Reklama

Geopolityka

Zacięte walki wojsk Nigru z Państwem Islamskim

Fot. US Africa Command/flickr/CC BY 2.0
Fot. US Africa Command/flickr/CC BY 2.0

Co najmniej 12 żołnierzy i „kilkudziesięciu terrorystów” poniosło w sobotę śmierć w rezultacie zaciętych walk na zachodzie Nigru - poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony tego kraju. Ten rejon Nigru jest od 2017 r. penetrowany przez ugrupowania zbrojne powiązane z Al Kaidą i z tzw. Państwem Islamskim.

Do starcia z liczącym kilkuset islamistów oddziałem doszło - według opublikowanego komunikatu - w rejonie wioski Fantio, w departamencie Tera, gdzie żołnierze dostali się pod silny ogień.

Islamiści - jak podało ministerstwo obrony - ponieśli ciężkie straty. Co najmniej kilkudziesięciu poniosło śmierć. Zniszczono też pojazdy, którymi poruszali się napastnicy i zdobyto środki łączności, którymi się posługiwali.

Jak poinformowano, dwunastu żołnierzy wojsk rządowych poległo a ośmiu zostało rannych. Siły rządowe wsparło lotnictwo.

Do najbardziej zaciętych starć dochodzi w przygranicznych rejonach Nigru graniczących z Mali i Burkina Faso. W rezultacie trwających od 2017 r. walk poległy tam tysiące cywilów a miliony musiały opuścić swoje miejsca zamieszkania.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Kujon

  Za słownikiem języka polskiego: "Przymiotnikiem od nazwy afrykańskiego państwa Niger jest słowoforma nigerski. Przymiotnik ten notuje m.in. Jan Grzenia w swoim Słowniku nazw własnych (Warszawa 1998, WN PWN)." A zatem: Zacięte walki wojsk nigerskich z Państwem Islamskim.

  1. Miodek

   Republika Nigru - Niger i Nigeria to różne państwa. Przymiotnik od Niger będzie nigryjskch a nie nigeryjskich.

  2. Aneta

   On nie napisał nigeryjskich, czytaj ze zrozumieniem, a później wymądrzaj.

 2. Stary Grzyb

  "Jakie są najskuteczniejsze metody i sposoby przeciwdziałania terroryzmowi?" To proste. Wyrżnąć, kierując się zasadą "W razie jakichkolwiek wątpliwości, nie ma żadnych wątpliwości. Zabić wszystkich."

 3. ciekawy

  ale ci polegli po stronie rządowej to żołnierze nigeryjscy czy nigerscy?

Reklama