W studiu Skanera Defence24.pl gościł nowy prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Wskazując w rozmowie z Jackiem Raubo na obecnie wykonywane zadania ARM i przede wszystkim wyzwania, jakie stoją przed całą strukturą w niedalekiej przyszłości. Podkreślając przy tym wnioski, które pojawiły się w kontekście rezerw materiałowych i zarządzania nimi w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Michał Kuczmierowski, nowy prezes Agencji Rezerw Materiałowych (ARM), w wywiadzie dla Defence24.pl wskazał na fakt, że pandemia COVID-19 w znacznym stopniu przywróciła dyskusję o roli i znaczeniu ARM dla całego państwa. Prezes M. Kuczmierowski wskazał również na problematykę utrzymywania niezbędnych zróżnicowanych rezerw strategicznych, które stanowią kluczowy element systemu bezpieczeństwa Polski.
Podkreślając, że wnioski, które wyciągnięto z pandemii koronawirusa pozwoliły na wprowadzenie szeregu zmian w funkcjonowaniu Agencji Rezerw Materiałowych. Dotyczy to zarówno reform w sferze struktury instytucjonalnej wewnątrz ARM, ale również pod kątem gromadzonych rezerw. Jak zaznaczył prezes Kuczmierowski, chodzi o wskazanie co się sprawdziło w momencie sytuacji kryzysowej, co zaś wymaga zmian.
Dla ARM kluczowym istotnym zadaniem, po doświadczeniach z COVID-19, jest rozszerzenie możliwości w sferze logistyki. Tak, aby nie tylko dysponować w składach odpowiednimi rezerwami, ale przede wszystkim móc je szybko dostarczać, tam, gdzie istnieje tego rodzaju potrzeba.
Agencja ma Jeszce na stanie te słynne respiratory za369 mln pln?
Odpowiedź jest prosta na pytanie zawarte w tytule - powoli u zupełnie nie w tą stronę w którą powinna.
Ok. Cóż zatem sprawdziło się w dobie Covida? Cokolwiek? Jak wygląda sprawa zabezpieczenia i zaopatrzenia ludności cywilnej w podstawowe środki ochrony antywirusowej, nawet zwykłe środki dezynfekcji... stężony alkohol. Co wam się sprawdziło? Macie takie zwykłe, ludzkie poczucie dobrze spełnionego obowiązku? A co się stanie w prawie 40-to milionowym państwie, w przypadku prawdziwych działań wojennych? Też przyznacie sobie premie i ordery i będziecie wmawiać sobie - bo każdy Polak widzi jak jest - że zdaliście egzamin? Da się tak żyć bez patrzenia sobie w twarz w lustrze? Kogo oszukujecie?
Niewydolnosc systemu?