Indie i S-400. Waszyngton rozważa wprowadzenie sankcji

2 września 2018, 14:44
840_472_matched__oz56hu_b4855912481b8fcf552f71f4646794a1
Fot. mil.ru
Reklama

Zastępca amerykańskiego sekretarza obrony ds. Azji i Pacyfiku Randall Schriver ostrzegł w minionym tygodniu, że Waszyngton "nie wyklucza" wprowadzenia sankcji wobec Indii w przypadku kupna przez New Delhi rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400.

Indie zamierzają w tym roku sfinalizować umowę kupna rosyjskiego systemu S-400, którego dostawy miałyby rozpocząć się za dwa lata. Stany Zjednoczone z uwagą przyglądają się rozmowom, jakie New Delhi prowadzi z Moskwą, obawiając się, że po uruchomieniu indyjskie S-400 mogłyby służyć do zbierania informacji na temat możliwości amerykańskiego sprzętu. Sankcje związane z kupnem broni od Rosji mają być wprowadzone na podstawie amerykańskiego prawa, penalizującego współpracę z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Kongres wprowadził jednak możliwość rezygnacji z sankcji dla państw-sojuszników USA, które pozostawały w dobrych stosunkach z Rosją, kupując od niej broń, ale zainteresowane są nabyciem uzbrojenia amerykańskiego. Co więcej, jako przykład takiego państwa wskazywano wówczas Indie, faktycznie od kilku lat nawiązujące coraz ściślejsze kontakty wojskowe z USA, a gorącym zwolennikiem wprowadzenia tego rodzaju wyjątków był sekretarz obrony USA James Mattis.

Dotychczas wydawało się więc, że Waszyngton może skorzystać z tej możliwości wobec Indii, które w przeszłości prowadziły działania zbliżonego rodzaju, również zagrożone sankcjami, w stosunku do Iranu. Podobnie zresztą sytuacja wygląda w przypadku Turcji, gdzie - choć mówi się o przetrzymaniu kupionych przez Turcję samolotów F-35 w Stanach - nie wprowadzono sankcji mimo kupna przez Ankarę rosyjskiego systemu przeciwlotniczego.

Wypowiedź amerykańskiego urzędnika pozwala jednak przypuszczać, że - wbrew wcześniejszym opiniom - Indiom grozi wprowadzenie amerykańskich sankcji. Stwierdzenie zastępcy sekretarza obrony może też jednak być przygotowaniem gruntu pod rozmowy indyjsko-amerykańskie, do jakich ma dojść w nadchodzących tygodniu. Indie odwiedzą wówczas sekretarze obrony James Mattis i stanu Mike Pompeo, którzy rozmawiać będą ze swoimi indyjskimi odpowiednikami. Z całą pewnością jednym z ważniejszych punktów rozmów będzie sprawa kupna systemu S-400.

Schriver dodał, że w przypadku dojścia indyjsko-rosyjskiej umowy do skutku, decyzja o wprowadzeniu sankcji zostanie podjęta "na najwyższym szczeblu".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Reklama
Davien
poniedziałek, 10 września 2018, 11:33

Lusi, ty sie o budzet i zadłużenie USA nie martw, ich na to stać, zajmij sie lepiej swoja Rosją i jej obligacjami o statusie smieciowych których nikt nie chce kupować:) A co do wojny to jak na razie ich wywoływanie to tez domena Rosji: Gruzja, Ukraina itp . A co do dolara to będzie on waluta wymienialna długo potem jak o rublu swiat dawno zapomni:)

lusi z mokradeł
sobota, 8 września 2018, 22:07

@ Davien - a który kraj nie jest wrogiem oprócz Polski , USA ? Jeśli dolar przestanie być walutą wymienialną , a zadłużenie jest przeogromne ( weksle bez pokrycia ) ludność i wojsko na kredycie jadą - to co przewidujesz ?????? kolejną wojnę - tylko gdzie w Polsce , Europie !

Davien
czwartek, 6 września 2018, 01:37

Zbieracz i znowu sie osmieszasz:) To nie Amerykanie lataja do dzis rakietami powstałymi dzięki pracy niemieckich naukowców a Rosjanie: Sojuzy są modernizacja R-7 która bez prac H. Grottrupa nad pociskami R-2/5 wykorzystanymi przez Korolowa pewnie nawet by nie powstała bo jak Korolow sam coś robił to popatrz sobie na N-1:) Patriotów nikt Indiom nie oferował a USa nie ma po prostu zamiaru sprzedawać swojej broni państwom kupującym od przeciwnika Stanów i wszystko.

bryxx
środa, 5 września 2018, 14:42

Algieria, Egipt. ZEA, Katar, Grecja, Turcjia itd. itp. Mało to czy dużo? O maluchach typu Irak Afganistan czy Indie oraz Chiny szkoda wspominac . Nie chcecie od nas? To embargo , tak niby wolny rynek wygląda? Wczorajsza deklaracjia Trumpa w obronie ISIS wpisuje sie w ten obraz. To kolejny raz pokazanie jakiej demokracji i jakiego wolnego rynku bronią amerykanie na świecie.

Davien
środa, 5 września 2018, 10:09

Lusi, mobilnośc to nie wszystko, AARGM czy SDB i tak nie uciekną:) W zwalczaniu rakiet S-400 bez hit to kill ... Także nowe wersje Patriota z IBCS i nowymi efektorami będą znacznie lepsze od dosyc starego juz S-400 w zwalczaniu samolotów wiec naprawde daruj sobie tą propagandę

zbieracz
środa, 5 września 2018, 09:51

@Davien - a ten dalej swoje , w zaparte idzie jak nie jeden polityk , w kółko jedno i to samo . Gdyby te patrioty były aż tak super a S-400 takie złe . To amerykanie nie zabraniali by krajom należące do NATO zakupu ruskiego sprzętu . Aby zrównoważyć kilka rodzajów uzbrojenia ? Lecz zaraz odgrażają się sankcjami i innymi pierdołami - a sami nawet rakiet nie potrafili zaprojektować , tylko poprosili \" von Brauna \" by im z konstruował rakietę .

Davien
środa, 5 września 2018, 01:58

Panie putin nikt Indiom nie proponował patriotów wiec daruj sobie zmyslenia a co do lepszości S-400 to istotnie od podstawowego Patriota jest nieco lepszy przeciwko samolotom, natomiast przeciwko rakietom leży i kwiczy. Panie Bmbardzier, dla USA Turcja czy Irak są nieduzymi rynkami w porównaniu z tym co sprzedaja np do AS czy innych państw i nic nie tracą. Jakos Turcy dalej kupuja od USA, podobnie Irak, a Indie przestawiaja na amerykański sprzęt całe lotnictwo. A sankcje działaja jak najbardziej o czym juz się parę państw przekonało między innymi twoja Rosja.

lusi z mokradeł
wtorek, 4 września 2018, 21:58

Davien - znajdz inny argument ! Ta płyta Twoja już wyświechtana ...? S- 400 jest dużo sprawniejszy i mobilniejszy jak te patrioty i basta ? Spójrz na obrazek tytułowy - to nie jakieś furki ciągnięte jak wóz Drzymałe , lecz samodzielne pojazdy na których jest usadowiony konkretny kompleks ????

Davien
wtorek, 4 września 2018, 13:50

I co począć z tym światowym awanturnikiem - pali mosty za sobą ! Aż im tego dulara $ strącą na dno tyle ile warta jest ich gospodarka ....? A że dular $ to kredyty ( weksle bez pokrycia ) - wojna musi być \" PENTAGON i CIA ????????? A zapomniałem o ich prezydencie - obecnie TRAMP !

Bombardier
wtorek, 4 września 2018, 13:43

To już jest panika, USA tracą rynki zbytu dla swojego uzbrojenia, Turcja,Irak, teraz Indie. Rząd USA nic nie może zrobić politycznie bo USA traci na znaczeniu więc idzie w sankcje. Czym więcej sankcji tym świat będzie się przyzwyczajał i będzie widział że nie działają. A skutkiem tego dalszy polityczny i prestiżowy upadek USA.

putin
wtorek, 4 września 2018, 13:11

Indie to nie polska chca offsetu i technologii i kontroli nad dana bronia a Rosja im to zagwarantyje USA nie i dlatedo odpadli poza tym s 400 jest lepszy i tyle

Davien
poniedziałek, 3 września 2018, 23:10

Tak ogólnie do wszystkich tu piszących: USA po prostu nie maja zamiaru sprzedawać swojej broni państwom które kupuja od ich przeciwników, to akurat całkiem logiczne.

Davien
poniedziałek, 3 września 2018, 23:08

Po pierwsze niki: nikt nie spzredawał Indiom Patriotów, Indie nawet sie o to nie pytały, po drugie USA nie maja zamiaru sprzedawać broni krajom które kupuja u ich przeciwników a ropsja swoimi działąniami sama do tego doprowadziła. panie rozczochrany, biorąc pod uwage co Indie kupują w Stanach a co w Rosji to raczej biedny los tych S-400. Jak nie chcą kupować w USA wolna droga, Indie są suwerennym państwem i same obliczą co im sie bardziej opłaca: czy S-400 czy lotnictwo , bo po wpadkach Rosji samolotów od niej na pewno nie kupią a ich jedyny własny mysliwiec napędzany jest silnikiem ze Stanów.

pawel108
poniedziałek, 3 września 2018, 20:54

Amerykanie chca rozlozyc gospodarczo Rosje. Amerykanskie firmy i banki wejda na Rosyjski rynek 200 milionow ludzi. Wtedy do wladzy dojdzie ktos potulny jak Jelcyn. Bedac zalezynym od USa wesprze ten kraj w rywalizacji z Chinami - a wtedy Panstwo Srodka nie ma szans. W ten sposob USa moga byc hegemonem w Swiecie na kolejne 40, 50 czy 100 lat. Kluczem jest to po ktorej stronie stanie tak nic nie znaczacy kraj jak Rosja. Chiny zas przeciwnikiem glownym. Plan B - jest inny. Jesli Rosji nie uda sie zlamac sila - trzeba bedzie przekupic w odpowidnim momncie. Dla USa oplaca sie np w 2030 oddac Rosji Ukraine, Panstwa Baltyckie czy nawet Polske po to by z jej pomoca pokonac Chiny. Oczywscie Chiny tez beda staraly sie przkupic Rosje na swoja strone i nie tylko ja. Zobczymy

deksa
poniedziałek, 3 września 2018, 18:58

Tak wszyscy czekaja aż amerykanie dojądą to tzw. ściany, i w koncu wszyscy nałoża sankcje na amerykanów i będzie chwatit.

laesir
poniedziałek, 3 września 2018, 17:39

Teraz już wiecie dlaczego nie będzie białoruskiego, ukraińskiego ani polskiego Homara. Musi być \"Made in USA\"

zyg
poniedziałek, 3 września 2018, 17:22

Wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego Rosji są objęte sankcjami. Kilka tyg temu Departament Stanu ocenił koszt dla Rosji na ok $15 mld w kontraktach którymi rosyjska propaganda się zachwycała a które ze względu na sankcje nie doszły do skutku. Do dopełnienia kabaretu Ławrow oświadczył dziś że \"Rosja nie zdecydowała się na wprowadzenie symetrycznych sankcji ekonomicznych wobec USA\" To przypomina \"symetryczne sankcje kulturalne\" nałożone przez peerel Jaruzelskiego na USA w stanie wojennym :))) Budżet obronny USA to $716mld .. czyli 60% PKB Rosji. Czekamy na symetryczne sankcje Meksyku wobec USA :))))

Yssgdhd
poniedziałek, 3 września 2018, 16:43

Czy jeżeli usa nałoży sankcje na Rosję Iran Indie itp to czy nie odbije im się to w PKB??

jack
poniedziałek, 3 września 2018, 13:00

Świat madrzeje i nie daje sie teroryzowac najwyższy czas

ANDREW
poniedziałek, 3 września 2018, 12:58

Ameryce odwala najwyższy czas tego teroryste światowego utemperowac myślę ze europa mądrzej nie myślę o polsce

fumfel
poniedziałek, 3 września 2018, 12:29

I teraz pomyślcie jak \"suwerennym\" krajem jest taka polska. Już lać na to, że nasi żołnierze chodzą z amerykańskimi oznaczeniami (polskie się nie nadają bo Dżon nie wie co to, kto to). Przecież gdyby nagle mon kupił coś od Rosji to chyba nasz najlepszy sojusznik i przyjaciel by nas dosłownie zaj...

Miki
poniedziałek, 3 września 2018, 12:21

To jawny szantaż

kristo
poniedziałek, 3 września 2018, 10:43

To ruskie cóś w ogóle jest warte cóś. Idea budowy tego czegoś pochodzi jeszcze z czasów ZSRR (s-200 s-300). Różnica jedynie w tym, że kolejny zestaw czy to s-400 czy s-500 każde jest większe od poprzedniego. Czyli większe silniki bo zasięg większy ale sprawność w likwidowaniu celów pewnie taka sama jak w s-200 itd

czytam to wiem
poniedziałek, 3 września 2018, 10:12

@tak sobie piszę: \"Zastanawia mnie jak dobry musi być S-400\" - minister obrony Turcji powiedział: \"Nie ma ANI JEDNEGO parametru pod względem którego S-400 nie przewyższałby Patriot\"... Poza tym S-400 jest \"Shoot-and-scoot\" a Patriot nie spełnia podstawowego wymogu opl w XXIw - nie jest mobilny. Do tego jest sektorowy (90-120 stopni, różne źródła różnie podają), więc nie jest w stanie bronić 360 stopni.

rozczochrany
poniedziałek, 3 września 2018, 10:03

Amerykanom chyba się Indie z Polską pomyliły i myślą ze mogą szantażować suwerenny kraj jak swoja kolonię. Myślę że tak poważne państwo jak Indie po prostu podejmie własna suwerenna decyzję a w tym momencie USA im nawet to ułatwiło. Państwa BRICS są dla Indii ważniejszym i bardziej perspektywicznym partnerem niż USA. A przemysł USA pewnie już żadnej broni do Indii nie sprzeda. Inni zarobią.

ktos
poniedziałek, 3 września 2018, 09:54

Nie wiem czemu macie takie niesamowite teorie. USA chce wykonczyc Rosje gospodarczo. Sprzedaz sprzetu wojskowego to znaczna czesc budzetu Rosji wiec blokujac zakupy przyblizaja moment plajty Rosji. Jak dla mnie prosta strategia.

zeus89
poniedziałek, 3 września 2018, 08:24

Niektórzy to mam wrażenie, że głupich udają. USA nie nakłada sankcji na kraje, które nie kupują żadnej obrony przeciwlotniczej. Nie nałożyły sankcji gdy Polska rozważała Izraelskie zestawy. USA grozi sankcjami krajom, z którymi współpracuje, a które chcą podjąć współprace militarną z Rosją bo to jest dla USA z wielu powodów niekorzystne jak i dla całego NATO. W skrócie USA nie chce nakłonić Indie do kupna swoich zestawów. Chce jedynie nie dopuścić do zakupu S-400.

adams
poniedziałek, 3 września 2018, 08:04

tak sobie piszę - jak dobre są s-400 to można było zobaczyć w Syrii gdy ruscy straszyli amerykanów że strącą każdą rakietę lecącą w kierunku baz syryjskich.Amerykanie i Francuzi wystrzelili rakiety i żadna zestrzelona nie została,no tak wedlug ruskiej propagandy nie zestrzelili tych rakiet bo załogi s-400 własnie były na papierosie :)

Bartek 1
poniedziałek, 3 września 2018, 01:42

Nie zastraszają tylko prowadzą negocjacje. A jak trochę brutalnie to co tam, bywa :) Od kilku lat trwa proces rugowania Rosji z rynku indyjskiego i teraz widzimy jego następny etap. Jak się zakończy? Nie wiadomo. A co do samej S-400, jakie są jej możliwości nam też nie wiadomo. Na pewno jest to broń najnowocześniejsza i wykonana w najlepszych rosyjskich zakładach. Im mniej jej sprzedadzą, tym mniej będą mieli środków i doświadczeń na jej rozwój. Najlepsi rosyjscy inżynierowie będą mogli spożytkować czas na produkcję kartoszek, zboża ( Rosja coraz więcej go eksportuje!) czy nawet kałasznikowów. Będzie swojsko i ekologicznie. Czyż za to nie należy podziękować USA?

Davien
poniedziałek, 3 września 2018, 00:05

MOMO, nikt Indiom nie proponował Patriotów wiec jaka konkurencyjność?. A co do zastraszania to po prostu nie będą sprzedawać swojej broni komus kto kupuje u wrogiego Stanom państwa i tyle.

smiesznietroche
niedziela, 2 września 2018, 23:09

Trochę śmiesznie brzmi jak ktoś przymusem wskazuje mocarstwu atomowemu z jakim krajem ma handlować i od kogo kupować broń. Z resztą polityka zastraszania jeszcze nikomu nie przyniosła nic dobrego. Za chwilę świat zrezygnuje z petrodolara i dopiero będą sankcje.

niki
niedziela, 2 września 2018, 22:48

S-400 nie są lepsze niż Patrioty ale są znacznie tańsze. Indie nie są głupie i nie będą płacić 4,7 mld usd za 2 baterie Patriot. Druga sprawa to fakt że pokazują całemu światu że same decydują co i od kogo kupują (podobnie jak i Turcja). USA żadnych sankcji na Indie nie nałożą bo zwyczajnie by im się to nie opłaciło. Dodatkowo budują łańcuch sojuszniczy wokół Chin i nie mogą sobie pozwolić na utratę Indii. Co prawda to nie tak kluczowe państwo w tym łańcuchu jak Japonia czy Korea ale jednak dość istotne z racji położenia i potencjału.

dyndas
niedziela, 2 września 2018, 22:28

Niebawem łatwiej będzie już napisać kto nie podlega sankcjom amerykańskim niż wypisywać długą listę tych którzy im podlegają.

Hanys
niedziela, 2 września 2018, 21:58

Skoro Turcja nie przejmuje się amerykańskimi sankcjami i Erdogan zapowiedział że i tak kupi S-400, to tym bardziej nie sądzę żeby Indie wystraszyły się amerykańskich sankcji, zresztą bzdurnych sankcji no bo... Ameryka tak kocha rzekomo wolny rynek i konkurencję, ale widocznie by chciała mieć monopol i karać każdego kto kupi nie tam gdzie trzeba :)

MOMO
niedziela, 2 września 2018, 21:38

No tak nie są konkurencyjni więc zastraszają.

machony
niedziela, 2 września 2018, 21:05

Jeszcze trochę a wszyscy wypną się na USA. tfuuu

Rzyt
niedziela, 2 września 2018, 20:45

Amerykanie maja jakąś chorobę...kupisz nie ode mnie to sankcje...jezeli USA tak się zachowywać będzie. To jedynym sojusznikiem ameryki to będzie Izrael a najwierniejszym dywanem kraj nad Wisłą

wox
niedziela, 2 września 2018, 19:46

Kto nie jest z Nami ten jest przeciwko Nam... Chyba autora tych słów nie trzeba przypominać. Nad polityką przemocy i przymusu made in USA to już nawet płakać się znudziło...

tak sobie piszę
niedziela, 2 września 2018, 19:28

Zastanawia mnie jak dobry musi być S-400, że USA tak się go boją i jak dużo musi być lepszy od PAC-3 MSE, że Indie nawet pod groźbą sankcji USA nie chcą kupić PAC-3 MSE, a upierają się przy zakupie S-400.

polin
niedziela, 2 września 2018, 18:23

Nie przypadków są tylko znaki.

Polski Miś
niedziela, 2 września 2018, 17:42

I ta kończy się współpraca z Rosją. USA poprostu dba o swój rynek zbytu

xd
niedziela, 2 września 2018, 17:13

i niech nakładają, im więcej ich nakładają, tym więcej \"przyjaciół\" mają,

Tweets Defence24