Kolejna transza pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

17 czerwca 2020, 15:07
1024px-Javelin_Fire!_(48638261261)
Fot. Sgt. Liane Hatch/U.S. Army
Reklama

Biuro współpracy obronnej ambasady USA w Kijowie odebrało sprzęt wojskowy o wartości ponad 60 mln dolarów, w tym pociski przeciwpancerne Javelin, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej — poinformowała w środę na Facebooku ambasada USA w Kijowie.

"Pomoc USA w sferze bezpieczeństwa i współpraca z Ukrainą trwają podczas Covid-19" - napisano na Facebooku. Jak wyjaśniono, biuro współpracy obronnej odebrało sprzęt we wtorek. "USA nieustannie stoją u boku Ukrainy, jeśli chodzi o poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji" - oświadczono.

Pociski Javelin o wartości ok. 47 mln dolarów dotarły z USA na Ukrainę po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku. Z kolei w październiku ubiegłego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie 150 tych pocisków za ponad 39 mln USD. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od 2014 roku konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 138
Reklama
Palmel
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:05

widocznie potrzebują ich Rosjanie w Nad Dnieprzu , Syrii i Libii

czwartek, 18 czerwca 2020, 16:08

Taak ale znajdziecie ich resztki we wrakach swoich T-72B i T-90 na Ukrainie:)

red
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:35

Dziwne , co Ukraina dostaje nową transzę pożyczki to natychmiast dostaje nową transzę ,,pomocy '' a myślałem ze USA dostarcza swojemu ,,strategicznemu sojusznikowi '' gratis i z poczucia wspólnoty w niedoli ....

R
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:59

Ciekawe czy juz bylo jakies bojowe uzycie Javelin na Ukrainie?

Kapustin
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:37

Na Ukrainie nie ale na ruskim poligonie kapustin jar tak

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:09

A niby jakim cudem jak Rsja nei ma Javelinów:)

ubawiony
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:06

Widocznie efekty tych testów były na tyle szokujące, że Rosjanie ograniczyli użycie broni pancernej na linii frontu w Donbasie...

sża
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:18

Chciałem jedynie zauważyć, pomijając zaszłości historyczne, że Ukraina ma do nas pretensje terytorialne o Zakierzonie, a do tego stanowi dla nas coraz większą konkurencję w eksporcie stali i płodów rolnych na rynek UE, do czego zresztą naszą polityką wspierania ukraińskiego rolnictwa, znacząco sami się przyczyniliśmy. Ale już tak z nami jest, że zamiast interesem, to w polityce kierujemy się mesjanizmem, a później mamy pretensje do całego świata.

B
czwartek, 18 czerwca 2020, 17:11

W tym wypadku kierujemy się interesem bo niezależna od Rosji Ukraina to bezpieczniejsza Polska, tak ,że te ruskie myndrusci ,prosze na sputniku pisać

Extern
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:34

Istnienie Ukrainy wciągniętej w struktury zachodnie jest w naszym strategicznym interesie. Dziś To Ukraina jest dla nas tym czym my byliśmy dla Niemiec 30 lat temu.

robo
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:58

było nie napadać na Krym i Donbas tylko siedzieć na życi gdzie wasze miejsce a nikt do was nie miałby pretensji?

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:29

Chciałbyś zauważyć, żeby podsycać niechęć do Ukraińców - ale nie możesz, bo Ukraina nie ma pretensji terytorialnych do Polski. I nawet rosyjskim trolom nie udaje się na Ukrainie udawać, że takie pretensje istnieją. Odsetek idiotów głoszących "pretensje" wobec Polski jest na Ukrainie znacznie niższy, niż odsetek idiotów w Polsce, głoszących chęć "odebrania" Lwowa Ukrainie. Margines takich głosów zawsze będzie, ale nie są to ani oficjalne głosy ukraińskich władz, ani żadnej liczącej się opcji politycznej. Nawet nieliczni ukraińscy nacjonaliści głoszą potrzebę przyjaźni i współpracy z Polską.

Kapustin
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:28

Jak ruski odbierze im JESZCZE trochę to pójdą,na,Przemyśl

wert
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:53

No właśnie. Przemyśl co piszesz choć wątpię w ten proces u Ciebie. Jest bardzo skomplikowany

kac-perski
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:12

Jak jak bracia Ukraińcy nauczą się rozkręcać Javeliny, to zaraz Rossjanie obwieszczą światu, że wdrożyli nową broń o nazwie "kop'yenosets".

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:47

Nie martw się, Kacpersky. Jakoś sobie bracia Ukraińcy nadspodziewanie dobrze radzą z "drugą armią świata", pomimo rosyjskiej infiltracji.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:28

Przecież to nie jest klasyczna wojna. Rosja nie chce rozbicia sił ukraińskich, po co im to? Żeby utrzymywać zrujnowany kraj? Nawet Donbasu nie chcą. To taki show, choć ludzie giną na serio... Bez użycia lotnictwa i broni rakietowej...

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:12

Kocie to czemu chcieli w Donbasie sfingowac referendum jak na Krymie?? Ale po koszmarnej wpadce jak samochód wiozacy wypełnione karty do głosowania z Moskwy pomylił drogę i wpadł na patlor SZU to nagle ciisza??

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 19:05

Mogliby to zrobić i teraz ale po co? Cały czas mówią że Ukraina ma to utrzymywać (emerytury, świadczenia) i sfinansować odbudowę. Rosji Donbas nie jest do niczego potrzebny, w przeciwieństwie do Krymu.

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:49

Takie kocie zachowanie, kręcą się koło wiadra z mlekiem i podpijają, gdy nikt nie patrzy. Ale "nie chcą", wcale a wcale :) Nie, Kocie, jeśli Putin chce odbudować rosyjskie imperium ( a bardzo, bardzo chce), to nie ma innej drogi, niż przez Kijów. Bo Kijów to prawdziwa Ruś. Bez Kijowa Moskwa jest tylko przerośniętą Złotą Ordą, bez historii, wiary i kultury. Do dziś Rosjanie nazywają swoje najlepsze okręty imionami kijowskich książąt.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:14

Adam, Rosja zwyczajnie boi się zaatakowac Ukrainę na pełna skalę bo oznacza to wciągniecie za uszy USA w ten konflikt. Pamietasz panike w Moskwie i wrzaski Putina jak Poroszenko jedynie ogłosił stan wojenny po ich atakupirackim na ukraińskei okrety.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:11

Kto by pomyślał że przypiszesz Władimirowi Władimirowiczowi aż tak górnolotne zainteresowania... jakie to ma znaczenie co było 10 wieków temu? W jaki sposób Kijów by miał zapewnić Rosji "wiarę i kulturę"? Ale nawet gdyby tak było to czas gra na korzyść Rosji. Cierpliwie czeka. Na Ukrainie w końcu wygra Oppobłok czy inne prowschodnie ugrupowanie, i tyle. O poważnych ruchach w kierunku NATO czy UE nie ma mowy, a gospodarczo nie widać nadziei...

werte
czwartek, 18 czerwca 2020, 06:42

Co chwilę widzę na D24 kolejne rakiety ukraińskie jakich my nie produkujemy, modyfikacje czołgów znacząco lepsze od tego co robi się z naszymi czy wozów opancerzonych posiadajcych w standardzie PPK, których kolejne egzemplarze odebrały ich siły zbrojne. Czytam o sukcesach w eksporcie uzbrojenia i programach w każdej niemal dziedzinie napisanych tak że co mniej odporni czytelnicy od razu chcą kupować tysiące sztuk prototypów lub jeszcze nawet na etapie deski kreślarskiej. I nagle kubeł zimnej wody...USA wspiera Ukraińską armię swoją bronią? To Ukraińskie PPK tak zachwalane nagle zniknęły z magazynów czy przestały trafiać w ruskie czołgi? USA wspiera kraj którego zbrojeniówka nie tylko zaopatruje swoje siły zbrojne ale jeszcze eksportuje i ponoć z sukcesami. Do tego rozwija współpracę z Turkami, co historycznie jest uzasadnione ale na tle współczesnych tureckich wyborów dość niefortunne. Polska, której zbrojeniówka nie ma takich możliwości jakoś USA nie stara się wspierać. Za wszystko płacimy bez żadnych specjalnych upustów, mimo że nasza sytuacja strategiczna nie jest o wiele lepsza niż Ukrainy. Bo mimo wsparcia USA wynik konfliktu będzie raczej dla nas niekorzystny. I to wszystko w osłonie medialnej miłości USA i Polski i osobistych sympatii Trumpa i Dudy z których niewiele jak widać wynika.

fgcvbcvcxvxc
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:13

W stosunku do potrzeb obronnych Polski (zresztą także Ukraińskich), wsparcie USA dla Ukrainy to pieniądze na waciki. Tylko jeden zakup F-35, jest wiele, wiele razy droższy niż całe wsparcie USA dla Ukrainy przez wiele, wiele lat. Jeśli chodzi o rakiety Ukraińskie to armia potrzebuje najróżniejszych rakiet i Jawelin na pewno ma tam swoje miejsce.

Dm
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:35

USA na stacjonowanie i wsparcie Polski wydaje po kilka mld rocznie.

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:05

Kolejny Dm nie potrafiący pojąć, ze to USA ma zdecydowanie większy interes w obecności i wspieraniu Polski niż odwrotnie. Bez przestrzeni operacyjnej Polski NIE istnieje wschodnia flanka NATO i jest całkowity BRAK możliwości oddziaływania USA na Europę Środk-Wsch. W Waszyngtonie doskonale o tym wiedzą i robią WSZYSTKO, by dyletanci rządzący Polską tego NIE widzieli/wiedzieli. Skutecznie jak widać, bo 6-ty już rok USA dostaje za darmo WSZYSTKO to, co zechce uzyskać, drenuje budżet MON, a dodatkowo wpływa na wszystkie ważniejsze decyzje W-wy dot. polit. zagranicznej. Całkowity brak jakiejkolwiek asertywności władz RP wobec USA powoduje, że Polska szybko staje się protektoratem i szybko traci kolejne atrybuty suwerenności na rzecz nowego hegemona.

kdflkdsl;fkl;sd
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:16

Wymień jakie to atrybuty suwerenności Polska traci na rzecz USA.

darioG
środa, 17 czerwca 2020, 23:26

Ala kogo to idzie jak wszyscy z Ukrainy uciekli do Polski, kupa młodych miga się od wysłania ich na front i tez uciekła do Polski. A ty polski podatniku funduj socjalną pomoc dla Ukraińców którzy przybyli do Polski. tylko ja polak płacący podatki niczego nigdy się nie doczekałem w Polsce...

czfdsfdsfdg
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:18

A jaką to socjalna pomoc fundują Polacy Ukraińcom? Wszyscy oni pracują dokładnie tak samo, jak my kiedyś pracowaliśmy w USA lub Niemczech.

Dudley
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:13

Może za mało się uczyłeś, wybrałeś nie ten kierunek, albo jesteś leniwy. Widziałeś bezdomnego żebrzącego Ukraińca w Polsce? A ja Polaków i w kraju i za granicą i owszem widziałem. Każdy trzyma swój los we własnych rękach, nie narzekaj tylko zrób coś, jeśli twój własny tobie się nie podoba.

czwartek, 18 czerwca 2020, 09:14

Ukraińcy pracują ,nie wiem czy wiesz... a jak nie to może porozglądaj się bardziej

Tom
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:11

Tak tak i ty byś zrobił tak że Polacy wzięli by ta pracę co robią Ukraińcy ,ten portal n8e jest chyba o tym .

robo
czwartek, 18 czerwca 2020, 03:04

Czyli Rosjanie ci płacą ale płacisz podatki w Polsce ?! To właściwie dobre rozwiązanie gdyż wspiera polski budżet. N.p. zawsze uważałem że należy przyjąć rozwiązanie stosowane w wielu krajach: prostytucję zalegalizować i opodatkować ! Na marginesie z tego co widzę wszyscy Ukraińcy przyjechali tu aby pracować a nie "na socjal".

Karkoszka
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:35

Prostytucja jest już w Polsce legalna. To polityka i politycy (w znacznej większości). Problem w tym, że to my płacimy za nich podatki i ponosimy koszty ich fanaberii.

robo
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:01

osobiście mam więcej szacunku do cór Koryntu niż do większości polityków :)))

Marek1
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:07

o to,to,to - święte słowa. ;)

czwartek, 18 czerwca 2020, 10:28

A my ponosimy koszty fanaberii twoich rodziców.

Karkoszka
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:52

Boli?

zanzibar
środa, 17 czerwca 2020, 23:19

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodzin które od wielu lat czekają w Polsce na ukraińskie zadośćuczynienie za krzywdy i mordy jakie zaznali Polacy.

Wania
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:45

Zapomniałeś o rodzinach, tych których Stalin zamordował w Katyniu. I o tych, którzy zostali zamęczeni w łagrach od czasu zaborów. O rodzinach zamordowanych na Kremlu przywódcach Państwa Podziemnego, którym sowieci obiecywali nietykalność. I o dziełach sztuki i naszych fabrykach zagrabionych przez Rosję, których pewnie nigdy nie odzyskamy.

Autor widmo
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:08

Przepraszam, zapomniałem o Czeczeńcach i Gruzinach.

autor widmo
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:30

Kolejny drobny zlodziej nicków. Jak sądzę ukraiński.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:49

Jak widac i was ruskie rolle boli jak ktos was udaje, to moze najpierw sami skończcie kraść nicki innym:)

Krzyś
środa, 17 czerwca 2020, 23:57

Wolę Ukraińca od Arabów

Kot nr 398
środa, 17 czerwca 2020, 22:26

To są grosiki. Ukraina potrzebuje kilku miliardów euro czy dolarów rocznie. Dostała pierwszą transzę od MFW, 2 mld. Ale nie można w nieskończoność się zadłużać. Gospodarka i przed wirusem leżała, teraz lepiej nie mówić tym bardziej że jest bardzo dużo zachorowań. Ukraińcy mogą jednak być dumni, bo oligarcha Achmetow niedawno kupił na Lazurowym Wybrzeżu "najdroższy dom na świecie", jak to opisywano w prasie. Czyli nie jest tak źle!

Karkoszka
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:36

Kocie, tam wsiąknie każda transza gotówki, a do ludzi na dole nie dotrze ani hrywna. Znane zjawisko?

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:50

To nie Rosja karkoszka gdzie korupcja szaleje jak dzika:)

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:23

W Rosji korupcja jest znacznie mniejsza niż na Ukrainie. Nie ma takiero rozpasania oligarchów, którzy oczywiście istnieją ale podlegają Głównemu Oligarsze, a nie jak udzielni książęta typu Achmetow, Kołomojski, Firtasz, Poroszenko... W Rosji korupcja jest "po czinu" i jak się zapłaci to jest załatwione, a na Ukrainie można płacić i płacić i nic.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:16

Kocie, Ukraina 126miejsce, Rosja 137 wiec zwyczajnie kłamiesz.A w Rosji masz pełno oligarchów w tym mafijno-nacjonalistycznym rzadzie z Putinem na czele.

sadsafdsfgd
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:22

Czyli mówisz, że w Rosji jest "uczciwa korupcja"? Hmm.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:17

Tak to mniej więcej wygląda. Może nie uczciwa ale systemowa.

Karkoszka
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:56

Tak jak za cara, bez zmian. W Polsce podobnie, tylko tutaj płacisz, a w zamian otrzymujesz nie to za co zapłaciłeś. Bakszysztylko w jedną stronę. Bez różnicy kto przy korycie.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:17

Istotnie u was w Rosji to bez znaczenia tak jestescie skorumpowani.

robo
czwartek, 18 czerwca 2020, 03:24

od razu czuć fahofca co sie zna !! wirus Ukraina 785 zakażonych/mln mieszkańców ; Rosja 3847/mln ????

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:25

Tyle że w Rosji jest lepsza opieka medyczna, więcej testów, wirus jest ograniczony głównie do Moskwy (tu jest najgorzej).

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:45

Chciałeś powiedzieć, że w Moskwie robi się testy a na prowincji nie. Poza tym oficjalne wskaźniki podawane w Rosji są bez znaczenia - nie odzwierciedlają rzeczywistości. Przykładem jest odsetek zgonów znacząco niższy niż w innych krajach dawnego bloku wschodniego, mających lepszą służbę zdrowia jak Polska, Czechy czy Bałtowie.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:12

Tu jest dużo innych czynników. Trudno porównać Rosję do Polski albo Litwy, kolosalna różnica choćby gęstości zaludnienia. A dlaczego we Włoszech czy Hiszpanii było tak źle mimo nie najgorszej służby zdrowia?

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:36

Porównywanie do Hiszpanii czy Brazylii nie ma sensu, bo to inny klimat, inna grupa ludności. Zestawienie z krajami o podobnej ludności, klimacie i poniekąd podobnej historii medycznej, czyli postsowieckimi krajami Europy wschodniej pozwala na bardziej wiarygodną weryfikację danych i stanu radzenia sobie z plagą.

autobus
środa, 17 czerwca 2020, 20:45

Polskie zakupy broni w USA w jakimś sensie dotują wsparcie dla Ukrainy :)

Autor widmo
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:18

Autobus, nie ma to znaczenia. Ważne jest tylko to, że silna i wolna Ukraina to silna i wolna Polska. Z racji geopolitycznych Polska i Ukraina postrzegana jest przez USA jako region wpływów i w ich interesie jest wspieranie tych wpływów z zapewnieniem bezpieczeństwa w regionie. Dla Ukrainy i Polski wynikają z tego również korzyści, jedną z nich jest taka pomoc dla wojsk UA. Dla nas jest stacjonowanie jednostek US Army w Polsce i zakupy LNG w zamian za współpracę wojskową i zakupy jednolitego sprzętu w USA.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:35

Silna Ukraina zabrałaby produkcję z całej centralno-wschodniej Europy. Byłaby zapewne proniemiecka, a dla nas taka opcja na wschodzie nic dobrego nigdy nie znaczyła. Ale realistycznie to nie ma widoków na to by Ukraina miała choćby wrócić do poziomu sprzed majdanu.

asafdsfsdfd
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:25

Możliwe, że Ukraina byłaby proniemiecka, ale z zabraniem całej produkcji z Europy entralno-wschodniej, to już całkowicie bajdurzysz.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:13

Całej - nie. Znacznej części - tak. Jeszcze mają atuty takie jak tania energia atomowa albo postsowieckie zaawansowane technologie (te do końca nie rozkradzione).

rob ercik
środa, 17 czerwca 2020, 20:40

Gdyby nie sponsorowali przewrotu w 2014 to by nie musieli dzisiaj bronić ukrainy przed ... ukraincami

życzliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:49

@rob ercik: W języku polskim nazwy narodowości i państw pisze się z dużej litery. Poproś oficera prowadzącego, by was nie sadzali przed klawiaturą bez odpowiedniego przeszkolenia językowego.

Bolec
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:26

cala zadyma na ukrainie byla sponsorowana przez koncerny zbroieniowe otym wspomnial raport jedenego z wywiadow kraju skandynawskich i sam Tramp pogrozil im oficialnie interesujac sie ich obszarem i raport ucichl a teraz cala europa wydaje grobe mld na zbrojenja a Putin dostal w nagrode za zadyme Krym tylko Ukraina stracila na tym naiwiecej

Wania
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:47

No jasne. Tak jak Finowie zbombardowali rosyjską wioskę (Rosja ostrzelała bez ostrzeżenia swoich obywateli) wywołując wojnę, a Polska napadła w 1939 na Niemcy. Rosyjska historia zna wiele takich przypadków.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 21:28

rob ercik bronia Ukrainy przed bandycka Rosja i jej terrorystami w Donbasie i na Krymie Aha nie było zadnego przewrotu, wasza marionetke legalnie pogonił parlament Ukrainy za mordowanie ukraińców

rob ercik
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:47

davienek, wracaj do kibucu pomarancze zrywac

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:18

Ty się może zdecyduj rob ercik: Ukraina, Izrael Montana bo pomieszania zmysłów od tej kołomyjki dostaniesz.

lex
środa, 17 czerwca 2020, 23:14

Panie Davien, kiedy w takim razie będzie można liczyć na odszkodowania ze strony Ukrainy za zamordowanie mojego dziadka? Może Pan w ich imieniu zrobisz jakiś gest dla czekających polskich rodzin jak ich tak Pan kochasz ... No chyba wiesz Pan co to znaczy honor?

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:52

Można liczyć chwilę potem jak Rosja zapłaci odszkodowania za Polaków wymordowanych w ramach Akcji Polskiej i innych ludobójczych działań NKWD i wypłaci reparację za okupację polskich ziem w latach 1939-1989r.

czxvxcvcbx
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:28

Wątpię, żebyś miał dziadka zamordowanego na Ukrainie, sądzę że wstawiasz tu wymyśloną bajeczkę, żeby kłócić Polków z Ukraińcami.

morgul
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:17

Lex, trzebaby najpierw zapytać dziadka i jego pokolenia a także kilku wcześniejszych pokoleń dlaczego tak słabo ułożyli sobie relacje z Ukraińcami, że ci w końcu dali upust swojemu gniewowi i posanowili pozbyć się Polaków ze swojej ziemi :( ten okrutny mord nie wziął się z powietrza .... to wynik naszej nieudolnej polityki. Oczywiście żaden polityk za to nie wziął odpowiedzialności łatwiej było oskarżyć ukraińskiego chłopa z siekierą.

Zasfdsgdffg
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:30

To jest bardziej skomplikowane, te wypadki należy rozpatrywać w kontekście epoki - mentalność ludzi, polityka, działania służb obcych, kto miał wtedy jurysdykcję (miał tam policję i armię) nad tym terenem i dlaczego nie wykonywał jej właściwie.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:24

Lex a co to ma wspólnego z rosyjskimi terrorystami na Ukrainie i okupacja Krymu i Donbasu to ci oficer prowadzący juz nie napisał? I miej sam honor przyznac sie kim naprawde jesteś.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 07:58

Z Ukrainą fakt. Paskudna sprawa. Ale bez porównania wyższy rachunek do zapłaty mają Rosjanie.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:27

Tyle że Rosjanie mają także pozytywy, o które trudno u Ukraińców. Niesamowicie ważne jest uwłaszczenie chłopów w 1864 roku, w ten sposób przenieśli nasz kraj z epoki feudalnej do nowoczesnego społeczeństwa. Dziwne że mało się o tym mówi, to odpowiednik zniesienia niewolnictwa w USA. A druga sprawa to PRL - świetne granice które dziś mamy, przecież zachód nie chciał by Polska tak dużo zyskała na wschodzie. Jednorodne, wykształcone i w sumie spójne społeczeństwo...

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:23

Kocie, najpierw napadliscie na ta Polske dokonujac rozbiorów , wynaradawiajac i niszcząc Polaków, potem wywołaliście IIWŚ i okupowaliście Polske przez 50 lat więc daruj sobie tą załosna propagandę z Kremla. Polska nic nie zyskała poza zaborem naszych ziem przez Rosję, poza zsyłkami i mordowaniem Polaków bo nawet tzw Ziemie Odzyskane, zreszta wczesniej spladrowane przez was doszczetnie stalin oddał Polsce tylko po to by poróznic ja z Niemcami na zawsze.

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:55

Uwłaszczenie chłopów nastąpiło w wyniku Powstania Styczniowego a Rosja była ostatnim zaborcom, w którym uwłaszczono chłopów. "zachód nie chciał by Polska tak dużo zyskała na wschodzie" - na wschodzie nic nie zyskaliśmy, tylko straciliśmy ziemie, które ZSRR zagarnął w zamian za sojusz z Hitlerem.

xcvxcvcbvx
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:33

To prawda, że "współpraca" Polski z Rosją ma pozytywy. Jednak, jeśli chodzi o uwłaszczenie chłopów to nie zostało przeprowadzone z dobroci serca, ale by osłabić pozycję polityczną sił niepodległościowych, które chciały uwłaszczyć chłopów w zamian za ich pomoc w odzyskaniu niepodległości - jednym łowem Car uprzedził tu ruchy polskie.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:15

Chciały ale nie do końca. Gdyby nasi Panowie naprawdę chcieli to by to po prostu zrobili, i to znacznie wcześniej (1831). Nie miało to związku z osłabieniem "pozycji politycznej sił niepodległościowych", bo odbyło się w całym Imperium.

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:57

W "całym imperium" uwłaszczenie chłopów nastąpiło w 1861, poza Królestwem Polskim, w którym nastąpiło w 1864r - czyli rok po wybuchu Powstania Styczniowego. Skończmy więc ten temat, bo tego kłamstwa nie wybronisz. Reformy uwłaszczeniowe w Polsce były wprowadzane choćby w 1792 ale nie udało się ich wprowadzić ze względu na najazd rosyjski i obalenie Konstytucji 3-go Maja. W 1831r. nie wywalczyliśmy niepodległości, więc nie było możliwości przeprowadzenia takiej reformy a nawet gdyby została podjęta to i tak by była zniszczona po przywróceniu rosyjskich władz okupacyjnych.

Kot nr 398
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:14

Ruchy polskie chciały ale nie do końca, gdyby naprawdę chciały to by to zrobiły, i to znacznie wcześniej (w 1831 na przykład).

anakonda
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:33

tak przypomnę my też latami wycinaliśmy ukraińców wiec nie można mieć do końca pretensji do nich .

Extern
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:32

To może sprawdź sobie kim z pochodzenia był słynny Jerama Wiśniowiecki zanim zaczniesz w imieniu Polaków pisać że to my Ukraińców wycinaliśmy. Na kresach I Rzeczypospolitej (która była unią) najwięcej do powiedzenia miała szlachta Litewsko/Ruska, a Jerema prowadził bardzo niezależną od Korony politykę. Do Korony po pomoc poleciał dopiero jak już nie mógł sobie sam poradzić.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 18:42

Musiałby zacząć od sprawdzenia czym była i jak skończyła Ruś Kijowska. Później musiałby sprawdzić dlaczego administracją na litewskich dworach zajmowali się ruscy bojarzy. Na koniec musiałby sprawdzić dlaczego ci ludzie postarali się o to, żeby część uboższych bojarów nie załapała się na szlacheckie kwity. Ja rozumiem, że poprawność polityczna to mniejszy wysiłek od sprawdzania, ale już Dymitrze Wiśniowieckim Bają zwanym pochodzącym z książęcego rodu powinien coś wiedzieć. Powinien wiedzieć także, że Bohdan Chmielnicki to szlachciura. Tak samo jak Iwan Wyhowski i wielu innych im podobnych ludzi związanych z kozaczyzną. O Samuelu Zborowskim, choć to Polak też mógłby sobie co nieco poczytać.

Fanklub Daviena
środa, 17 czerwca 2020, 22:20

To Rosja już pierwszej pomajdanowej nocy wywiozła zapasy złota do USA? I co się z nimi stało? Jakie długi i jaki wzrost PKB miała Ukraina przed majdanem a jaki ma teraz? Czy Rosja czy USA zrabowała Ukraińcom gazociągi, przemysł, czarnoziemy? Jakie było PKB/osobę przed majdanem na Ukrainie a jakie jest teraz? Jaki był bilans handlowy Ukrainy z Zachodem przed majdanem a jaki jest teraz, gdy wprowadzono "pomoc" dla Ukrainy typu zniesienie ceł? Jak popatrzeć na Czeczenię i Gruzję czy Ukrainę, to już lepiej być napadniętym przez Rosję niż otrzymać "pomoc" od "przyjacielskiego" USA! :)

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:45

"Lepiej być napadniętym przez Rosję" . No rzeczywiście. Ukraińcy stracili w XX wieku "tylko" 20 milionów ludzi od moskiewskiej agresji i okupacji, samym Wielkim Głodem roku 1933 Rosjanie wymordowali 7 milionów Ukraińców. Rosja wycięła w pień trzy kolejne pokolenia ukraińskiej inteligencji ( w latach 30-tych, 50 i 70-tych) i doprowadziła Ukraińców do krawędzi fizycznego unicestwienia, zmieniając tych co przeżyli w "ludzi radzieckich". I Ty, i ja, a po Donbasie - każdy Ukrainiec już wie, że nie istnieje opcja "współpracy z Rosją", bo Rosja nie współpracy szuka, a ofiary. Sam Putin powiedział, że Ukraińcy "nie istnieją", i że to ten sam naród, co Rosjanie. Więc jeśli Ukraińcy chcą przeżyć, będą współpracować z każdym, kto pomoże im obronić się przed Moskwą.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:27

A ktos wywoził złoto do USA?? Bo jak co to Janukowycz do Rosji albo dekorował nim swoje pałace . To Rosja zrabowała Ukraińską ziemie, to Rosja morduje ukraińców. Ukraina jest mniej skorumpowana od Rosji więc skończ wypisywac swoje kłamstwa..

Karkoszka
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:39

Obejrzyj sibie film w internecie z załadunku ukraińskiego złota na amerykański samolot - ze znakami - i pod odpowiednią ochroną i przestań kłamać.

złośliwy
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:57

Widziałem w rosyjskiej telewizji transmisję z wyborów na Ukrainie, które "wygrał" przedstawiciel "prawego sektora" - tam też szukać tego filmu ze złotem?

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:52

Karkoszka, ale naprawdę rosyjskie CGI mało kogo interesuje poza takimi jak ty pozytecznymi....:)

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:41

A co, już wstawiłeś taki film? Przecież do tej pory gadaliście, że Majdan został kupiony za amerykańskie dolary. Teraz jest odwrotnie? Już nie nadążam za tymi genialnymi pomysłami rosyjskiej propagandy.

Anty rusofil
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:45

Nawet jeśli zostało coś wywiezione, to była to choć część jaką Ukraina straciła kasę przez rosyjską kradzież Krymu i donbasu?

Stk
środa, 17 czerwca 2020, 20:38

I bdb oby tak dalej

red
środa, 17 czerwca 2020, 19:26

Ale SKNERY !!!!!!!!! Wydają 700 mld na zbrojenia a do ,,souszników '' tylko 60 mln .......które i tak czy później znajdą się ........?

rydwan
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:35

lepsze takie sknery nus który przyjechał ciągnął z nas ile wlezie to jeszcze panoszył sie jak u siebie !!!

Adam
środa, 17 czerwca 2020, 17:35

A kiedy USA wesprą biedne Wojsko Polskie??

Tomasz33
środa, 17 czerwca 2020, 20:45

13 mld dolarów rocznie. Polska nie jest biedna. I już otrzymała 45 Mrap-ów, 2 okręty OHP, 5 Herculesów itp. Ukraina jest w konflikcie. Polska nie. W Polsce są bazy z systemem antyrakietowym i kilka tysięcy żołnierzy NATO, głównie USA. Powstają też magazyny na sprzęt z USA. Wystarczy w razie czego przysłać ludzi.

hux
środa, 17 czerwca 2020, 23:22

A co Panie Tomaszu z tymi którzy przez Ukraińców utracili rodziny w ramach ich czystek na Polakach? Kto ma teraz wykonać jakiś gest dla rodzin i ofiar ukraińskich?Może Pan sam wykona jak Pan ich tak kochasz...

Tomasz33
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:48

Ja nie żyję historią. Proponuję się nie licytować bo naród Rosyjski ma więcej na sumieniu. Winni są konkretni ludzie którzy już nie żyją, a nie cały kraj. A Ukraina jest strefą buforową oddzielającą Polskę od Rosji i Polska powinna ją wspierać, podobnie Białoruś. Jak Ukraina będzie niepodległa, to tzw. Brama Smoleńska nie będzie problemem.

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:28

Skończe juz Olgino wypisywac ten sam gotowiec, najpierw lex, teraz hux.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:16

Skoro dla twoim zdaniem każdy, kto o tym pisze jest z Olgino, to masz bardzo czarno-białe spojrzenie na świat, który ciebie otacza.

;)))
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:23

To samo co z Żydami i Niemcami, którzy utracili to samo w Polsce (powojennej) .

fifi
czwartek, 18 czerwca 2020, 00:40

Przypomniała mi się ubiegloroczna wizyta prezydenta na bratniej :) Ukrainie.Wiązankę kwiatów złożył w zasadzie w krzakach,przy polnej drodze.

anakonda
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:53

zgodzę sie ale na ukrainie byliśmy widziani jako okupanci ,niemiec też raczej nie może liczyć u nas na współczucie wiec o co kaman .Trzeba by sie dzisiaj zamiast na animozjach skupić na zyskach ze wspólnej przyjazni i pomocy jaka udzielamy ukrainie ,wszelakiego rodzaju pretensje życia nikomu nie zwrucą a nam jedynie przyspoża nieprzyjaciela a w Ukrainie bym go nie szukał.W tym wiec wypadku słuszne by było klapki na oczy i robić swoje .

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:02

Zamiast wypisywać brednie o "okupacji" pooglądaj sobie metryki tamtejszej szlachty. W szczególności te, które dotyczyły rodów magnackich. Słyszałeś coś o "powstaniu" Nalewajki może? Wiesz na jakim pasku chodził człowiek, kto i dlaczego go sponsorował? Otóż nadziany ruski kniaź gnębiący bez skrupułów ukraińskie chłopstwo. Tymczasem potomstwo tego chłopstwa z uporem maniaka twierdzi wbrew faktom, że gnębili ich Lachy. Wiesz co miało rozpalić to "powstanie" w Koronie? Taki sam bunt, który tak samo jak tamten z narodowością czy wiarą nie miał niczego wspólnego. Chodziło o rywalizację wielkich rodów i tyle. Na przyjaźń z Ukrainą bym nie liczył za bardzo w najbliższym czasie, bo chłopaki piorą mózgi swoim i opierają się na nieciekawych wzorcach. Co innego wspólne interesy. Tu jak najbardziej można próbować się dogadać. Na koniec taka mała dygresja. Nie wiem czy wiesz, że ci sami Ukraińcy, którzy bredzą coś o "polskiej okupacji" twierdzą, że Jan III Sobieski był Ukraińcem. Jak dla mnie to jest całkiem niezłe rozdwojenie jaźni.

lzxcklxzjckx
czwartek, 18 czerwca 2020, 15:49

Z Ukrainą idzie się dogadać w z Rosją o wiele trudniej.

Adam
środa, 17 czerwca 2020, 22:16

Tak dostaliśmy od USA szrot który tam miał już iść na żyletki a bazy jeszcze nie ma bo znowu zostało opóźnione jej otwarcie.I wiesz że te wszystkie bazy to też trzeba bronić przed atakiem z powietrza i to będzie nasza rola a czym my mamy tego bronić jak nasza OPL praktycznie nie istnieje no chyba że te raptem dwie baterie rozstawimy wszędzie :) Więc USA mogłoby wspomóc biedne Wojsko Polskie i przekazać nam uzbrojenie przeciwlotnicze którego nie mamy,nie licząc tego postsowieckiego szrotu

Tomasz33
czwartek, 18 czerwca 2020, 09:52

Nawet stare Newy, Wegi, Kuby i Osy są w stanie poradzić sobie z samolotami przeciwnika. Dolne piętro mamy coraz lepsze i nowocześniejsze. 2 baterie Patriotów to początek, to chyba oczywiste. Druga faza Wisły to nie tylko więcej baterii, ale chodzi o radar dookólny i niskokosztowe pociski Skyceptor. Program Wisła musi zostać dokończony. A jest jeszce jeszcze bardziej "gęsta" NAREW, tam będzie znacznie więcej wyrzutni.

Adam
czwartek, 18 czerwca 2020, 10:15

My mamy najniższe piętro a brakuje nam krótkiego i średniego zasięgu.I ja słyszałem przez lata że drugi etap Wisły zacznie się gdy USA radar wybiorą,radar już dawno wybrany a o drugim etapie Wisły zapadła cisza bo jakby prowadzili jakieś rozmowy to by się chwalili tym bardziej przed wyborami.A Narew od 5 lat nawet nie ruszona.A OPL to podstawa bo bez OPL leżymy ale Mariuszek który w wojsku nie był chyba tego nie wie :)

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 11:58

Adam, a co dała OPL Serbom w starciu z lotnictwem NATO ale bez wsparcia wlasnego lotnictwa?Negocjacje na II faze Wisłymajasię rozpocząć do końca 2020r, trzeba było słuchac jak Błaszczak to podawał:) Przy Narwi upieramy się przy pełnej polonizacji efektora to sobie jeszcze poczekasz. A Newy czy Kuby to odpowiednik Narwii a nie najnizsze pietro. Do patriotów dochodzi tez bateria S-200 . Więc moze sprawdzaj na drugi raz.

Marek
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:22

Całkiem słusznie się upieramy przy pełnej polonizacji efektora. Na trzymaniu za jaja zdążyliśmy się już sparzyć przy Feniksach. Lepiej mieć własny, nawet nieco gorszy system zrobiony na spółkę z Ukraińcami niż powtórkę z rozrywki.

koliko
środa, 17 czerwca 2020, 20:17

powiedz mi kto dostal stala baze jak aegis ashore oprocz rumini ? wiesz jakie to sa koszta stale i budowy ?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 17 czerwca 2020, 19:05

A kiedy to Wojsko Polskie było Biedne?

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 19:03

A chcesz b w Polsce była wojna tak jak na Ukrainie? Bo dlatego dostają ten sprzet.

klawiatura
środa, 17 czerwca 2020, 18:03

Z Polski tylko drenują

czwartek, 18 czerwca 2020, 08:56

jak to miło kacapa poczytać !!!

Mike Texas USA
środa, 17 czerwca 2020, 19:41

Miej pretensje do polskich elit politycznych. W geopolityce nie ma przyjaciół są tylko interesy.

Davien
środa, 17 czerwca 2020, 19:02

To robiła Rosja więc daruj sobie zmyslanie:)

12345
środa, 17 czerwca 2020, 18:54

Tacy sojusznicy. Nic nawet staroci nie dają za darmo, tylko płacz i płać polski sojuszniku. ja rozumiem , że jako Polska nie mamy alternatywy dla NATO, ale czy polskie władze nie mogą wynegocjować chociaż sprzętu z EDA ?

Adam S.
czwartek, 18 czerwca 2020, 08:32

Na pewno chciałbyś się zamienić na miejsca z Ukraińcami? Dostawać pomoc wojskową z USA i mieć wojnę z Rosją? I już 13 tysięcy zabitych? Więc nie płacz, bo nie masz powodów.

cxkvlckzlvklc
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:13

Prawda

Ja
środa, 17 czerwca 2020, 18:36

Jaki kraj jest zainteresowany by takie stwierdzenia padały na forach?

Tweets Defence24