IAI wzmacnia obecność w Australii

27 maja 2021, 10:08
IAI_Mini_Harpy_0006
Fot. IAI
Reklama

Israel Aerospace Industires (IAI) poinformował o otwarciu lokalnego biura w Australii, które już wkrótce ma zaprezentować swoją ofertę na tamtejszy rynek. Demonstracja ta ma mieć miejsce w trakcie targów zbrojeniowych Land Forces Australia 2021.

Według komunikatu prasowego IAI ma to na celu dalsze rozszerzanie jej globalnej obecności. Izraelska spółka chce zacieśnić współpracę i wymianę know-how z australijskim przemysłem zbrojeniowym. Wspomniana wystawa przemysłu zbrojeniowego ma odbyć się w dniach 1-3 czerwca br. w Queensland w północno-wschodniej części Australii. W trakcie jej trwania firma ma przedstawić szereg swoich systemów uzbrojenia i wyposażenia proponowanych dla wojsk lądowych.

image
Fot. IAI

Wśród mających się znaleźć na stoisku IAI konstrukcji wymieniono kilka różnych modeli. Pierwszych z nich ma być zautomatyzowany system zarządzania polem walki Athena, który wykorzystuje zestawem sensorów optoelektronicznych i radarów do rozpoznawania i nadzorowania pola walki. Ma on pozwolić na kompleksowe dowodzenie i kierowanie pododdziałami złożonymi zarówno z bezzałogowych jak i załogowych systemów uzbrojenia. Dzięki wykorzystaniu w znacznym stopniu elementów sztucznej inteligencji  ma on cechować się błyskawicznym i precyzyjnym zbieraniem i przetwarzaniem informacji, które następnie wykorzystywane są w walce.

image
Fot. IAI

Drugi z nich to WindGuard, który jest nowoczesnym radarem z układem fazowanym instalowanym na ciężkich wozach bojowych w ramach aktywnego systemu ochrony pojazdu typu hard kill Trophy. Jego głównym zadaniem jest ciągłe skanowanie przestrzeni wokół chronionej platformy w celu poszukiwania i wykrywania zagrożeń przeciwpancernych takich jak przeciwpancerne pociski kierowane, granaty przeciwpancerne czy niekierowane pociski rakietowe. Po jego zlokalizowaniu śledzi je i nakierowuje wyrzutnie przeciwpocisków na cel w celu przechwycenia i zneutralizowania zagrożenia przed porażeniem bronionej platformy bazowej.

image
Fot. IAI

Zaprezentowane mają zostać także dwa rodzaje bezzałogowych statków powietrznych a konkretnie amunicja krążąca oferowanej przez IAI. Mowa o dwóch systemach: IAI Mini-Harop i IAI Rotem. Pierwszy z nich to najnowsza, zminitaryzowana wersja systemu IAI Harop w układzie płatowca z tylnym napędem. Przy masie całkowitej 40 kg przenosi on głowicę bojową o masie 8 kg oraz może prowadzić operacje w zasięgu do 100 km przez maksymalnie dwie godziny. Drugi z nich to z kolei lekki kwadrokopter o masie całkowitej 6 kg, który przenosi głowicę bojową o masie 1,2 kg. Oba te systemy dzięki zastosowanym w nich głowicom optoelektronicznym mogą być także wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania.

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
dim
piątek, 28 maja 2021, 10:22

izraelski przemysł zbrojeniowy bardzo stara się mocno wyjść i poza Izrael. (1) Gdyż na wielu rynkach broń nie- made in Israel sprzedaje się lepiej. Politycy mają przecież "na głowie" wyborców. (2) Ponieważ przyszłość państwa Izrael... hmm... nie jest stuprocentowo pewna. A przedsiębiorcy, którzy rozwinęli to przemysłowe imperium wcale nie zamierzają nagle zostać rozbitkami. Ostatnio kilka podmiotów wspólnie nabyło też główne (dawniej) greckie zakłady zbrojeniowe. Podkreślaj, że nie będzie zmiany w nazwie i znaku firmowym. Ale nie zdradzają co i dokąd zamierzają tam produkować. Chodzi o to, że Grecy mają w trzecim świecie łatwiej, wszędzie układy, nimal brak negatywnego elektoratu... Słyszałem coś o zakładach zbrojeniowych, izraelskiego kapitału, także w głównych krajach Zachodu. A nawet opinię, że ponad 50% produkcji faktycznie izraelskiej, realizowana jest poza Izraelem. Chłopy myślą !

rtv
czwartek, 27 maja 2021, 14:52

Redaktorze Repetowicz, może coś o sojuszu Austalijsko-Izraelskim?

Tweets Defence24