Reklama

Geopolityka

„Zatrzymaliśmy Rosjan”. Wywiad z żołnierzami Obrony Terytorialnej Ukrainy

Autor. Michał Bruszewski/Defence24

„Bronimy naszej ziemi. Jesteśmy zmotywowani i zawsze gotowi do walki. Wiemy, że Rosja i Putin chcą zniszczyć Ukrainę. Nie dopuścimy do tego” – mówi mi jeden z żołnierzy Obrony Terytorialnej z środkowej Ukrainy, z którego oddziałem rozmawiał redaktor Defence24.pl. Z uwagi na bezpieczeństwo rozmówców nie podajemy danych, lokalizacji i charakterystyki oddziału.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Michał Bruszewski (MB): Jak wygląda obecnie sytuacja?

Żołnierze Obrony Terytorialnej Ukrainy (TO UA): Zatrzymaliśmy Rosjan. Ich wojska lądowe ugrzęzły na dobre. Problemem są ostrzały zabudowań cywilnych, wystrzeliwane rakiety i naloty. Zabijają cywilów.

Reklama

Czytaj też

MB: Prowadzą ludobójcze ataki. Chcą zrobić drugie Aleppo?

TO UA: Już to robią. Niszczą budynki cywilne. Myślą, że w ten sposób potrafią nas złamać. Złamać Ukrainę. Rosja nie zwycięża w polu, nie umieją nas pokonać. Mszczą się na cywilach. Celowo atakują infrastrukturę. Tak by ludzie nie mieli gazu i prądu, by ginęli w gruzach. To zbrodnie.

MB: W 2018 roku byłem w Awdijiwce [kluczowe ukraińskie miasto na donbaskim froncie – przyp.red]. Stosowali podobną taktykę, aby ludzie ginęli w gruzach, a ich sąsiedzi nie mieli wody, prądu, gazu.

TO UA: Bo tak działają. Artylerzyści rosyjscy dokonują zbrodni wojennych. Za zbrodnie wojenne odpowiadają też rosyjscy lotnicy. Z resztą myśl, że mogą nas złamać jest głupotą, wystarczy zobaczyć jak cyborgi broniły lotniska w Doniecku.

Autor. Michał Bruszewski/Defence24

MB: W Polsce wszyscy oglądamy materiały video z kolejnych zwycięskich potyczek, gdzie ukraińscy żołnierze zatrzymują i niszczą rosyjskie kolumny pancerne oraz zmechanizowane. W czym Waszym zdaniem tkwi sukces?

TO UA: Bronimy naszej ziemi. Jesteśmy zmotywowani i zawsze gotowi do walki. Wiemy, że Rosja i Putin chcą zniszczyć Ukrainę. Nie dopuścimy do tego. Każdy ma swoje zadania. My, pełnimy zadania Obrony Terytorialnej, ale jako zmotoryzowana piechota w każdej chwili wchodzimy do akcji.

MB: Gdzie ostatnio Rosjanie atakowali?

TO UA: Ostrzeliwują Iskanderami oraz innymi rakietami lotniska, magazyny oraz cywilną część miast. Ważna w takich atakach jest nasza obrona przeciwlotnicza. A na froncie trwają walki manewrowe i pozycyjne. Atakowane są m.in. Kijów, Charków, Mariupol, rakiety spadają jednak też na Żytomierz, Winnicę, Dnipro oraz miasta na zachodniej Ukrainie – Łuck oraz Iwano-Frankiwsk. Pociski rosyjskie spadają np. na przedszkola. Są często wystrzeliwane z terytorium Białorusi. Bestialskie były ataki na szpital położniczy w Mariupolu.

Zagrożeniem dla Europy jest też to, że Rosjanie przejmują elektrownie jądrowe, czy dawną elektrownię w Czarnobylu. Zobacz jeszcze jak wyglądają te rosyjskie „korytarze humanitarne", gdzie w ich czasie Rosjanie otwierają ogień, albo to co mówią o „rozmowach pokojowych" - ilekroć o nich mówią zwiększają ostrzał ludności cywilnej. Rosjanom nie można ufać. O tym jak wyglądają rosyjskie „korytarze humanitarne" to zobaczyliśmy pod Iłowajskiem – gdzie służyły do otwierania ognia [bitwa pod Iłowajskiem była najkrwawszym starciem na wschodniej Ukrainie w roku 2014 – przyp.red]. Rosjanie rozstrzeliwali naszych żołnierzy.

Czytaj też

MB: W miastach Ukrainy pojawiali się rosyjscy dywersanci. Moskwa chciała powtórzyć scenariusz z Krymu?

TO UA: To zupełnie inna sytuacja. Jesteśmy przygotowani i gasimy wszelkie takie próby w zarodku. Operacja sabotażystów rosyjskich się nie udała. Osiem lat Rosjanie nas atakują, więc znamy ich metody. Są wyłapywani. Zobacz, że Rosjanie topornie stosują cały czas taką samą taktykę. Przecież od 1994 roku, od wojny czeczeńskiej, w każdej wojnie ostrzeliwują zabudowania cywilne. To jest ciągle to samo.  Zabijają zwykłych ludzi, którzy przecież nic im nie zrobili, nikomu nic złego nie zrobili.

MB: Macie świadomość, że w Polsce jesteście postrzegani nie tylko jako obrońcy Ukrainy, ale i obrońcy Europy?

TO UA: Wszyscy wiemy, że jakby nas pokonali na Ukrainie, to Rosja może uderzyć na Polskę.

Czytaj też

TO UA: Polacy mają tego świadomość, widać duże poruszenie, każdy chce pomóc jak umie, choćby wysyłając pomoc humanitarną czy pomagając uchodźców wojennym. 

TO UA: Bardzo dziękujemy za tę pomoc. To dla nas bardzo ważne. Jesteśmy żołnierzami i mając świadomość, że ukraińskie rodziny, ukraińskie dzieci są bezpieczne od bombardowań, mają opiekę w Polsce pozwala nam ze spokojem walczyć za swój kraj i bezpieczeństwo całej Europy. Przed nami zwycięstwo. Wiemy, że wygramy wojnę. Potrzebujemy wsparcia Zachodu, jak najwięcej wsparcia, ale w polu Rosjanie nas nie przemogą, nie przełamią. Zapraszamy europejskie firmy do Ukrainy, tutaj będą miały możliwość inwestycji, nie w Rosji. Za te zbrodnie, które dokonują tutaj Rosjanie, gospodarka rosyjska musi to dotkliwie odczuć, a ukraińska, ze wsparciem Zachodu, rozwijać się i kwitnąć.

MB: Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Michał Bruszewski

Reklama

Komentarze (4)

 1. Laky

  Brawo Ukraina 👏💪

 2. Gulden

  Cóż,niestety,ale po zawieszeniu broni,które prędzej czy póżniej nastąpi.To ukraińcy znajdą się niestety w niewesołej sytuacji.Działania zbrojne są prowadzone na ich terenie,a to znaczy jedno.Ogromne zniszczenia infrastruktury.Zniszczone warsztaty pracy,zakłócone działanie przemysłu,zakładów,spora ilość rannych,ogromna ilość ludzi bez dachu nad głową.Miliony obywateli za granicą.Braki budzetowe też będą,bo jak znam życie,broni i amunicji NIKT im za darmo nie posyła.Najgorsze jest to,że zostaną na lata całe,z krzywo patrzącymi na nich rosjanami tuż za granicą,która Bóg wie,jak będzie w końcu przeprowadzona,choć nie sądzę,by rosjanie odpusili im porty nad Morzem Azowskim,a i tak będą ich na maksa blokować na Kerczu.A co do odbudowy,to nie byłbym taki pewny,że UE,USA,czy kto tam jeszcze,ochoczo będzie kredytował odbudowę samej Ukrainy,.Jak już,to na"dobry"procent.

  1. Blz

   Masz dużo rację w tym co piszesz. Mogę się nie zgodzić między innymi z tym że NATO pomaga za darmo. Nie pomaga do końca za darmo ale nie pomaga w formie pożyczek finansowych. To oznacza że mają w tym interes odsuwając 'obecna Europę Zachodnią' od Rosji. Ukraina się odbuduję, jestem tego prawie pewny na dzisiejszy moment. A jeśli się nie mylę inwestorzy odstraszeni sankcjami i wyjątkowo nieprzewidywalna polityką Rosji będą bardziej zdecydowani lokować swoje kapitały w Ukrainie a nie w Rosji. Szczególnie że jeśli rozwój sytuacji i finał konfliktu skończy się przynajmniej wizerunkowo zwycięstwem Ukrainy- będzie to kraj zdecydowanie bardziej zachodni niż dziś

  2. Chris

   zamrożono 300 mld usd rosyjskich rezerw więc te środki jak najbardziej posłużą odbudowie Ukrainy

  3. mick8791

   @Gulden i jak zwykle chrzanisz straszne pierdoły!!! Bardzo odkrywczo stwierdzasz, że działania zbrojne są prowadzone na terytorium Ukrainy co jest równoznaczne ze zniszczeniami infrastruktury? A gdzie niby miały by być prowadzone skoro to Rosja jest agresorem? Nie zapominaj wszak o tym, że oprócz kilku miast Rosjanie mają pod swoją względną kontrolą część szlaków komunikacyjnych ale ne=ie terytorium! Śledzisz w ogóle na bieżąco wydarzenia na Ukrainie czy jesteś po prostu ruskim trollem (co szczerze mówiąc obstawiam)? Broni i amunicji "NIKT" im za darmo nie posyła? No patrz, a tak się składa, że historia ostatnich kilku tygodni totalnie zaprzecza Twoim dziwnym teoriom... Ukraińcy zostaną z "krzywo patrzącymi na nich rosjanami"? To już jest hit. Bo widzisz to raczej Rosjanie zostaną z krzywo patrzącą na nich większością cywilizowanego świata!!!

 3. Jameson

  Nie wiem jak to się może skończyć, skala zniszczeń jest porażająca, do tego wiemy jak teraz wszystko drożeje w budowlance. Rosja traci Ukrainę na wieki, dlatego grają "All-Inn" paradoksalnie dla narodu ukraińskiego to będzie na setki lat scalało ich wspólnotę, z którą do tej pory był problem. Niestety z tymi inwestycjami nie musi być super różowo, jeżeli Rosja nie zostanie całkowicie pobita, bądź nie nastąpi tam zmiana władzy, to nie widzę chętnych, aby tam inwestować swoje pieniądze. Jak za płotem masz tę kacapską dzicz, która jak widać przed niczym się nie cofnie.

 4. bmc3i

  Powodzenia dzielni żołnierze. Cała Europa ściska za Was kciuki. Na pohybel Putinowi.

Reklama