Reklama

Geopolityka

Konieczne naprawy radzieckich sonarów w Marynarce Wojennej RP

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu ogłosiła przetarg na naprawę eks radzieckich sonarów wykrywania min zainstalowanych na polskich trałowcach bazowych typu 207P. Naprawa ponad trzydziestoletnich stacji hydroakustycznych jest konieczna, ponieważ programy wprowadzania nowych okrętów oraz założenia restrukturyzacji Marynarki Wojennej nie są realizowane zgodnie z planem.

Postępowanie ma dotyczyć naprawy sonarów podkilowych typu MG-89DSP na okrętach ORP „Resko” (numer burtowy 637) i ORP „Sarbsko” (numer burtowy 638). Są to jednostki działające w składzie 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Firmy chcące wziąć udział w przetargu mają zgłaszać swoje oferty lub wnioski do 14 lutego 2018 r.

Sonaru typu MG-89DSP są jedynym systemem obserwacji pozwalającym trałowcom typu 207P na wykrywanie min. Są to urządzenia opracowane jeszcze w latach osiemdziesiątych, stąd ich możliwości detekcji – szczególnie w odniesieniu do nowej generacji min dennych zbudowanych w technice stealth (np. typu Manta) są już bardzo ograniczone.

Czytaj też: Systemy dla okrętów obrony przeciwminowej - domena polskiej nauki i przemysłu

Ich wykorzystanie jest jednak nadal możliwe, ponieważ w międzyczasie przeprowadzono modernizację tych stacji wymieniając w nich m.in. systemy elektroniczne na nowe - z zastosowaniem „techniki cyfrowej, mikroprocesorów i komputerów przemysłowych” (nadajniki, odbiorniki, zespoły zobrazowania i sterowania anteną hydroakustyczną). Zestawy modernizacyjne zostały opracowane przez specjalistów Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Katedry Systemów Elektroniki Morskiej Politechniki Gdańskiej.

Naprawa jest konieczna, ponieważ tylko przy sprawnych sonarach jest możliwe wykorzystywanie bojowe trałowców projektu 207P. Prace mają się rozpocząć 30 kwietnia 2018 r. i zakończyć półtora roku później - 31 października 2019 r.

Reklama

Komentarze (1)

  1. wal

    Panie redaktorze, nie jest prawdą, że naprawa stacji jest konieczna \"ponieważ programy wprowadzania nowych okrętów oraz założenia restrukturyzacji Marynarki Wojennej nie są realizowane zgodnie z planem\". W innych dziedzinach to się zgadza ale nie w tym przypadku. W ostatnich latach, nigdy nie było w planach wycofania jednostek 207P w związku z tym dlaczego nie naprawiać na bieżąco używanego sprzętu.

Reklama