Reklama

Geopolityka

Zatonął rosyjski statek. Miał ewakuować wojska z Syrii

Pokazy jednostek pływających Zespołu Śródziemnomorskiego koło syryjskiego portu Tartus. Fot. mil.ru
Pokazy jednostek pływających Zespołu Śródziemnomorskiego koło syryjskiego portu Tartus. Fot. mil.ru

U wybrzeży Hiszpanii zatonął rosyjski frachtowiec Ursa Major. W maszynowni jednostki, która podróżowała w eskorcie rosyjskiego okrętu wojennego doszło do eksplozji, która doprowadziła do zatonięcia statku na wodach międzynarodowych.

Do problemów na pokładzie statku doszło w południe 23 grudnia. O wypadku informował ukraiński wywiad wojskowy HUR, który jednak błędnie sklasyfikował jednostkę jako Spartę, która również jest częścią rosyjskiego konwoju. Według hiszpańskich mediów, które powołują się na służby ratownicze, do awarii doszło na wysokości miejscowości Aguilas.

Początkowo statek płynął z niską prędkością, po czym miał się przechylić, nabrać wody i zatonąć.

Trasa Ursa Major
Trasa Ursa Major
Autor. Vessel Finder

Z pokładu statku ewakuowano 14 członków załogi. Dwóch pozostałych uznano za zmarłych w wyniku eksplozji. Marynarze zostali ewakuowani do hiszpańskiej Kartaginy. W akcji ratunkowej poza rosyjską korwetą Soobrazitielnyj, należącą do Floty Bałtyckiej a która stanowiła eskortę Sparty i Ursa Major, udział wzięły hiszpańska jednostka ratownicza Clara Campoamor i okręt patrolowy hiszpańskiej marynarki wojennej Serviola.

Czytaj też

Ursa Major i Sparta regularnie odbywały rejsy z portów rosyjskich do syryjskiego portu Tartus, gdzie mieści się rosyjska baza marynarki wojennej i główny punkt bazowania eskadry śródziemnomorskiej rosyjskiej floty wojennej.

Obie jednostki zmierzały z portów rosyjskich na Bałtyku, aby wziąć udział w procesie ewakuacji rosyjskiego kontyngentu z Syrii. Pojawiły się również spekulacje, że Ursa Major mógł transportować ładunek na Daleki Wschód.

Na pokładzie statku znajdowały się dwa duże mobilne dźwigi portowe Liebherr 420, służące do operacji przeładunkowych w portach. Ten ładunek miał trafić do zatłoczonego portu we Władywostoku. Takie dźwigi jednak równie dobrze mogłyby usprawnić proces ewakuacji wojsk rosyjskich z Syrii. Kolejnym ładunkiem były dwie pokrywy do reaktorów jądrowych, który miały zostać zainstalowane na budowanym lodołamaczu jądrowym Rosatomfłotu proj. Lider.

Na zdjęciu poniżej rosyjski statek z widocznym ładunkiem na pokładzie.

Według mediów, kapitan Ursa Major poinformował, że statek przewoził „puste” kontenery, a portem destynacji miał być Władywostok. Ursa Major został zwodowany w 2009 roku. Jego nośność wynosiła 9,5 tys. ton i był on największą jednostką we flocie spółki „Oboronologistyka”. Statek wcześniej nosił kilka innych nazw, ostatnio już pod rosyjską banderą nazwany był Sparta III.

Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. Papiesh

    Będzie jak z tymi poległymi na Moskwie. MON zaniży liczbę poległych i zaginionych a rodziny zostaną z niczym. Nie ma ciała, nie ma zasiłku po zmarłym.

  2. user_1050711

    Eksplozja pustego kontenera... :)

  3. M.M

    Najpierw tankowce, teraz ten frachtowiec, wszystko jest tam kijami podparte.

  4. Rusmongol

    Czytałem wczoraj że jakiś statek z rosyjskiej armady zepsuł się na wysokości Portugali. Czyżby prawdą były śmieszki że każdy rosyjski okręt musi płynąć w towarzystwie holownika 🤣

  5. Weneda 1977

    Pisałem kiedyś, że może to być ekspres samozatapialny i nie skorzystam z podwòzki..

Reklama