Reklama

Geopolityka

Xi Jinping o Tajwanie: "zjednoczenie narodu musi i może się dokonać"

Fot. 美国之音/VoA (domena publiczna)
Fot. 美国之音/VoA (domena publiczna)

”Kwestia tajwańska to wyłącznie wewnętrzny problem Chin i żadna ingerencja z zewnątrz jest niedopuszczalna” - powiedział w sobotę prezydent ChRL Xi Jinping podczas uroczystości obchodów 110-lecia Rewolucji Xinhai. „Zjednoczenie narodu musi i może się dokonać” - dodał.

Prezydent ChRL zaznaczył, że "historyczne dzieło zjednoczenia narodu" jest nieuchronne. Zarazem jednak — jak mówił - "w interesie narodu chińskiego, w tym — tajwańskich rodaków, jest, by proces ten przebiegał w sposób pokojowy". Prezydent ChRL i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odniósł się do stosunków z Tajwanem podczas uroczystości Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Tian’anmen w Pekinie.

"Nikt nie powinien lekceważyć twardej determinacji, niewzruszonej woli i wielkich możliwości narodu chińskiego, jeśli chodzi o obronę swej suwerenności oraz integralności terytorialnej" - mówił przewodniczący Xi w wystąpieniu, którego głównym przesłaniem była konieczność kontynuacji obecnego kursu. Rządząca partia komunistyczna i jej przewodnia rola to "warunek dalszego wzrastania Chin w siłę i zwiększania wpływów" - argumentował Xi Jinping.

Agencje podkreślają, że zapewnienia o pokojowym charakterze "zjednoczenia narodu" pojawiły się w momencie, gdy bezpieczeństwo militarne Tajwanu od 10 dni wystawiane jest na próbę przez lotnictwo chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu od początku października została naruszona 150 razy przez wojskowe samoloty ChAL-W. W poniedziałek został pobity dotychczasowy rekord dziennych rajdów — ciągu jednego dnia do ADIZ wleciało 56 samolotów z Chin kontynentalnych, w tym — myśliwce Shenyang J-16 i SU-30 oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 r., gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy. "Tajwański separatyzm jest najpoważniejszą przeszkodą na drodze ku zjednoczeniu ojczyzny" - oświadczył w sobotę prezydent ChRL Xi.

Dodał, że ci, którzy optują za niepodległością Tajwanu "zostaną potępieni przez historię". Rewolucja Xinhai doprowadziła do proklamowania Republiki Chińskiej i obalenia dynastii Qing. Rocznica wybuchu rewolucji, do którego doszło 10 października 1911 r., jest obchodzona jako święto państwowe Republiki Chińskiej.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama