Reklama

Geopolityka

Zmiana na stanowisku Przedstawiciela Wojskowego w Brukseli

Fot. st. bsm Paweł Fik/SGWP
Fot. st. bsm Paweł Fik/SGWP

Służbę na stanowisku polskiego przedstawiciela przy Komitetach Wojskowych NATO i UE zakończył gen. broni Andrzej Fałkowski. W Brukseli zastąpi go na razie dotychczasowy zastępca, gen. dyw. Marek Mecherzyński.

Gen. Fałkowski kierował pracą Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego w Brukseli przez ostatnie 4 lata, od czerwca 2014 r. Przygotował polskie władze wojskowe do trzech szczytów NATO: w Newport (2014), w Warszawie (2016) i w Brukseli (2017), uczestniczył w 15 posiedzeniach Komitetów Wojskowych NATO bądź Unii Europejskiej w formule szefów sztabów, w około 330 posiedzeniach Komitetu Wojskowego NATO i w około 160 posiedzeniach Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. Został laureatem tegorocznej edycji nagród Buzdygany miesięcznika „Polska Zbrojna”, odbierając nagrodę przyznał, że wybiera się na emeryturę.

Po powrocie z Belgii gen. Fałkowski znajdzie się w rezerwie kadrowej Ministra Obrony Narodowej. Wróci także do wykonywania zadań w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, którego w latach 2013-2014 był wiceszefem.

undefined
Fot. st. bsm Paweł Fik/SGWP

Gen. dyw. Marek Mecherzyński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Przez wiele lat pełnił funkcje dowódcze w 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 1997 w Dowództwie Wojsk Lądowych. W 2002 roku stanął na czele I zmiany PKW Afganistan. Odbywał praktykę w Dowództwie Centralnym Stanów Zjednoczonych (US CENTCOM) w Tampa na Florydzie, gdzie  też pełnił obowiązki szefa polskiego zespołu operacyjnego przy koalicji antyirackiej ("Iraqi Freedom"). Od maja 2009 dowodził 7 Pomorską Brygadą Obrony Wybrzeża w Słupsku, a od sierpnia 2013 do listopada 2015 12 Szczecińską Dywizją Zemchanizowaną. Do momentu odejścia Fałkowskiego pełnił służbę na stanowisku jego zastępcy i stał na czele Pionu ds. NATO. Gen. Mecherzyński jest absolwentem studiów na Akademii Obrony Narodowej i Royal College of Defence Studies w Londynie.

Reklama

Komentarze

    Reklama