spowoduje konieczność utrzymywania tam oddziałów ukraińskich, które nie będą mogły wspierać działań w Donbasie przeciwko wojskom rosyjskim.

Pomimo wcześniejszych spekulacji, siły białoruskie nie są dotychczas bezpośrednio zaangażowane w wojnę rosyjsko-ukraińską - przypomina wywiad brytyjski. Terytorium Białorusi było jednak wykorzystywane jako punkt wyjścia do natarcia Rosjan na Kijów i Czernihów na początku wojny. Rosja przeprowadzała też z Białorusi ataki lotnicze i rakietowe na Ukrainę.

Czytaj też

Według brytyjskiego wywiadu białoruski lider Alaksandr Łukaszenka prawdopodobnie stara się balansować pomiędzy poparciem dla rosyjskiej inwazji, a chęcią uniknięcia bezpośredniego udziału własnego wojska oraz ryzykiem zachodnich sankcji. Obawia się tez prawdopodobnie ukraińskiego odwetu i niezadowolenia w szeregach białoruskiego wojska.

Czytaj też

W skład wojska specjalnych Białorusi wchodzą trzy brygady: desantowo-szturmowa, powietrzno-desantowa i specnazu.

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

  1. DON MARZZONI

    Co oni mają niby robić? Dostarczać nam kaszę i sól? Czy może sami przyjachali po kaszę? Chronić pola przed desantem stonki? Ewentualnie planują szybki wypad na nasz teren na promocje w Biedronce. Wpuścić tylko z kartą Moja Biedronka ;)

  2. JAGODA

    Siły specjalne to przydają im się na jesieni jak są wykopki wtedy nawet kołchoźnik Baćka zakasuje rękawy !

  3. easyrider

    Ich siły specjalne są tak samo specjalne jak gospodarka. Nadają się do rozpędzania pokojowych demonstracji.