Reklama

Geopolityka

Przekrój pocisku Hellfire. Fot. Stahlkocher (Wikimedia Commons)

Hellfire dla holenderskich Apaczy

Amerykański Departament Stanu, wyraził zgodę na sprzedaż rakiet AGM-114R3 Hellfire II dla Holandii. Dotyczy maksymalnie 70 rakiet i stanowi zwiększenie poprzedniego zamówienia. Cała transakcja obejmuje 250 pocisków bojowych i powinna się zamknąć w kwocie do 34 milionów dolarów.

Departament Stanu USA wydał decyzję, w myśl której akceptuje możliwość sprzedaży rakiet AGM-114R3 Hellfire II dla Holandii. 

Holandia ubiegała się o zakup dodatkowych 70 rakiet, gdyż w ich ocenie wcześniejsze zamówienie i decyzja opiewające na 180 rakiet tego samego typu oraz 24 pocisków szkoleniowych M36E8 wraz z pakietem wsparcia było zbyt małe. Dzięki decyzji Departamentu Stanu, Holandia może rozszerzyć zakup o 70 pocisków. Zgodnie z komunikatem DSCA cała dostawa ma objąć również części zamienne, stację testową LTS, 2 urządzenia wspomagające obsługę rakiet, inne oprzyrządowanie oraz aktualne oprogramowanie. 

Łączna maksymalna wartość zakupu to 34 mln dolarów, z czego 26,3 mln obejmowało już wcześniej zatwierdzony wniosek o pozyskanie sprzętu w ramach Foreign Military Sales, zwiększenie zamówienia wyceniono na mniej niż 8 mln.

mfc-hellfire-ii
Odpalenie pocisku Hellfire II - fot. Lockheed Martin

Zakres transakcji ma również objąć szkolenie zapoznawcze dla pilotów, trening obsług stacji testowej i pomoc techniczną.

W komunikacie agencji DSCA informującym o decyzji Departamentu Stanu czytamy iż sprzedaż rakiet, poprawi bezpieczeństwo w Holandii, a to z kolei wpłynie na zdolności obronne w Europie. Zdaniem Amerykanów ważne jest również by pomóc Holandii w utrzymaniu wysokiego poziomu gotowości bojowej, oraz w miarę możliwości wspomagać jej rozwój. 

Sprzedaż ta da możliwość zwiększenia zdolności bojowych Holandii, przez między innymi zastosowanie tych rakiet w holenderskich śmigłowcach AH-64D Apache, które znajdują się na wyposażeniu Holandii od wielu lat. Pociski dadzą możliwość reakcji na zagrożenia i udziału w działaniach NATO. Holenderskie AH-64 brały udział w misjach zagranicznych, na przykład w Mali.

Głównym wykonawcą rakiet będzie firma Lockheed Martin, a wszelkie umowy offsetowe zostaną ustalone w najbliższym czasie między nabywcą a kontrahentem. W komunikacie podkreśla się, że Holandia zwykle wnioskuje o offset. Jednocześnie zaznaczono, że notyfikacja dla Kongresu nie oznacza realizacji transakcji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama