Reklama

Polityka obronna

Irakijczyk podejrzewany o terroryzm zatrzymany w Łodzi

Fot. www.policja.pl
Fot. www.policja.pl

Obywatel Iraku, podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego został zatrzymany w Łodzi - donosi Polsat News. Postawiono mu zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych, ale na razie nie ma podstaw by przedstawić mu zarzut udziału w działalności terrorystycznej.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Polsat News przy zatrzymanym znaleziono notatki, które mogły wskazywać na to, że planował przeprowadzenie w Łodzi zamachu terrorystycznego. Działania związane z podejrzeniami o planowanie zamachu prowadzą funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na razie Irakijczyk został aresztowany na okres dwóch miesięcy, pod zarzutem posiadania materiałów wybuchowych.

AKTUALIZACJA 17:46 

Szefowa wydziału prok. Beata Marczak powiedziała później dziennikarzom, że śledztwo prowadzone jest przeciw obywatelowi Iraku, którego zatrzymano 21 lipca w Łodzi. "Następnie został on poddany czynnościom procesowym, związanym z ogłoszeniem zarzutu oraz przesłuchaniem w charakterze podejrzanego" - dodała.

"Postawiono mu zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" - powiedziała Marczak. Pytana o znaczenie terminu "śladowe ilości", podkreśliła, że u zatrzymanego nie stwierdzono takiej ilości materiału wybuchowego, która mogłaby spowodować wybuch. Jak dodała, prokuratura nie ma informacji, aby te śladowe ilości wynikały z faktu, że wcześniej doszło do skonstruowania bomby. 

"Na podstawie dowodów zebranych do tej pory nie było podstaw, by przedstawić mu zarzut udziału w działalności terrorystycznej" - zaznaczyła prokurator. "Śledztwo w sprawie zostało powierzone łódzkiej delegaturze ABW; prowadzone jest także z udziałem CBŚ i innych jednostek policji" - dodała.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że służby nie informowały o zagrożeniu atakami terrorystycznymi podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednocześnie przypomniał o zwiększonej liczbie patroli policji i Straży Granicznej. "Codziennie do czasu zakończenia Światowych Dni Młodzieży ponad 7,5 tys. policjantów dodatkowo patroluje polskie ulice, lotniska, dworce kolejowe, centra handlowe i inne miejsca, w których mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludności" - powiedział minister Błaszczak

PAP - mini

Reklama

Komentarze (6)

 1. prawnik

  Podobnie podczas pierwszej tury w Iraku nasi znalezli rakiety z BST

 2. dropik

  nieznaczne ilosci materiałow wybuchowych, ktore nie mogły byc użyte do eksplozji. służby się sprawdzily. Mial byc sukces to jest.

  1. Arek102

   Kolega nie rozumie o czym czyta... Na ślad tego Irakijczyka trafiły psy tropiące, które wyszukiwały materiałów wybuchowych na drodze przejazdo papieża. Oznaczało by to, że "gość" miał kontakt ze sporą ilością lub był w pomieszczeniu gdzie znajdowały się duże ilości materiałów wybuchowych. Posiadał on listę tzw. miękkich celów terrorystycznych w Łodzi -dużych centrów handlowych. Poza tym ostatnie wydażenia w Euopie świadczą o tym iż ktoś lub coś musi zajmowć się wyborem celów - kordynatorem i orgazatorem, mósi działać wywiad na miejscu (Polsce). A to, że póżniej policja powie że ten czy ów leczył się psychiatrycznie lub odwiedzał ośrodki leczenia depresji to "zapomina" przy tym dodać, że ów "depresja" pozwala na pozostanie imigranta w kraju, pomimo nakazu opuszczenia go. Dzięki temu może bezkarnie przebywać długie lata i organizować zamachy i/lub brać w nich udział.

 3. taki sobie

  Polityka polityką, ale wszystkim "zasuwającym" w mundurach lub bez przy tej imprezie - dziękuję i oby było bezpiecznie i bez zdarzeń.

 4. Rbgt

  Patrick Calvar, szef departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego Francji "Kraj znajduje się na krawędzi wojny domowej”.

 5. k9

  Błaszczak znów się zagubił...

  1. pewny

   Błaszczak robi to co robić powinien. Brawo

  2. Rene

   moim zdaniem Błaszczak się sprawdza.

 6. kilimek

  Witam, zgodnie z informacjami nie odnaleziono wszystkich materiałów wybuchowych jakie posiadał ten człowiek ze sobą. Z drugiej strony jeśli jest on częścią "większej działalności" na terenie naszego kraju to nie miałbym skrupułów by z takiego osobnika wyrwać wszystkie informacje nawet siłą. Musimy pamiętać, że tu chodzi o życie niewinnych ludzi!! odstawmy na bok poprawność polityczną, a media niech się zastanowią czy śmierć, która tak łatwo się "sprzedaje" jest ich celem. Nie chcę nawoływać no nacjonalistycznych działań - to nie jest moim celem. Pragnę, żyć, tak żyć bezpiecznie, bez strachu wsiadać do autobusu, dojeżdżać do pracy i wracać do swojej rodziny.

Reklama