Geopolityka

Katar zainteresowany polskim sprzętem wojskowym

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Emir Kataru Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani podkreślił, że "Polska słynie od lat z bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego". Chcemy się nią zainteresować - oznajmił katarski gość. Jak dodał rozmowy dotyczyły także m.in. poszerzenia współpracy gospodarczej.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że rozmowa z emirem Kataru dotyczyła także kwestii związanych z procesami pokojowymi na Bliskim Wschodzie, a także współpracy przemysłów obronnych. - Mam nadzieję, że Katar będzie zainteresowany ofertą polskiego przemysłu zbrojeniowego - powiedział prezydent. Emir Kataru Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani podkreślił, że "Polska słynie od lat z bardzo dobrej oferty sprzętu wojskowego". - Chcemy się nią zainteresować - oznajmił katarski gość. Jak dodał rozmowy dotyczyły także m.in. poszerzenia współpracy gospodarczej.

Po rozmowach delegacji polskiej i katarskiej prezydent Andrzej Duda podkreślał: - Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do polskiego gazoportu w Świnoujściu. Umowa, która została zawarta w roku 2009, w tym roku w marcu doczekała się rozszerzenia i dostawy na podstawie zawartego w tym roku porozumienia zostaną zwiększone dwukrotnie w stosunku do tego, co było do tej pory, a więc następuje w tym zakresie intensyfikacja współpracy – tłumaczył prezydent. 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wizyta emira Kataru przełoży się "w sposób wymierny" na poszerzenie relacji polsko-katarskich”. - I to zarówno relacji gospodarczych, jak i kulturalnych, jak i współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia - podkreślił.

Dodał, że w piątek odbyło się polsko-katarskie forum gospodarcze. - Dyskutowano o różnych formułach współpracy gospodarczej, są prowadzone rozmowy dotyczące współpracy jeżeli chodzi o przemysł produkcji żywności, są prowadzone rozmowy jeżeli chodzi o współpracę w zakresie przemysłu farmaceutycznego - mówił prezydent.

- Liczymy również na to, że polskie firmy, przede wszystkim budowlane, będą mogły wziąć udział w wielkim rozwoju inwestycyjnym, jaki przeżywa Katar - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Emir Kataru podkreślił, że relacje obu krajów są bardzo dobre. Jak zaznaczył rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły m.in. możliwości poszerzenia współpracy gospodarczej.

- Katar dostarcza Polsce gaz skroplony i podpisano aneks do tej umowy w ciągu ostatnich paru tygodni - mówił. - Rozmawialiśmy o możliwościach poszerzenia współpracy gospodarczej i inwestycyjnej, będą wyznaczone odpowiednie organy - fundusze po obydwu stronach - które mają przyjrzeć się bliżej takim możliwościom inwestycji w infrastrukturę, również w turystyce - dodał Emir Kataru.

Wcześniej w obecności Prezydenta RP i Emira Państwa Katar zostały podpisane  m.in. „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy". Podpisy pod dokumentem złożyli szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz Szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani. Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisali natomiast "Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.

Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpiszą „Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”. 

W rozmowach delegacji polskiej i katarskiej uczestniczyli także m.in. ministrowie Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP, Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski i Szef BBN Paweł Soloch. Podczas wizyty w Warszawie Emir Państwa Katar spotka się także z premier Beatą Szydło. 

PAP/KPRP

Komentarze (19)

 1. Halo

  No proszę. Wystarczy jedno zdjęcie z Adrianem i pół świata arabskiego odwróciło się od Emira Kataru:). No i chyba juz nic nie kupi.

 2. Realista

  Jeśli inwestycje rosyjskie czy chińskie w polską infrastrukturę są przez naszych decydentów uważane za groźne dla bezpieczenstwa Polski, to w kontekście tego co się dzieje w Europie Zachodniej z jeszcze większą ostrożnością i rezerwą powinno się podchodzić do inwestycji pochodzacych z państw muzułmańskich. Poza tym odcięcie się od dostaw surowców (ropy i gazu) z Rosji na rzecz dostaw z Kataru czy Arabii Saudyjskiej jest równie niekorzystne jak uzależnienie od dostaw z Rosji przez ostatnie dekady - państwa arabskie również mogą w przyszłości próbować naciskać na Polskę jako dostawcy surowców energetycznych, tak jak dotychczas robiła to Rosja. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że kraje takie jak Arabia Saudyjska czy Katar przeznaczają miliardy dolarów na propagowanie islamu, do czego pośrednio się przyczynimy kupując od tych krajów gaz czy rope.

  1. ecik

   Tylko dywersyfikacja nas ratuje. Trochę z Rosji, trochę od Saudów, trochę od Persów, gaz z USA i Skandynawii i reszta naszego i jest dobrze. Żaden kierunek, żaden nie powinien przekroczyć 30% udziału.

 3. PRS

  Pewnie Szejkowi coś się pomyliło.... Poland-Holland jeden .... Lub z Czechami. Może na IDEXsie coś tam podpatrzyli z dziedziny robotów pirotechnicznych/saperskich oferowanych przez PIAP... Przyleciał gaz ,,przypilnować" i tyle

 4. Marek1

  Hmmm ... bardzo szkoda, że pan Katarczyk NIE powiedział o JAKI konkretnie sprzęt wojskowy polskiej produkcji mu chodzi. Niestety, w takim wypadku tak ogólne stwierdzenie wygląda tylko na werbalne "podziękowanie" za aneksowe zwiększenie zakupów w Katarze dość jednak drogiego LNG dla Gazoportu.

  1. ciekawy

   Jeżeli kolega jest tak wtajemniczony ,to może podzieli się informacją ile ten dość drogi gaz kosztuje Polskę. Sam nie mam zielonego pojęcia , ile płacimy za katarski gaz a jest to bardzo interesujące info.

 5. QDark

  Widać, iż nawet Polski rząd pomału, ale się uczy. My od Was gaz, Wy od nas "coś" :). Ogólnie kierunek dobry, ciekawe, czym ze zbrojeniówki byliby zainteresowani.

  1. taki kolo

   T-72

  2. niki

   Solidnie się zastanów nad tym co piszesz. Gaz z Kataru to gigantyczna wtopa a to z tego powodu że jest średnio droższy o ok 200 dolarów na 1 tys m3 niż gaz rosyjski. Kuwejczycy pewnie nie chcą stracić jeleni z Polski więc coś mamrotają o naszej broni.

 6. Ziem

  Chciałbyć miły. Co wezmą PILiCE ?

 7. ja.M

  +16 do dyplomacji dla pana katarczyka. Dla opłaconych przez szachermachera tłumaczę: "macie fajną ofertę", ale nie sprzęt.

 8. JASIO co wie

  rosomaki , raki , pioruny ,piraty oraz artyleryjskie systemy kierowania ... pójdą w Katar a my dostaniemy gaz i studentów Kataru do wyszkolenia na lekarzy ...

 9. Willgraf

  jakiego sprzętu ??? CARACALI jeszcze nie produkujemy

  1. west

   Szrotu za kosmiczne pieniądze nie kupują.

 10. KAR

  Proponuję zakup pancernych autobusów AUTOSAN, żeby mieli czym ewakuować kibiców podczas MŚ 2022!

 11. sojer

  i stoczniami...

 12. andy

  czyli konkretnie czym?

  1. Adam

   MSBS? Rosomak? JELCZ? .itd jak sie troche pomysli to jest kilka rzeczy ktore moga konkurowac CENA i jakoscia z zachodnimi , niech kupuja jak najwiecej , bedzie kasa na wiecej F16-

  2. P.R.S.

   ZU-23-2, żeby sprzedać z zarobkiem tym którym Polska nie może, a są w potrzebie i kupią za każde pieniądze.

  3. Podbipięta

   Ponoć Rak.

 13. sarin

  Krok we właściwym kierunku !!

 14. antydialog

  Możemy im zaproponować prawo zamówień publicznych z 90% upustem oraz dorzuć do tego gratis dialogi techniczne.

 15. wezyr

  Indie tradycyjnie kupują "słynne" WZT i są chętni kupować kolejne.Może o to idzie?

 16. Mateusz

  W zamian czego ? Budowę i sponsorowanie meczetów w Polsce ?

 17. Arek

  Polska powinna zaoferować Katarowi samoloty M-28NG Super Skytruck. Platforma gotowa, wsadzić radar Nysa, rakiety przeciwlotnicze nowej generacji Piorun oraz system minowania narzutowego Baobab. Pomalować farba ograniczającą odbicie radiolokacyjne opracowaną w naszych WZL. Sprzedać Katarowi za powiedzmy 100 mln $ za sztukę (32-36 egzemplarzy zapewni Katarowi dominację nad całym Bliskim Wschodem łącznie z Izraelem) , to daje około 3,5 mld $ za uzyskane pieniądze kupić pierwsza eskadrę F-35

 18. Pol34

  Co ma Wojsko Polskie chyba złom i przestarzały sprzęt . A Katar chce taki sprzęt dziwne . Wojsko Polskie z taki sprzętem można się wstydzić .

 19. X

  nasi katarscy przyjaciele zamówią cały zbiornikowiec bojowych kropli na katar, wyprodukowaną z polskich zakładach należących do Skarbu Państwa, podkreślił Prezydent...