Izraelskie radary dla niemieckiej armii

18 czerwca 2021, 12:26
IAI-ELTA-Germany_01-800x534
Fot. IAI ELTA
Reklama

Koncern Israel Aerospace Industries (IAI) poinformował, że niemieckie wojska lądowe otrzymają taktyczne mobilne systemy radarowe pola walki, produkowane przez tę izraelską spółkę. 

Kontrakt o wartości ok. 36 mln EUR na dostawy radarów taktycznych został zawarty pomiędzy Niemieckim Federalnym Urzędem ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw), a spółką zależną IAI ELTA SYSTEMS LTD i ESG Elektroniksystem und Logistik GmbH. Na jego mocy wyprodukowanych i dostarczonych ma zostać 69 egzemplarzy systemów WatchGuard z terminem dostaw w latach 2022-2024 wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia oraz częściami zamiennymi.

IAI jest pionierem w rozwoju technologii radarowej oferującej różnorodne produkty sprzedawane na całym świecie. Przez lata nasi klienci dostarczali nam informacje operacyjne w czasie rzeczywistym i doświadczenia bojowe, które zostały zintegrowane ze wszystkimi naszymi produktami. Jesteśmy dumni ze współpracy z ESG w zakresie dostarczania naszych zaawansowanych rozwiązań niemieckim wojskom lądowym

wiceprezes i dyrektor generalny IAI-ELTA Land Systems Division Zvi Yarom
image
Reklama

WatchGuard to już piąta z kolej generacja taktycznego radaru dozorowania naziemnego typu Ground Surveillance Radar (GSR) opracowanego i produkowanego przez IAI. Wykorzystuje on zarówno technikę obserwacji ciągłej (staring), jak i przeszukiwania elektronicznego, dzięki czemu może dostosowywać się do dowolnego scenariusza powierzonych mu zadań. Według producenta dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania radar, zapewnia duże prawdopodobieństwo wykrycia i śledzenia celu. System jest zdolny do pracy zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych oraz do prowadzenia długotrwałego rozpoznania i obserwacji dużych obszarów. Dodatkowo może także śledzić wcześniej zidentyfikowane cele nieprzyjaciela oraz w czasie rzeczywistym dane o ich jego położeniu, oraz informować o efektach ich rażenia.

W Bundeswehrze system ten otrzymał nazwę BARÜ (naziemny system rozpoznania i monitorowania obszaru) gdzie ma zastąpić coraz bardziej starzejące się systemy takie jak: PARA (radar rozpoznania czołgów), ABRA (radar obserwacyjny artylerii), LEGAR 1 (lekki radar rozpoznawczy pola walki) oraz BOR-A 550 (zespół radarów dozorowania naziemnego). Zapewni on także kompleksowe pozyskiwanie informacji dla wszystkich szczebli dowodzenia niemieckiej armii w celu określenia potencjału zagrożenia i możliwości operacyjnych, a także warunków panujących w potencjalnych obszarach kryzysowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Urjasz
sobota, 19 czerwca 2021, 05:20

To skandal Przecież niemiecki przemysł mógł te radary spokojnie zrobić Do tego bez offsetu! ;)

adamus
piątek, 18 czerwca 2021, 22:22

My kupiliśmy od Bratanków radary, które pozwalają na wykrycie osoby pieszej na dystansie 8 km, a dużych pojazdów 24 km z dokładnością 3 m na każde 3 km. Nasze ważą trzydzieści kg. Niemieckie tylko dziesięć kg. ale wykrywają pojazdy do 15 km, człowieka na 7 km.

JOK3R
piątek, 18 czerwca 2021, 20:40

Trochę wstyd, że mamy polskie firmy produkujące dobrej klasy radary, ale radary pola walki zostąły zakupione za granicą.

wert
niedziela, 20 czerwca 2021, 12:19

PIT-R już ma pełne obłożenie do 2025 a dalej kolejne 25-30 lat na produkcję radarów Wisła/Narew. Wstyd że Radwar nie podwaja/potraja zdolności produkcyjnych

Davien
niedziela, 20 czerwca 2021, 14:14

Wisłą panie wert uzywa radarów Raytheona AN/MPQ-65 i LTAMDS w fazie II a tych Radwar produkowac nie będzie.

wert
niedziela, 20 czerwca 2021, 17:57

cóż za dokładność. Masz rację co dalej nic nie zmienia. Coś ponad 130 radarów przy zdolnościach produkcji dzisiejszej 5-6 szt/rocznie

andys
sobota, 19 czerwca 2021, 12:25

Bardzo wstyd!!

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 09:22

Bo nie produkujemy radarów pola walki?

Dark
piątek, 18 czerwca 2021, 17:05

A u nas kupiliśmy jakieś szemrane Węgierskie radary ... od spółki niewiadomego powinowactwa...

AXM
sobota, 19 czerwca 2021, 07:15

Pewnie Putin oddał dla swojego przyjaciela Orbana jakiś szmelc a Orban po odmalowaniu postanowił na szmelcu jeszcze zarobić :)

Darek
piątek, 18 czerwca 2021, 16:14

Muszą kupić bo inaczej zostaną antysemitami tak damo jak musieli Izraelowi dołożyć sie do ubotów i korwet.

AA
piątek, 18 czerwca 2021, 15:27

Które przestaną działać gdy moskale ruszą na zachód

Dudley
piątek, 18 czerwca 2021, 18:55

W jaki cudowny sposób? Rozumiem ze każdy radar można wykryć, i zakłócić jego pracę. Ale wyjaśnij mi w jaki sposób można spowodować by przestał działać. Może spróbuję wykorzystać tą unikalną wiedzę.

dim
sobota, 19 czerwca 2021, 10:29

Przestają działać poprawnie, gdy odbiorą taką komendę. A jak odbiorą ? A nie wiem dokładnie, ale na pewno po torze odbiorczym. Np. gdy jakieś echo doda do sygnału odbitego komendę "nie pokazuj mnie". Albo "w ogóle idź sobie na piwo, na 30 minut". A zanim zajmie się tym jakikolwiek sewis... nim ktoś z obsługi zorientuje się i podłączy jakąś zdalną diagnostykę... zanim z tamtej strony łącza zajmie się badaniem serwisant... problemu oczywiśc ie już nie będzie. Celu wykonanego w międzyczasie ataku przeciwnika pewnie też już nie będzie. W każdym razie Kolega @AA to zapewne miał na myśli. Choć nie sądzę, by Żydzi zadarli z Niemcami. To przecież polska wina, ten Holokaust i trochę także tych tam... nazistów. Nie niemiecka.

Tweets Defence24