Reklama

Polityka obronna

Gwiazdkowy „prezent” dla BOR

fot. audi-mediacenter.com

Pod koniec grudnia do BOR trafiły dwie nowe limuzyny przeznaczone do przewozu najważniejszych osób w państwie. Zamówienie opiewa na niebagatelną kwotę przekraczającą 5,5 mln złotych. Z informacji do jakich dotarł portal dziennik.pl, do Biura Ochrony Rządu trafiły dwa egzemplarze Audi model A8 L Security.

Mimo, że BOR formalnie już niebawem przestanie istnieć, a w jego miejsce pojawi się Służba Ochrony Państwa, obecne kierownictwo Biura nieprzerwanie dokonuje wymiany sprzętu, umundurowania oraz floty pojazdów. O przetargach na mundury dla funkcjonariuszy BOR pisaliśmy w Defence24.pl już jakiś czas temu, teraz BOR zdecydował się na zakup dwóch reprezentacyjnych opancerzonych samochodów. W postępowaniu udział brało dwóch wykonawców i jak wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe BOR dziennikarzom portalu dziennik.pl, zakupione samochody reprezentacyjne to auta marki Audi. Natomiast druga oferta dotyczyła pojazdów marki Mercedes.

Czytaj też: Biuro Ochrony Rządu chce kupić nowe umundurowanie dla funkcjonariuszy

Do przedmiotowego postępowania zgłosiło się dwóch wykonawców. Wygrała oferta, której wartość wynosiła 5 527 542, 00 zł. Przedmiotowe pojazdy zostały dostarczone do BOR w dniu 21 grudnia 2017 r. oraz zakupione w celu realizacji zadań ustawowych formacji.

mjr Katarzyna Kowalewska, rzecznik prasowy Biura Ochrony Rządu

W komunikacie zamieszczonym na stronie Biura Ochrony Rządu czytamy, że ze względu na bezpieczeństwo osób objętych ochroną, BOR nie udziela informacji dotyczących wyposażenia zakupionych pojazdów.

Można przypuszczać, że zakup samochodów dokonany pod koniec ubiegłego roku, będzie jednym z ostatnich jakie zostaną formalnie zrealizowane przez BOR. Już niebawem BOR zastąpiony zostanie przez nową formację ochronną, która będzie nie tylko liczniejsza, ale będzie też posiadać nowe uprawnienia m.in. do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. 21 grudnia Senat przyjął rządowy projekt powołujący do życia Służbę Ochrony Państwa. Ustawa czeka na podpis Prezydenta. 

Czytaj też: Ustawa o Służbie Ochrony Państwa czeka już tylko na podpis prezydenta

Reklama

Komentarze (7)

 1. Shark

  Powinni kupić Lexusy LS i dać sobie spokój z tym niemieckim rynkiem. myślę, że za tą kasę Japończycy spokojnie wykonali by dla nas nowego Lexa w pancerce.

 2. P wawa

  Czy ta cena nie jest nieco wygórowana? No i czemu tylko 2?

  1. Bravo

   Cena raczej normalna. Cywilna wersja zwykłego i dobrze wyposażonego A8 to ok 1 mln. To jest wersja Long i dodatkowo opancerzona. To auto jest praktycznie robione od podstaw i z cywilnym odpowiednikiem ma niewiele wspólnego. Dodatkowo dochodzą specjalistyczne systemy i auto jest robione zawsze na zamówienie, więc cena automatycznie idzie w górę. Dlaczego dwie sztuki? Bo to uzupełnienie zapasów, a nie wymiana floty.

 3. ml

  Hehe, właśnie weszła nowa generacja Audi A8. Ciekawe, czy kupili tę nową, czy jeszcze starą...

  1. Bravo

   Nowa nie posiada jeszcze wersji opancerzonej, więc raczej kupili tą poprzednią wersję

 4. jinks

  Stać nasze szychy. Z naszych podatków. Codziennie pokazują nam, kto tu rządzi i gdzie nas ma.

 5. Borowik

  poprzednie zdołały wytrzymać kilka miesięcy. Ciekawe ile te pancerniaki wytrzymają. Obstawiam, że krócej.

  1. b

   Wszystko zalezy od poziomu (niskiego obecnie) kierowcow BOR.

 6. FELUŚ

  Muszę przyznać że wybór marki aut dla SOK (Nie mylić ze SOK - Strażą Ochrony Kolei) przez obecnie rządzących jest dla mnie wielce zagadkowy. W czasach słusznie minionych Najwyższe Czynniki Kraju (NCK) woziły się flotą Czajek made by USSR. W dzisiejszej dobie Najważniejsze Podkomisje Kraju (NPK) nie bez podstaw (jak twierdzą) dowodzą związku między naprawą Polish Air Force One a jego rozbiciem się w okolicach lotniska Smoleńsk. Należy zatem domniemywać iż zakupy aut marki Wołga dla SOK-u ze względów bezpieczeństwa nie będą rozpatrywane. Z kolei liczne enuncjacje, czy to bezpośrednio ze sfer NCK czy też mediów o jak to jest podkreślane charakterze patriotycznym, dowodzą niezbicie że drugim czyhającym na naszą niepodległość krajem jest RFN. To ta wraża nacja od lat stara się skolonizować naszą niepodległą RP poprzez wykup ziemi, spętanie naszych wolnościowych dążeń licznymi traktatami, w tym traktatem UE, budową w naszym umęczonym kraju montowni w których za miskę ryżu musieli harować Polacy. To nie kto inny jak RFN niewoli naszą gospodarkę odbierając ponad 35% naszego eksportu - w ten sposób nie dopuszczając do nawiązania przez naszych eksporterów nowych kontaktów handlowych! Od 30 lat RFN robi wszystko aby nie dopuścić do wzmocnienia przez Polskę swojego systemu obronnego. Najpierw ofiarowali nam Migi-29 co zablokowało zakup przez Polskę nowoczesnych samolotów 5 generacji, później sprzedali czołgi za 1 euro - gdyby nie to polski przemysł obronny już dawno doprowadził by do abramsyzacji Twardego!!! Dlatego pytam, czemu SOK inwestuje w te teutońskie auta!!! Czy pękające przy zwykłej jeździe opony, czy też brak możliwości przecięcia takim autem Cinquecento niczego nie nauczył decydentów z NCK!!! Dlatego proszę i namawiam dla dobra i bezpieczeństwa NCK - zainteresujcie się doskonałą i obojętną strategicznie ofertą TATA Motors!

  1. b

   W jednym ma pan racje Jaguar (TATA Motors ) to lepsze auto od Audi.

 7. zły

  Czy nowe limuzyny są drzewoodporne? Bo w przypadku limuzyny Beaty Szydło drzewo okazało się pancerniejsze od samochodu.

  1. Danisz

   co gorsza eliminacji dokonywały też Seicento i czerwone światła na skrzyżowaniach - ciężko jest być VIPem w takim kraju...

Reklama