Reklama

Geopolityka

Kim Dzong Nam zabity przy użyciu gazu bojowego

Fot. Zennie Abraham / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. Zennie Abraham / Flickr.com / CC 2.0.

Według malezyjskiej policji Kim Dzong Nam został zabity za pomocą bojowego środka trującego VX. Służby Korei Południowej wskazują, że wśród grupy siedmiu obywateli Korei Północnej podejrzanych o uczestnictwo w przygotowaniu zabójstwa, czterech było agentami wywiadu. Pjongjang zaprzecza wszystkim zarzutom i twierdzi, że jest to śledztwo motywowane politycznie.

Dwudziestopięcioletnia Siti Aisyah powiedziała w rozmowie z przedstawicielami ambasady Indonezji, że ludzie wyglądający na Japończyków lub Koreańczyków zapłacili jej 90 USD za wtarcie w twarz wskazanej przez nich osoby płynu, co miało być żartem nagranym przez telewizję. Aresztowana nie była świadoma, kim był mężczyzna i czym rzeczywiście była użyta przez nią substancja. Po próbie włamania do kostnicy, gdzie spoczywa ciało Kim Dzong Nama, policja wysłała dodatkowych funkcjonariuszy do ochrony budynku. 

Czytaj więcej: Chemiczne zagrożenie dla Europy - fikcja czy rzeczywistość? [ANALIZA]

 

Smierć 46-letniego syna Kim Dzong Ila jest odczytywana jako mord polityczny. Malezyjskie służby wskazały siedmiu obywateli Korei Północnej podejrzanych o udział w zabójstwie Kim Dzong Nama. Według wywiadu Korei Południowej czterech z nich jest agentami północnokoreańskiego reżimu. Do tej pory policja aresztowała jedną osobę ze wskazanej grupy. Czterej opuścili Malezję krótko po zamachu. Dwoje kolejnych podejrzanych to pracownik północnokoreańskiej ambasady i osoba zatrudniona w państwowych liniach lotniczych Air Koryo.  

Pjongjang zaprzecza wszystkim zarzutom i twierdzi, że jest to śledztwo motywowane politycznie. Jednocześnie jednak przedstawiciele Korei Północnej domagają się wydania ciała brata dyktatora, twierdząc, że Malezja jest odpowiedzialna za śmierć jednego z jej obywateli. Ambasada twierdzi także, że aresztowane kobiety są niewinne i powinny zostać uwolnione.

Według doniesień stacji BBC Kim Dzong Nam wracał ze stolicy Malezji do Makau. Jak twierdzi policja, na lotnisku miała do niego podejść kobieta i zakryć twarz chustką nasączoną trującą substancją. Kim następnie podszedł do punktu informacyjnego i poprosił o pomoc. Jak poinformował malezyjski minister zdrowia, substancja, którą otrzymał brat północnokoreańskiego dyktatora była tak silna, że śmierć nastąpiła po 15-20 minutach od jej zaaplikowania.

VX to jeden z gazów bojowych, a jego produkcja i wykorzystanie są zabronione zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego. Za czasów Saddama Husajna Irak budował broń tego typu i według niepotwierdzonych informacji została ona użyta bojowo. Podobną substancję wykorzystano także w czasie ataku przeprowadzonego przez sektę religijną Aum Shinrikyō w metrze tokijskim w 1995 r. Gaz VX miał też znajdować się w arsenałach Syrii.

Komentarze (3)

  1. narodowiec

    Aum Shinrikiyo użyła sarinu

  2. Tabun

    VX to nie sarin, czy soman.

  3. b

    Byl pod opieka Chin, zle to wyglada.