Jach: prace nad projektem ws. Agencji Uzbrojenia są bardzo zaawansowane [SKANER Defence24]

28 września 2018, 10:09

Czy do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, który przygotowywany jest w MON? Nadzieję na to ma przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej i poseł PiS Michał Jach. – Wiem, że te prace są bardzo zaawansowane – powiedział polityk w programie SKANER Defence24.

Jach odniósł się m.in. do pomysłów zwiększenia wydatków obronnych. 15 sierpnia prezydent Andrzej Duda zaapelował o przyśpieszenie tempa, w jakim ma rosnąć budżet obronny – jego zdaniem poziom 2,5 proc. PKB powinniśmy osiągnąć już w 2024 r. a nie w 2030 r., jak zakładają przepisy uchwalone w ubiegłym roku. Z kolei na otwarciu najnowszej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że w resorcie zostały podjęte prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. FON istniał już w II Rzeczpospolitej i czerpał środki m.in. ze składek obywateli.

Zdaniem Jacha wydatki obronne powinny być wyższe niż przewidują obecnie obowiązujące przepisy.

Nie uważam, że jakakolwiek ustawa zwiększy w sposób automatyczny wydatki na zbrojenia. Potrzebna jest determinacja. Za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-07, gdy ustawa wymagała minimum 1,95 proc. PKB, zawsze przekraczaliśmy ten wskaźnik. Ba! W 2007 r. wydaliśmy ponad 2 proc. PKB na obronę narodową. Więc raczej determinacja i program rządowy, niekoniecznie regulowany ustawą może do tego doprowadzić.

przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS)

Szef komisji obrony w Sejmie powiedział, że ma nadzieję, iż do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Taki dokument przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a nie posłowie PiS. Jach przyznał jednak, że kontaktował się w tej sprawie z resortem. – Wiem, że te prace są bardzo zaawansowane i mam nadzieję, że zadanie pana ministra Mariusza Błaszczaka zostanie zrealizowane przez ministerstwo, a my w Sejmie natychmiast się za to weźmiemy – zadeklarował Jach.

Rozmowa, która została przeprowadzona podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, dotyczyła też planów utworzenia czwartej dywizji Wojsk Lądowych. Już po zakończeniu kieleckich targów resort ogłosił powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo powstanie w Siedlcach.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej jest potrzeba utworzenia silnego związku taktycznego po wschodniej stronie Wisły, choć będzie to przedsięwzięcie kosztowne i rozłożone na lata. – Potencjalne zagrożenie ze strony Rosji nie maleje i nie zniknie w perspektywie co najmniej kilkunastu lat, jeśli nie więcej, więc musimy na to odpowiedzieć – powiedział gość programu SKANER Defence24.

W opinii Jacha nowa dywizja powinna być wyposażona przede wszystkim w środki, które pozwolą na zwalczanie sił pancernych potencjalnego przeciwnika. – Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie gromadzą ciężkie dywizje pancerne, ćwiczą agresję wojskami pancernymi, więc ta dywizja (nowa, polska – przyp. red.) musi być wyposażona przede wszystkim w bardzo dobre uzbrojenie przeciwpancerne, które będzie odstraszającym elementem przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział poseł PiS. Jego zdaniem, takim uzbrojeniem przeciw siłom pancernym przeciwnika mogą być również własne czołgi, ale jest to kwestia do rozważenia.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Harry
piątek, 28 września 2018, 22:54

Pan się nie spieszy Panie Pośle. Rząd właśnie sobie wydłużył czas na rozmyślanie nad tym co kupić dla polskiej armii, tak więc nie ma pośpiechu. Ważne, że kiedyś tam w zamierzchłych czasach wydawaliście zgodnie z ustawą 1,95 na armię. Chociaż niczego nie kupiliście.

Harry 2
piątek, 28 września 2018, 19:53

"Jach: prace nad projektem ws. Agencji Uzbrojenia są bardzo zaawansowane" Chciałbym przeczytać: -prace nad NARWIĄ są bardzo mocno zaawansowane. -Prace nad polskimi pociskami do HOMARA są bardzo mocno zaawansowane -Prace nad NOTECIĄ są bardo mocno zaawansowane -Prace nad modernizacją wszystkich czołgów T72 są na ukończeniu. Wybrano do nich wszystko co najlepsze by żołnierz miał czym walczyć i czuł się bezpieczniej na polu walki -itd, itd a tu tylko wciąż generowanie nowych stanowisk dla ciotków, pociotków.

Marek1
piątek, 28 września 2018, 18:07

"Nowa dywizja musi być wyposażona przede wszystkim w bardzo dobre uzbrojenie przeciwpancerne" ... poseł Jach, jak wszyscy zresztą z "jedynie właściwej partii", żyje w innej rzeczywistości i nie przyjmuje do wiadomości, że WP posiada dramatycznie NISKIE zdolności ppanc. A to akurat jest dziedzina w której diametralna poprawę można osiągnąć relatywnie niewielkim kosztem i stos. szybko. Niestety oprócz buńczucznych obietnic, pokrzykiwań i medialnych pierdoletów o kolejnych postępowaniach analityczno-koncepcyjnych, Piratach, Karabelach, Pustelnikach itp bzdetach NIC realnie od 3 lat nie zrobiono w kwestii obrony ppanc. Ps. I proszę mi NIE pisać, ze kupuje się kolejne rakiety dla jedynych 260 posiadanych przez WP przenośnych CLU Spike-LR, bo one same BEZ kolejnych przenośnych, pojazdowych i śmigłowcowych wyrzutni(CLU) do niczego sie nie nadają.

As
piątek, 28 września 2018, 15:06

Jaka agencja uzbrojenia? A co tak dużo kupujemy? Jeszcze jeden pośrednik chcący jeździć na wycieczki do USA i innych krajów. Do tego obstawiony przez obce służby. Tak jak się patrzy na ostatnie lata to potrzebujemy raczej agencji do przeróbek postsowieckiego sprzętu i dialogów technicznych, bo to nie wymaga kasy.

-CB-
piątek, 28 września 2018, 14:37

Obecnie Inspektorat Uzbrojenia jest całkowicie podległy MON, działa na podstawie rozporządzeń MON, a jego szef jest z nadania Antoniego Macierewicza, więc co za różnica? Kolejne ruchy pozorne, żeby udawać, że się coś robi i bohatersko walczy z przeciwnościami... Od samego mieszania i zmian nazw herbata słodsza nie będzie...

polityk
piątek, 28 września 2018, 14:35

... do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Taki dokument przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej ... - ale to sejm ma stanowic prawo a ministerstwo ma je wykonac, czyli chrzanu ciag dalszy.

anty
piątek, 28 września 2018, 13:06

ja moge za free podpowiedziec AU co nalezy kupowac co bedzie stanowic co prawda tanie ale niezwykle skuteczne uzbrojenie i stosunkowo duza i wlasciwa sile ognia jako wstepny element odstraszania, nie musza panstwo czekac na ustawy i analizy. Ponadto jestem pewny ze z Funduszu Obrony Narodowej m.in. ze składek obywateli nic nie bedzie. Lepiej jakbym sam sobie kupil bron, maske i kamizelke a nie czekal na panstwo. Mam nadzieje ze FON nie bedzie przymusowy.

Tweets Defence24