Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Korea Południowa: przetarg za ponad 7 miliardów dolarów przełożony na sierpień

  • Licytację w przetargu na samolot dla Korei Południowej przełożono na sierpień – fot. Lockheed Martin

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA (DefenceAcquisition Program Administration) poinformowała, że licytacja w ramach przetargu na samolot wielozadaniowy dla Korei Południowej została przesunięta na trzeci tydzień sierpnia tego roku.Korea Południowa zarezerwowała na zakup 70 samolotów wielozadaniowych nowej generacji 8,3 biliona won (7,43 miliarda dolarów). Jednak licytacja, która miała się odbyć już w tym miesiącu została anulowana (po 55 próbach) ze względu na zbyt wysokie ceny, jakie przedstawili wszyscy chętni do wzięcia udziału w przetargu.

Więcej: Wysokie ceny opóźnią koreański konkurs na myśliwce nowej generacji?

Koreańczycy podkreślają, że jest mało prawdopodobne by budżet na ten cel został zwiększony i konieczne jest ponowne przeanalizowanie propozycji przez poszczególnych oferentów. Tymczasem, żaden z uczestników licytacji nawet się nie zbliżył do budżetu posiadanego przez Koreańczyków. A są to obecnie:koncern EADS z EurofighterTyphoon, koncern Lockheed Martin z  F-35 i  Boeing z F-15.

Więcej: Ruszyła licytacja na samolot przyszłości dla Korei Południowej

Z drugiej strony coraz częściej się mówi o możliwości znalezienia w Korei Południowej dodatkowych funduszy, szczególnie w momentach okresowo pojawiających się gróźb ze strony Korei Północnej.

(MD)

 

Komentarze